1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dogecoin teknik analizi: İşte DOGE rallisini tetikleyecek formasyon!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Dogecoin teknik analizi: İşte DOGE rallisini tetikleyecek formasyon!

Dogecoin teknik analizi: İşte DOGE rallisini tetikleyecek formasyon!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dogecoin fiyatı, Mayıs 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana devam eden düşüş eğiliminin sona ereceğine dair önemli işaretler veriyor.

Dogecoin teknik analiz: DOGE fiyatı ne olur?

Dogecoin (DOGE) fiyatı, boğalar için önemli olan bir seviyenin yeniden test edilmesini sağlayacak bir yükselişi tetikleyecek satın alma baskısına dair bazı belirtiler gösteriyor. DOGE fiyatı için böyle bir girişim oldukça önemli; çünkü buradaki direncin desteğe çevrilmesi yukarı yönlü hareketi hızlandırabilir.

Dogecoin teknik analizi: DOGE fiyatında düşüş bitti mi?

İlgili: Güncel Dogecoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2022- 2025

Dogecoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %85 oranında düştü ve şu anda 0.14$ civarında işlem görüyor. 29 Eylül 2021’den 23 Mart’a kadar, trend çizgileri kullanılarak birbirine bağlanan ve düşen bir kama formasyonu* ortaya çıkaran üç belirgin lower highs ve lower lows (bir öncekine göre daha düşük zirve daha düşük dipler) seviyeleri oluşturdu.

*Düşen kamalar, düşen ve sıkılaşan fiyatlar ile oluşan ve daha sonra varlık kamada işlem yaparken görülen düşüşlerin bir kısmını tersine çeviren, yukarı yönlü güçlü bir kırılmanın gerçekleştiği yükseliş formasyonlarıdır.

 Düşen kama, genellikle geri dönüş formasyonu olarak bilinir ve bir düşüş trendi sırasında oluşan düşen kama genellikle yükseliş trendiyle sonuçlanır. Yani bir tersine dönüş sinyali olarak çalışan bu formasyon, sonrasında bir yükselişin gerçekleşeceğine işaret eder.

Dogecoin teknik analizi: İşte DOGE rallisini tetikleyecek formasyon!

DOGE grafiğinde ise bu teknik oluşum, ilk zirve ile dip seviyesinin salınımı arasındaki mesafenin kırılma noktasına eklenmesiyle elde edilen %34’lük bir yükseliş öngörüyordu. Söz konusu kırılma, 24 Mart’ta yaklaşık olarak 0.130$ seviyesinde gerçekleşti ve hedefi 0.178$ olarak belirledi.

Kırılma ve retestten sonraki ilk hareket itkisel olsa da 0.161 dolarlık direnci kırdı ve ilk hedefi 0,178 dolar olarak belirledi. 

Ancak burada yatırımcılar kar realizasyonu yapmaya başladı ve Bitcoin’de yükseliş görünümünün bozulması ile birlikte piyasalar düerken, DOGE için de daha fazla yükseliş mümkün olmadı. Sonuç olarak, DOGE düzeltme hareketini 0.13 dolara doğru devam ettirek, bu seviye civarında sağlam bir taban oluşturdu.

Dogecoin fiyatında düşüş bitti mi?

Satın alma baskısının yeniden canlanması ile birlikte, boğaların 0.178 dolarlık engeli yeniden test etme girişimi şimdi, en büyük meme coini 0.144 dolarlık direncin üzerine itmeye başlıyor. Bu artış, %23’lük bir yükseliş anlamına gelebilir. Ancak söz konusu direncin desteğe dönüşmesi, ralliyi 0,216 dolara kadar uzatabilir ve toplam kazancı %50’ye getirebilir.

Dogecoin teknik analizi: İşte DOGE rallisini tetikleyecek formasyon!

İlgili: Robinhood CEO: ‘İnternetin parası’ bu coin, ne Shiba ne BTC!

Dogecoin fiyatının yükseliş görünümünü güçlendiren bir diğer metrik de yaygın olarak kullanılan ve önemli bir on chain metrik olan 365 günlük Market Value to Realized Value (MVRV) değeridir. Bu endeks, söz konusu zaman diliminde yatırımcı duyarlılığına ilişkin önemli bilgiler verir. 365 günlük MVRV değeri ise, geçtiğimiz yıl boyunca DOGE satın alan yatırımcıların ortalama kar/zararını değerlendirmek için kullanılır.

Bu metriğin en büyük avantajı, satış dönemlerinin ne zaman gerçekleşeceğine dair bir sinyal vermesi ve yatırımcıya ne zaman yükseliş bekleyeceğini göstermesidir. 

Yatırımcıların ortalama kar/zararını değerlendirmek için kullanılan bu metrikte, -%10’un altındaki negatif bir değer, kısa vadeli yatırımcılarının zararına satış yaptığını ve genel olarak uzun vadeli yatırımcıların ise biriktirme eğiliminde olduğunu gösterir. Bu nedenle, elden çıkarma riski daha az olduğu için -%10’un altındaki bir değer genellikle “fırsat alanı” olarak adlandırılır. 

Dogecoin teknik analizi: İşte DOGE rallisini tetikleyecek formasyon!

DOGE için 365 günlük MVRV, 2021’in 4. çeyreğinden bu yana sıfır çizgisinin altında seyrediyor ve şu anda -%38’de. Bu da birçok yatırımcının zararda olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, uzun vadeli yatırımcılar mevcut düşük seviyelerden alım yaparak, DOGE fiyatında hızlı bir yükselişi tetikleyebilirler.

Bu yükseliş ivmesi ile birlikte, DOGE boğaları da harekete geçerek, söz konusu bölgeyi yeniden desteğe çevirerek, yükseliş trendi başlatabilir.

Kaynak

 

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.