pawnhub_koinmedya
Anasayfa Bitcoin Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle güçleniyor

Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle güçleniyor

Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle güçleniyor
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme politikalarının etkisiyle son birkaç gündür yükselmeye devam ediyor. Peki uzmanlara göre BTC’deki bu yükseliş devam edecek mi?


Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle 7000 dolara yaklaştı!

Bitcoin koronavirüs salgınının ardından, genel olarak finans piyasalarıyla birlikte hareket etti. Son birkaç gündür istikrarlı bir şekilde güç kazanmaya devam ediyor.

Dün (24 Mart Salı) sabaha karşı 6.850$‘a kadar yükseldi ve bu makalenin yazıldığı sırada bir kez daha bu seviyeyi test ettikten sonra, 6.900 dolara dokundu. 

koinmedya_brave

TradingView verilerine göre, Bitcoin güne artışla başladı ve günlük açılışın başlamasından bu yana kripto para birimi %4 değer kazandı.

BTC hala, son birkaç haftanın en yüksek seviyesi olan 7.000$’ın altında işlem görüyor. Ancak yükseliş eğilimi oluşmaya başladığı için, kısa süre içerisinde BTC, bu kilit seviyeyi test edecek gibi görünüyor. 

Evet, Bitcoin sadece son birkaç gün içinde %20‘den fazla; 3.800 dolarlık dip seviyesinden bu yana ise, toplamda %75‘ten fazla kazanım elde etti.

Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle güçleniyor
Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle güçleniyor

Bitcoin koronavirüs salgını etkisiyle, 13 Mart’ta 4100 dolara kadar düştükten sonra, kısa süre içerisinde toparlandı. Kripto para piyasasındaki son ralli ise, hisse senedi piyasalarında yaşanan artışların ardından başladı.

S&P 500 endeksi %10 değer kazanırken, Dow Jones kelimenin tam anlamıyla on yılı aşkın bir zaman diliminde görmediği bir ralli yaşıyor. Ve Dow Jones’in işlem gününde %11’den fazla yükseldiğini görüyoruz.

Bu rallinin görünüşte iki nedeni var: ABD’de, koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak amacıyla işletmeler ve vatandaşlar için hazırlanan teşvik paketi, Kongre tarafından kabul edilmek üzere.

Daha önce tasarı ile ilgili bazı belirsizlikler vardı. Bitcoin’i olumlu etkileyecek bir “dijital dolardan”  da bahsediliyordu. Ancak bu konu da yavaş yavaş açıklığa kavuşuyor.

İkincisi; pazartesi günü ABD Merkez Bankası, ekonomi yeniden normale dönene kadar kurumsal borç, hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler satın alacağını açıkladı.

Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle güçleniyor
Bitcoin koronavirüs ve sınırsız mali genişleme etkisiyle güçleniyor

FED’in bu haberle ilgili basına yansıyan açıklamalarında “sınırsız” tabirine yer verilmese de, Bitcoin alanındaki birçok iktisatçı ve analist bu önlemleri “QE Infinity”, yani sınırsız parasal genişleme olarak adlandırdı.

FED, varlık alımları için daha önce 700 milyar dolar ayırma kararı almıştı. Ancak son açıklamayla birlikte bu kararda değişikliğe gidildiği anlaşılıyor.

Uzmanlar, 700 milyar dolar yerine, şimdi limitin tamamen kaldırıldığını ve finans piyasasını desteklemek için “sınırsız miktarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet” satın alınacağını ifade ediyor.

Çünkü Merkez Bankası, öngörülebilir gelecekte satın alabileceği varlık miktarı üzerinde herhangi bir sınırdan bahsetmiyor. Ayrıca birçoğu bu kararın en çok Bitcoin’e yarayacağını söylüyor.

Nitekim günümüzün enflasyonist politikalarına karşılık, Bitcoin, deflasyonel yapısı sayesinde giderek değeri artan bir varlığa dönüşüyor.

Dahası finans piyasalarında, koronavirüs pandemisiyle birlikte yaşanan kriz, Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir para birimine olan ihtiyacı gözler önüne seriyor.

Piyasalara girecek olan bu sınırsız fonların büyük bir bölümü, Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir varlık piyasasına yönelebilir. Bu nedenle de birçoğu Bitcoin’in çok daha büyük bir boğa koşusu yapmaya hazır olduğuna inanıyor.

“Bitcoin 20.000 dolara yeniden ulaşabilir!”

Goldman Sachs’ın hisse senedi türevleri şirketinin eski başkanı olan Goldman Sachs’ın mevcut CEO’su Raoul Pal geçtiğimiz günlerde, ilginç bir röportaj verdi.

Cumartesi günü yayınlanan bu röportajda Pal, küresel piyasalarda görülen mevcut çöküşe rağmen Bitcoin fiyatının, önümüzdeki 12 veya 18 ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara yeniden yükseleceğini iddia etti. 

Röportajda ünlü yönetici, mevcut ekonomi sistemine karşı güvenin tamamen kaybolmuş olabileceğini belirtti. Ve hemen ardından, Bitcoin’de her zamankinden daha fazla yükseliş beklediğini söyledi.

Bitcoin koronavirüs ve mali genişleme politikalarının etkisiyle yükselişe devam ediyor. Ancak dün, Rekt Capital, hacim ve sosyal medya gibi verilerin yanı sıra, diğer önemli faktörlerin dikkate alınarak elde edildiği “BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi” ile ilgi sonuçları açıkladı. Endekste, aşırı korkunun 10’a ulaştığını belirtti.

“Bitcoin’in son günlerde 6700$’a ulaştığını görmek ilginç. Ancak piyasa duyarlılığı, hala aşırı korkunun hakim olduğunu gösteriyor.”

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

X