FED’in dolar planı işliyor: Bitcoin’e etkisi ne olur?

İşte son Bitcoin yükselişinin arkasındaki temel faktör!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

FED politikaları Bitcoin fiyatlarını etkileyen temel dışsal faktörlerden birisi. FED ve Bitcoin arasından nasıl bir ilişki var? Bu neden önemli?


FED’in dolar planı işliyor: Bitcoin’e etkisi ne olur?

FED (ABD Merkez Bankası) Para Kurulu toplandı ve faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmedi. Faiz oranların %0.25 bandında tutulmaya devam ediyor. Ayrıca FED’in pandemi sürecinde trilyon doları aşan yardım paketlerini finanse ettiğine şahit olduk. Son FED toplantısında ABD merkezli teşvik paketlerinin 2021 yılında da devam edeceği öngörülüyor. Kısaca FED para musluklarını 2021 yılında da keseceğe benzemiyor.

Bu süreç Bitcoin gibi alternatif yatırım araçları üzerinde nasıl etki doğuracak?

Bitcoin’in en önemli avantajı arzının bir para kurulu veya bir ofis tarafından kontrol edilmemesi/edilememesi. Satoshi Nakamoto’un (Bitcoin’in mucidi) Bitcoin severlere en büyük iyiliği Bitcoin’in arzını 21 milyon ile sınırlı yaratması oldu. Nakamoto, Bitcoin’in algoritmasını 21 milyon adet ile sınırlı olacak biçimde geliştirdi. Teorikte 21 milyon arzın arttırılması olası gözüküyor ama pratikte 21 milyonluk limitin değişmesi imkansıza yakın.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin arzı sadece Bitcoin madencilerine dağıtılan BTC ödülleri sayesinde arttırılabiliyor. Bu rakam, günlük yaklaşık 900 Bitcoin’e denk geliyor. Yani Bitcoin arzı günlük ortalama 900 adet artış gösteriyor. Yıllık bazda ise Bitcoin arzı yaklaşık 325,000 adet artıyor. Şu ana kadar piyasaya sürülen toplam Bitcoin miktarı 18.57 milyon olduğunu dikkate alırsak yıllık Bitcoin enflasyon oranı sadece %1.7’ye denk geliyor. 2024 yılında ise enflasyon oranları %0.85 bandına gerileyecek yani yarı yarıya düşmüş olacak. Bitcoin enflasyon oranlarının her 4 yılda bir yarı yarıya azalması Bitcoin Halving (Bitcoin Yarılaması) olarak biliniyor. Bu konuda da Satashi Nakamoto’ya minnettarız. Ödül yarılaması olarak da bilinen halving hadisesi, Nakamoto’nun belirlediği bir politika.

Yukarıda görüleceği üzere Bitcoin arzı kesinlikle manipüle edilemiyor. Ayrıca Bitcoin arzı bir kişi ya da grubun kontrolünde de değil. Oysa doların arzı değişen dünya politikaları nedeniyle manipüle edilebiliyor. Korona Salgınının etkisi ve yeni seçilen Demokrat Partili Başkanın politikaları da kısıtlayıcı para politikalarından ziyade genişletici para politikalarını destekliyor. Bu makro ekonomik görünün Bitcoin lehine bir ortam oluşturuyor.

Kaynak

FED yeni politikası Bitcoin için ne anlama geliyor?

FED Başkanı Jerome Powell, 27 Ağustos’ta (dün) FED para politikaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. FED Başkanının açıklamaları piyasada ilgi ile takip edildi. FED Başkanının açıklamalarının ardında altın fiyatlarında olağandışı dalgalanmalar yaşandı.

fed politikaları bitcoin FED’in dolar planı işliyor: Bitcoin’e etkisi ne olur?

Açıklamaların yapıldığı saatte altının ons fiyatlarında 1,977 dolar ile 1,910 dolar arasında bir dalgalanma gözlendi. Altının ons fiyatı 1,910 doları gördükten sonra kademe kademe artış göstermeye başladı. Altının ons fiyatı yazının kaleme alındığı saatte 1,948 dolardan işlem görüyor.

FED Başkanının açıklamalarında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • FED, enflasyon oranları için %2’lik bir hedef belirledi.
  • FED’in enflasyon konusunda gevşek bir politika uygulayacağı anlaşılıyor.
  • Faiz arttırma konusunda ise FED aceleci davranmayacak.
  • İstihdamı teşvik edecek politikalar uygulamaya devam edilecek.

