1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ponzi – kripto para dolandırıcılığı nedir ve nasıl tanınır?

Bitcoin ponzi – kripto para dolandırıcılığı nedir ve nasıl tanınır?

Bitcoin ponzi – kripto para dolandırıcılığı nedir ve nasıl tanınır?
0
koinmedya_telegram

Son günlerde Bitcoin piyasalarında ponzi oluşumlarına dair birçok haber gelmekte. Herhangi bir ponzi çetesi, ülkemizde de faaliyet gösterebilir. Bu konuda dikkatli olmakta yarar var.


Bitcoin ponzi – kripto para dolandırıcılığı nedir ve nasıl tanınır?

Son günlerde Bitcoin ve kripto para ponzi oluşumlarına dair birçok haber alıyoruz. Ponzi çeteleri konusunda ülkemizin karnesi pek iyi değil. Hafızamızı zorladığımızda Türkiye’de birçok ponzi yapılanmasına örnek bulmak zor olmayacaktır. Titan ve Çiftlik Bank akla gelen ponzi oluşumlarından sadece ikisi. Olası bir kripto para ponzi çetesinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Çok yüksek kâr oranı

Kripto para ponzi çetelerinin en önemli özelliği yüksek kâr oranı teklif etmeleri. Birçok finansal varlığın yıllık getiri oranı, reel anlamda %5-%10 oranında değişiyor. En basit hesapla 400 bin lira değerindeki evinizi 1.500TL’ye aylık kiraya verseniz yıllık getiriniz %5 bile etmiyor. Bu oranın 3 veya 4 katı getiri mantıklı olabilir. Bunun ötesinde bu işte bir hinlik var diye düşünebilirsiniz.

2- Vaat edilen geri ödemeler çok istikrarlı

“daisyturkiye”

Kira gelirleri istikrarlı olabilir. Ancak bir ortaklığın sabit oranda geri ödeme vaat etmesi şüphe uyandırmalı. Faiz oranları, kur ve borsa gibi birçok finansal veriler dalgalı seyrederken istikrarlı geri dönüşüm biraz sıkıntılı.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

3- Uzun bir süre boyunca kâr payı önermesi

Meksika’daki bir ponzi çetesi, üyelerine 3 yıl boyunca %25’lik sabit bir geri ödeme vaat ediyordu.

4- Yatırım yöntemleri pek akıllıca değil

“daisyturkiye”

Hindistan’daki bir ponzi oluşumu sadece bilgisayarlarınızı açık tutarak para kazandırmayı öneriyordu. Ponzi üyeleri bilgisayarlarını açık tutarak binlerce dolar para kazanacaklarına inanmışlardı.

5- Yatırım metodolojileri pek açık değildir

Ponzi çeteleri buldukları üye sayısınca para kazanabiliyorlar. Bu nedenle sadece yeni üye bulmayı teşvik ediyor. Bu hedeflerini ise karmaşık yatırım yöntemleri ile süslüyorlar. Yukarıdaki örnekte Bilgisayarını açık tutarsan aylık 100 dolar ama yeni üye bulursan artı 500 dolar gelir elde edersiniz diye sizi yeni üye bulmaya teşvik ediyor. Üyelik paketlerini 1500 dolardan satılıyor ve size 500 doları hediye veriyor. Aslında siz sadece yeni üye bularak para kazanıyorsunuz. Reel anlamda üretilen bir şey yok.

6- Sözleşme yok

Bankadan kredi kartı aldığınızda yada kredi çektiğinizde birçok evrak hazırlamak ve imzalamak zorunda kalırsınız. Ponzi çetesi ise evrak işleri ile pek uğraşmak istemez. Size böyle bir teklif geldiğinde geri ödemeler için noterden tasdikli taahhütname isteyin. Muhtemelen talebiniz reddedilecektir.

7- Şirketin şeması ve yönetim kadrosu

Muhtemelen ponzi çetesi göstermelik bir şirket ve web sitesi kurmuştur. Ancak şirketin yönetim şeması ve yönetim kadrosu yetersizdir.

8- Üyeler arasında benzerlik

Ponzi çeteleri hemşericilik, sosyal grup, vatan ve din gibi duyguları sömürerek üye bulmaya çalışabilir.

9- Paraları kendi hesaplarında tutarlar

Ponzi çeteleri üyelerden topladıkları paraları emanet hesaplardan ziyade kendi kasalarında tutmayı yeğlerler.

10- Birçok işlemleri kayıtsızdır

Finansal piyasalarda işlem yapmak için birçok kayıt ve yeterlilik gerekiyor. Ponzi oluşumlar en fazla 1-2 yıllıktır. Ticari kayıt sicilleri olsa dahi ancak şirketleri son birkaç yıl içerisinde açılmıştır.

Şunu da hatırlatmakta yarar var: Ponzi çetesi, üyelerinden paralarını Bitcoin ve kripto para cinsinden topladıysa bu paraları hiç etmeleri daha kolay olacaktır.

Kaynak

Bitcoin ponzi sistemi nedir?

Ponzi Sistemi (Ponzi Scheme), yatırımcılara sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir. Piramit sistemi uygulanır ve ödemelerin tamamı veya bir kısmı kayıt edilen müşterilerden elde edilir.

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.