1. Anasayfa
  2. Kripto Para PiyasasıBitcoin Piyasası
  3. Paypal’dan dev bir hamle daha!

Paypal’dan dev bir hamle daha!

Paypal’dan dev bir hamle daha!
0

Bitcoin fiyatları gün içerisinde gelişen olaylara olumlu ya da olumsuz anlık tepki veriyor. Bitcoin gündem, haber ve Bitcoin son dakika gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.


Paypal’dan dev bir hamle daha!

Artık kripto para piyasalarının yeni gözdesi Paypal. Öyle ki piyasada insanlar Bitcoin’den çok Paypal’ı konuşuyor. Hatırlanacağı üzere Paypal’dan uzun zamandır beklenen adım geldi: Paypal, hesapları üzerinden Bitcoin alım, satım ve saklama işlemlerine imkan tanıdı. Artık kripto para yatırımcıları dijital varlıklarını Paypal hesaplarında tutabilecek, transfer edebilecek ve harcamada bulunabilecek.

Dün CNBC’nin ilgi ile takip edilen Fast Money programına bağlanan Meltem Demirors, Paypal’ın 6 ay-12 ay içerisinde kendi kripto parasını çıkarabileceğini ileri sürdü.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini: 2021-2025

koinmedya_brave

Bloomberg ise daha iddialı bir makale ile karşımıza çıktı. Dev ödemeler firması Paypal, kripto para piyasaları içerisinde bazı firmalar ile görüşmeler sürdürüyor. Bu görüşmelerin sonunda Paypal dev bir alımda bulunacağı ileri sürülüyor.

Bloomberg yazarları Ed Hammond ve Katie Roof’ın iddialarına göre PayPal kripto para piyasalarında BitGo ile ciddi görüşmeler sürdürüyor. PayPal, BitGo’yu satın almayı düşünüyor.

PayPal’ın BitGo’ya ne kadar ödeyeceği konusu henüz netlik kazanmadı. Ancak BitGo’nun bilançolarına baktığımızda 2018 yılında 59 milyon dolarlık fon artışı talebinde bulunarak değerini 170 milyon dolara çıkardı.

California merkezli BitGo, 2013 yılında kuruldu ve kripto paralar için dijital cüzdan servisi sunuyor. BitGo’yu değerli kılan temel faktörlerden birisi ABD’li resmi makamlardan vekalet konusunda gerekli izinleri ve lisansları almış olması.

PayPal, Facebook’un Libra konusunda karşılaştığı engellerden gerekli dersleri aldığı gözleniyor. Bu nedenle regülasyonlarla baş etmek için lisanslı şirketler üzerinden kripto para açılımlarını gerçekleştiriyor.

BitGo sadece Bitcoin için değil birçok kripto para için de saklama ve muhafaza hizmeti sunuyor.

Kaynak

Bitcoin yatırımcıları müjde!

Beklenen gelişme nihayet gerçekleşti. Ünlü ödemeler platformu Bitcoin’in önünü açacak önemli bir adım attı. Haberi ise güvenilir kaynak Reuters duyurdu.

Ünlü ödemeler platformu PayPal’ın uzun süredir Bitcoin ve kripto paraları ilgilendiren önemli bir adım atacağı söyleniyordu. Nihayet bu adım geldi. Artık Paypal üzerinden Bitcoin yatırımcıları Bitcoin satın alabilecek, satabilecek ve hatta alış veriş yapabilecek.

Paypal kendisini ünlü e-ticaret platformu eBay ile duyurdu. Ebay üzerinden alışveriş yapan müşteriler ödemelerini büyük oranda Paypal üzerinden gerçekleştiriyor. Zamanla Paypal hinterlandını genişletti ve ciddi oranlarda fon transferlerine ev sahipliği yapmaya başladı. Paraya sıkıştığınızda ailenize veya arkadaşınıza sadece email adresinizi gönderiyorsunuz ve gönderici taraf ise size hızlı biçimde para çıkarıyor. Email adresiniz aynı zamanda Paypal hesap adınız oluyor.

Kaliforniya merkezli şirketin 350 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor. 2020’nin 2’inci çeyreğinde Paypal, 222 milyar dolar değerinde fon akışına ev sahipliği yaptı.

ABD’li Bitcoin ve kripto para yatırımcıları sanal varlıklarını Paypal hesaplarında tutabilecek ve istedikleri anda sanal varlıklarını dolara çevirerek. eBay gibi platformlarda alış veriş yapabilecekler. Bu sayede Bitcoin ve kripto paraların likiditesi oldukça artmış oluyor.

Paypal’ın adımı sayesinde Bitcoin kullanımının ciddi biçimde artış gösterecek.

