Piyasalar düşerken zarardan korunmanın 2 yolu: BTC ve altın

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasalar düşerken zarardan korunmanın en karlı yolu BTC ve altın oldu. Dünya genelinde finans piyasaları büyük çöküşlerle karşı karşıya kalırken, Bitcoin ve altın 2 günde rekor bir artışa imza attı.


Kriz zamanlarında en güvenli yatırım BTC ve altın mı?

Koronavirüs salgını dev bir orman yangını gibi yayılmaya devam ediyor. Şu ana kadar tüm dünyada neredeyse bir milyon insan enfekte oldu. Finans piyasalarında düşüşler devam ederken, BTC ve altın özellikle de son iki gündür etkileyici bir performans gösteriyor.

Bu iki varlık, Wall Street’in çöktüğü ve binlerce insanın işini kaybettiği korkunç bir çeyreği geride bıraktığımız bir zamanda yükselmeye başladı.

Son zamanlarda ekonomik açıdan belirsizlikler devam ederken, güvenli bir liman olarak kabul edilen altın, nispeten iyi bir durumda. En azından, daha önceki büyük finansal çöküş zamanlarına kıyasla, bu kez daha iyi bir performans gösterdiği söylenebilir.

Peki ya Bitcoin? BTC ve altın, piyasalar düşerken zarardan korunmanın en etkili yolu oldu. Fakat, Bitcoin’nin de altın gibi güvenli bir liman varlığı olup olmadığı hala tartışmalı bir konu. Nitekim bu, Bitcoin’in yaşadığı ilk büyük finansal kriz.

ABD’de 27.000 kişi işini kaybetti

Koronavirüs yayılmaya devam ederken, birçok insan işsiz kaldı. Çok sayıda işletmenin ve fabrikanın kapanması, üretime ara verilmesi ya da sınırlı sayıda işçi çalıştırılmaya başlanması dünya çapında işsizlik oranlarının yükselmesine neden oldu.

Özel sektör bordro işlemcisi ADP’nin raporuna göre, sadece Mart ayında ABD’de 27.000 kişi işini kaybetti. Ancak, bu beklentilerin oldukça altında bir rakam; çünkü tahminler yaklaşık 150.000 kişinin işsiz kaldığına işaret ediyor.

Wall Street’in ana endeksleri, son iki gün içinde toplam %4 ila 5 arasında düşüş olduğunu gösterirken, altının fiyatı %2,5 arttı ve Bitcoin fiyatı ise çok daha da etkileyici bir performans kaydetti.


Altın fiyatı son zamanlarda nispeten istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor ve son birkaç gün içinde 1.600 doların üzerinde işlem görüyor.

btc-ve-altin
Piyasalar düşerken zarardan korunmanın 2 yolu: BTC ve altın – Altın (sarı) ve Bitcoin (turuncu) yükselirken, S&P (mavi) düşüyor

Bununla birlikte, bazı modeller altının gerçek değerinin yaklaşık 8.900$ olduğunu ortaya koyuyor ki bu da mevcut değerinin beş katından fazla.

Bitcoin fiyatı yükselişe devam ediyor

Altın, kriz döneminde değerini koruyan tek varlık değil. Bitcoin de oldukça iyi bir performans sergiliyor. Son 24 saat içinde 900 dolardan fazla değer kazandı ve şu anda 7.000 doların üzerinde işlem görüyor.

Kripto para birimi, son 24 saat içinde %14’ten fazla değer kazandı ve tüm piyasası da beraberinde yükseliş trendine sürükledi. Bitcoin, 12 Mart’ta meydana gelen büyük çöküşten bu yana en yüksek fiyat seviyelerini test test ediyor.

btc-ve-altın-koinmedya-com

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Binance Coin ve diğer tüm büyük kripto paralar da artış kaydediyor. Sadece bir günde, toplam piyasa değeri 20 milyar doların üzerinde artış gördü.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Piyasalar düşerken zarardan korunmanın 2 yolu: BTC ve altın
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.