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılan FED Korona Salgını işle başladığı düşük faiz ve yüksek likidite politikasına devam edecek. Kısaca Bitcoin ve altın gibi arzı kıt olan finansal varlıkların lehine oluşan makro ekonomik ortan bir süre daha devam edecek.

Ve Fidelity resmen Bitcoin piyasalarına giriş yaptı!

Korona Salgınının ekonomilerdeki olumsuz etkilerini minimize etmek için FED ve merkez bankaları faiz oranlarını oldukça düşük seviyede tutmaya çalışıyor. Bu politikaların yan etkisi ise enflasyon oranlarındaki artış ve fiat para birimlerinin değer kaybetmesi. FED, %2’lik bir enflasyon oranını tolere edebileceğini açıkladı. Ancak hedeflerin aşılması ile ciddi önlemler almadan çekinmeyeceklerini belirtti.

Aşağıdaki grafikte Dolar Endeksindeki (DXY) değişimi görüyoruz. Mart ayından sonra DXY endeksindeki düşüş eğimi dikkat çekiyor. Korona Salgının etkisi ile dolar ciddi değer kaybediyor.

fed politikaları bitcoin FED’in dolar planı işliyor: Bitcoin’e etkisi ne olur?

Tyler Winklevoss: FED para basıyorsa Bitcoin alma zamanıdır!

Kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Tyler Winklevoss’a göre, ABD hükümetinin para politikaları Bitcoin (BTC) için daha büyük fiyat hareketlerine yol açabilir.

 

 

Tyler Winklevoss, en nihayetinde Bitcoin’in, ABD Merkez Bankası’nın uygulamalarından faydalanabileceğini söylüyor.

22 Temmuz tarihli tweetinde Winklevoss, “FED’in, Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusu için zemin hazırlamaya devam ettiğini” iddia etti.

Yatırımcılar riskten korunmak için Bitcoin tercih ediyor!

Hükümet kontrolünden uzak, merkezsiz bir dijital varlık olan Bitcoin, geleneksel piyasalara ve ulusal fiat paralara karşı riskten korunma aracı olarak görülüyor.

Dijital varlığın bu potansiyeli, kripto sektöründeki birçok katılımcı tarafından da sıklıkla vurgulanıyor. Zira Bitcoin’in, 21 milyonluk maksimum token arzına sahip olması, varlığı değer kaybına karşı koruyor.

Winklevoss’a göre:

“FED para basmaya ve hisse senetleri piyasasını şişirmeye devam ediyorsa, Bitcoin alma zamanı gelmiştir.”

Ayrıca Winklevoss 18 Temmuz’da paylaştığı bir tweette de ABD’nin para basmasının, borsalarda yükselişe neden olduğunu açıkladı. Ve dolayısıyla bunun, alternatif olarak Bitcoin’in de işine yaradığını ifade etti.

 

 

Pandemiyle birlikte, genel olarak ülkeler mevcut ekonomik resesyonun olumsuz etkilerini azaltmak için çok güçlü teşvik paketleri açıkladı.

Mart ayından bu yana ABD hükümeti de COVID-19’un ekonomik etkilerine karşılık alınan tedbirlerin sonucu olarak, parasal faaliyetini güçlendirdi.

Bu tür faaliyetler kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), hisse senetleri üzerinde de olumlu etki yaratan 2 trilyon dolarlık bir teşvik paketi açıkladı. Ve kısmen, gelir seviyelerine bağlı olarak ABD vatandaşlarına para dağıtıldı.

Mevcut teşvik paketinin süresi, yakında sona eriyor. Yakın tarihli bir YouTube programında, Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano’nun da belirttiği gibi; hükümetin, muhtemelen daha fazla yardım sermayesi çıkararak, durumu değerlendirmesi gerekiyor.

Finans uzmanı, yaklaşık son yirmi yıl içerisinde ABD dolarında yaşanan enflasyondan bahsetti ve bu durumun Bitcoin de dahil olmak üzere çeşitli finansal varlıkların işine yaradığına dikkat çekti.

FED’in mevcut politikalarına bakarak para politikalarının ne kadar sömürüldüğü görülebilir. Ayrıca kripto sektöründe Filb Filb olarak tanınan popüler bir analist tarafından paylaşılan aşağıdaki grafik, durumu net bir şekilde ortaya koyuyor.

bitcoin alma FED para basıyorsa Bitcoin alma zamanıdır!

Grafik, ABD’nin M2 para arzındaki aylık değişimi gösteriyor. M2 para arzının, 2008’den günümüzde 2 kattan fazla arttığı görülüyor.