Paypal ismi geçtiğimiz yıl Libra Kuruluşunun ortakları arasında zikredildi. Ancak Facebook’un Libra projesi ABD ve AB olmak üzere birçok ülkede hukuki engelle karşılaştı. Bu gelişmenin arsından Paypal, Libra Birliğinden ayrıldığını duyurdu. Ancak Paypal kripto para ve Bitcoin’e yönelik ilgisini hiçbir zaman kaybetmedi.

Paypal açılımı Reuters tarafından duyurulmadan önce Bitcoin değer kazanmaya başlamıştı ve 12 bin doları aştı. Paypal haberinin ardından BTC/USD paritesi tekrardan değer kazanmaya başladı ve 12,500 dolara yaklaşıyor. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Bitcoin’in 2020 yılı rekorunu kırmasına ramak kaldı.

bitcoin gündem Paypal’dan dev bir hamle daha!

Kaynak

FED’den Bitcoin’e kritik destek!

Dün (19.10.2020) IMF tarafından “Sınırlar arası Ödemeler: Yeni bir başlangıç” başlığında düzenlenen sanal toplantı oldukça ilgi gördü. Toplantıya FED Başkanı Jerome Powell ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yöneticisi Agustin Carstens gibi birçok önemli isim katıldı. IMF’nin yıllık düzenlediği toplantıya kripto para piyasalarından da önemli katılımcılar vardı. Kripto para piyasalarını Stellar’ın CEO’su Denelle Dixon temsil etti. Dixon’ın konuşmacı olarak katıldığı paneldeki diğer katılımcıları aşağıda görüyoruz

Moderatör: Dong He, Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı Yöneticisi, Uluslararası Para Fonu

Panelistler:

  • Denelle Dixon, CEO, Stellar
  • Jonathan Dharmapalan, CEO, eCurrency
  • Rory MacFarquhar, Senior VP, Mastercard
  • Rene Reinsberg, CEO, Celo

Denelle Dixon, panelde Stellar’ın kendi parasını çıkarmak isteyen merkez bankalarına destek sağlayabileceğini ifade etti. Ayrıca Stellar blockchain’i üzerinden altına, gümüşe veya fiat paralara bağlı yeni kripto paralarının da üretilebileceğini iddia etti. Bu panelle alakalı ayrıntılı bilgilere aşağıdaki haber linkinden ulaşabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Stellar CEO’sundan IMF panelinde önemli açıklamalar!

IMF toplantısının ilk paneline ise FED Başkanı  Jerome Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yöneticisi Agustin Carstens ve diğer katılımcılar söz aldı. Powell’ın açıklamalarının ardından Bitcoin değer kazanmaya başladı.

IMF paneli Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) üzerineydi. Bilindiği üzere Çin kendi para birimini dijitalleştirdi ve pilot uygulamalara başladı. Güney Kore ve Japonya ise 2021’de pilot uygulamalara başlayacak. ABD ise kendi para birimini dijitalleştirme konusunda isteksiz davranıyordu.

FED Başkanının dünkü açıklamaları ABD’nin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) konusunda daha fazla kayıtsız kalamayacağını gösteriyor. FED Başkanı; ABD kendi para birimini dijitalleştirme konusunda belki ilk adımı atmayacak ama bu konuyu ayrıntılı biçimde izlemeye devam edeceklerini belirtti. FED, doları dijitalleştirme konusunda olası riskleri ve avantajları ciddi biçimde değerlendiriyor. ABD’de yakın zamanda CBDC’yi çıkaracak ülkeler kervanına katılabilir.

CBDC, Bitcoin teknolojisinin geldiği en son noktayı gösteriyor. Merkez Bankaların kendi para birimlerini dijitalleştirme çabaları Bitcoin’e ayrı bir meşruiyet katıyor. FED başkanının açıklamalarının ardından Bitcoin 11,500 doların altında işlem görüyorken 11,800 doları aştı. Kripto para piyasaları FED Başkanının açıklamalarını olumlu karşıladı.

Kaynak

Operasyonun ardından Bitcoin fiyatları dalgalanıyor: Operasyonun odağında hangi borsa var?

Bitcoin fiyatları ünlü kripto para borsasına yapılan operasyonun ardından dalgalanıyor. Türkiye saatiyle 07:00’da 11,500 doların üstünde işlem gören BTC/USD paritesi, operasyon haberinin ardından 11,200 dolara kadar geriledi. Aşağıdaki grafikte Bitcoin’in operasyon haberine verdiği tepkiyi görüyoruz.

bitcoin gündem Paypal’dan dev bir hamle daha!

Operasyonun merkezindeki adres Malta merkezli OKEx Borsası. Borsanın Hong Kong’daki merkezine Çin polisi tarafından operasyon düzenlendi. Spot ve future platformları üzerinden değişim hizmeti sunan borsadan yapılan açıklamalarda OKEx borsasında işlem yapan bir private key kullanıcısının polis ile işbirliği yaptığı vurgulanıyor. Muhtemelen Çin polisi borsa üzerinde kaydı olan bir veya bir grup Bitcoin yatırımcısının işlemleri soruşturuyor.

