BTC : 82534 ₺ ETH : 2808 ₺ XRP : 2.134 ₺ LTC : 412.7 ₺ USDT : 7.077 ₺ XLM : 0.7591 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bu kripto para dolandırıcılık şemasından uzak durun

Bu kripto para dolandırıcılık şemasından uzak durun

Bu kripto para dolandırıcılık şemasından uzak durun
0
huobi_koinmedya

Kripto para dolandırıcılık haberleri zaman zaman gündeme geliyor. Özellikle 2019 yılı PlusToken isimli Çin merkezli bir kripto dolandırıcılık şeması dünya gündemine bomba gibi düşmüştü.

Kripto para dolandırıcılık şeması

PlusToken isimli kripto para dolandırıcılık hareketinin elebaşları şüphesiz yatırımcılara milyarlarca dolar zarar verdi.

Hileli olarak elde edilen bu tokenların satışıyla birlikte kripto para dünyası büyük bir baskı altında kaldı.

Ethereum, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların 2019 ortalarında çıkmış oldukları yüksek seviyelerden gerileme yaşamasının nedeni olarak bu dolandırıcılık şemalarına işaret edildi.

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Çin merkezli başka bir kripto para dolandırıcılık şemasının 2018 ve 2019 yıllarında yatırımcılardan büyük miktarda kripto çaldığı ifade ediliyor.

Haberlere göre, dolandırıcılık faaliyetine para kaptıran ve toplamda 46.000 Bitcoin ve 2 milyondan fazla Ethereum’a sahip 715.000’den fazla kayıtlı kullanıcı bulunuyor.

Tarih tekerrür eder ve bu planın liderleri kripto varlıklarını açık piyasada satmaya başlarsa, BTC ve diğer birçok kripto para birimi üzerinde düşüş yönlü önemli bir baskı oluşturabilir.

koinmedya_brave

WOTOKEN dolandırıcılık şemasının topladığı korkunç rakam

Bitcoin’in 2019’da 14.000 dolara kadar yükselmesinin ardından, PlusToken dolandırılık şeması, Huobi’de yasadışı olarak elde edilen kripto paraları satmaya başladı. Bu durum büyük miktarda satış baskısını kripto para piyasasına getirdi.

Dolandırıcıların yatırımcılardan toplam 200.000 BTC’yi çaldığı ve daha sonra OTC piyasalarını kullanmak yerine açık piyasada satmaya devam ettikleri ifade ediliyordu.

Primitive Crypto’nun kurucu ortağı Dovey Wan, son bir tweetinde PlusToken’e benzer başka bir dolandırıcılık şemasının yatırımcıları büyük miktarda kripto parayla dolandırdığını vurguladı.

Wan’a göre, dolandırıcılık Temmuz 2018’den Ekim 2019’a kadar aktif bir şekilde hamlelerini yaptı.

Toplamda, yatırımcılardan 1 milyar dolar topladılar.

WOTOKEN dolandırıcılık şeması piyasaya baskı yapabilir.

WOTOKEN elebaşlarının şu anda kripto paralarından herhangi birini satıp satmadıkları belirsizliğini koruyor.

Bununla birlikte Wan, ellerinde 46.000 BTC ve 2 milyondan fazla ETH olduğunu belirtiyor. Ayrıca 292.000 Litecoin, 56.000 Bitcoin Cash, 684.000 EOS yine bu dolandırıcıların ellerinde yer alıyor.

Bu koinler kripto para piyasasına girerse, başka bir selloff dalgasını başlatabilir ve fiyatı önemli ölçüde düşürebilir.

Kaynak