Her 10 dakikada Bitcoin 1 blok, FED ise 600 milyon basıyor

ABD Merkez Bankası (FED), Federal Rezerv Sistemi içerisinde faaliyet gösteren 12 bankadan oluşuyor. 1913 yılında çıkarılan yasaya göre Federal Rezerv Sistemi içerisinde 12 bölge oluşturuldu ve her bölgeden sorumlu bir Federal Rezerv Bankası belirlendi. Her FED bankasının kendi başkanı var. Bu 12 bankanın başkanlığını ise günümüzde Jerome Powell yürütüyor. Bu 12 FED bankası, ABD para politikalarını eş güdümlü biçimde yürütüyor. Aşağıdaki haritada FED’in 12 bölgesini görüyoruz.

Her 10 dakikada Bitcoin 1 blokKorono Krizi ile mücadele için FED, şu ana kadar görülmemiş bollukta piyasaya dolar pump ediyor. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, FED’in yeni politikasını “sonsuz para arzı” olarak tanımlıyor.

Lütfen Bkz: İlginç zamanlar: SandP 500 Bitcoin’den daha dalgalı seyrediyor

Vis isimli analistin hesaplamalarına göre son politika değişikliği ile FED, saniyede 1 milyon ve dakikada 60 milyon dolar piyasaya pump ediyor.

Bitcoin arzı ile dollar arzı kıyaslandığında arada olağan üstü fark dikkat çekiyor. Bitcoin blockchain’inde ortalama her 10 dakikada 1 blok kazılıyor. Kazılan her blok başına madencilere 12.5 adet Bitcoin, ödül olarak veriliyor. Yani her 10 dakikada Bitcoin arzı 12.5 adet artıyor. Yazının kaleme alındığı saatte 12,5 Bitcoin yaklaşık 80 bin dolar denk geliyor.

Bu arada şunu da belirtmekte yarar var: 13 Mayıs 2020’den sonra her blok başına madencilere dağıtılan 12.5 adet Bitcoin sayısı, 6.25’e düşürülecek. Bu eylem yarılama (halving) olarak adlandırılıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin almaya değer mi?

Kısaca her 10 dakikada Bitcoin arzı 80 bin dolarlık artış gösterirken FED, 600 milyon dolar basıyor. Oran: 1’e 75 bin. Yani her 1 dolarlık Bitcoin karşılığında FED 75 bin dolar piyasaya sürüyor.

FED agresif para politikaları kripto paraları haklı çıkarıyor

FED, faizleri sıfır bandına çektikten sonra para politikalarında nicel genişleme (quantitative easing) limitlerini kaldırdı. Artık ABD’deki bankalar, istedikleri oranda FED’den sıfır faiz oranı üzerinden kredi kullanabilecek. Amiyane ifadelerle FED, ABD’deki mevduat bankalarına: “Sen yeter ki kredi ver. Bende para çok”, diyor.

FED’in agresif genişletici para politikalarının ardından bazı yorumcular ve politikacılar, FED’in yarını düşünmediğini sadece Korona Krizinden kurtulmaya çalıştığını ileri sürüyor. ABD’de Kasım 2020’deki Başkanlık Seçimleri etkisi ile Trump yönetiminin FED üzerinde genişletici politikalar için baskı yaptığı da iddia ediliyor. Ancak New York Valisinin dünkü açıklamalarının ardında Kasım 2020’deki seçimlerin zamanında yapılıp yapılmayacağı konusuna da gölge düştü. Vali, krizin 9 aya kadar uzaya bileceğini ileri sürüyor.

Lütfen Bkz: New York Valisinin son açıklamaları Bitcoin fiyatlarına nasıl yansıyacak?

FED piyasaya ne kadar dolar pompalayacak sorununun cevabı yok. Oysa kripto paralar için böyle bir durum söz konusu değil. Kripto paralarının toplam arzı sınırlı ve yatırımcılar piyasaya ne kadar kripto para sürülecek sorusunun cevabını biliyor. Örneğin Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon adet ile sınırlı. Toplam Bitcoin’lerin 18.284 milyon adedi piyasaya sürülmüş durumda. Kalanı ise belli periyodlarla piyasaya sürülecek. Ripple’ın toplam arzı ise 99.99 milyar adet ve 43.842 milyar XRP piyasaya sürülmüş durumda.

Bu açıdan değerlendirildiğinde kripto paralar FED politikalarına göre daha şeffaf ve daha öngörülebilir. Dolayısıyla FED agresif para politikaları kripto paralara olan güveni arttırıyor.

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
FED’in dolar planı işliyor: Bitcoin’e etkisi ne olur?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.