Çin merkezli haber sitesinin son dakika haberine göre operasyonun odağındaki borsanın yöneticisi, göz altına alınmış olabilir.

OKEx, Çin polisinin gerçekleştirdiği operasyonun ardından borsadaki çekim işlemlerini süresiz askıya aldığını duyurdu.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini: 2021-2025

OKEx Borsası, görünürde Çin polisi ile uyumlu biçimde operasyonu takip ediyor. Operasyonun ardından OKEx Borsasının Hong Kong’daki operasyonları zarar görür mü şimdilik belli değil. Ancak Bitcoin haberi ardından tekrardan toparlandı ve 11,300 dolar civarına çıktı.

Şu sıralar kripto para borsaları üzerinde kara bulutlar dolaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de BitMex borsasının yöneticisi hakkında kara para aklama suçlaması ile dava açılmıştı. Bu gelişmenin ardından da Bitcoin fiyatlarında dalgalanmalar yaşandı.

Bitcoin merkez borsaların işleyişindeki usulsüzlükler ve ihmaller yüzünden dalgalanmalara maruz kalıyor.

Kaynak

Bitcoin piyasaları bugün büyük bir kaostan kurtuldu! Nasıl mı?

Bir ay önce siz değerli okuyucularımıza duyurmuştuk! 15 Ekim Bitcoin piyasaları için önemli bir tarihti. Bugün Mt. Gox borsası 150 bin adet Bitcoin’i ilgilendiren bir rehabilitasyon takvimi açıklaması gerekiyordu.

Olayın geçmişi 2014 yılına dayanıyor. Bu tarihte Bitcoin piyasalarında en büyük hacking skandalı yaşandı. Hackerlar yaklaşık 850 bin adet Bitcoin’i hackleyerek haksız biçimde el koydu. Hackerlar Bitcoin piyasa hacminin %70’ini yöneten Japonya merkezli Mt. Gox borsasını hedef aldılar. Bu tarihte Bitcoin 400 dolar civarında işlem görüyordu.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini: 2021-2025

Mt. Gox Borsası 150 bin adet Bitcoin’i kurtardı. Bu Bitcoin’ler borsa yatırımcılarına dağıtılması gerekiyor. Kayıplar için Mt. Gox Japonya mahkemelerine bir rehabilitasyon planı sunması lazım.

Şu ana kadar Mt. Gox, Japonya mahkemelerinden erteleme kararı almayı başardı. En son 15 Ekim 2020’de (yani bugün) bir plan sunulması gerekiyordu. Neyse ki Mt. Gox, mahkemeden yeni bir erteleme daha almayı başardı. Bu sefer Mt. Gox sadece 2 aylık bir süre alabildi.

bitcoin gündem Paypal’dan dev bir hamle daha!15 Aralık 2020’ye kadar Mt. Gox Japonya mahkemesine bir rehabilitasyon planı sunmak zorunda. Bu sefer verilen erteleme sadece 2 ay. Bu karardan hareketle mahkemenin yeni bir ertelemeye izin vermeyeceği yorumları yapılıyor.

Mt. Gox rehabilitasyon planı Bitcoin piyasaları için neden önemli?

Bu sorunun cevabı dağıtılacak 150 bin adet Bitcoin ile alakalı. 2014 yılından beri Bitcoin’lerine ulaşamayan Japon yatırımcılarının büyük çoğunluğu belki de Bitcoin’lerina ulaşır ulaşmaz piyasaya dump edeceklerdir. Piyasanın yüklü satışlarla karşılaşma ihtimali var.

Yani tehlike henüz geçmiş değil 15 Aralık 2020’de Bitcoin fiyatlarında ciddi bir dalgalanma yaşanabilir. Çözüm ise stop loss veya future işlemlerinde.

Kaynak

“Elimizde kalmadı” dedirten yeni Bitcoin yatırımcısı kim?

Son dönemde Paul Tudor Jones ve Grayscale gibi birçok kurumsal firma kripto para piyasalarına girerek yüklü miktarda Bitcoin alımında bulunuyor. Bu kervana dahil olan yeni bir kurumsal firma, OTC (tezgah üstü) piyasalarında satış yapan tacirlere “Elimizde kalmadı” dedirtir cinsten alımda bulundu.

Stone Ridge Holdings Group’tan (SRHG) bahsediyoruz. SRHG, tam 10,000 adet BTC satın aldı. Evet yanlış duymadınız! Yazının kaleme alındığı saatte SRGH 114 milyon dolar değerinde Bitcoin satın almış oldu.

Lütfen Bkz: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC Nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Kurumsal yatırımcılar, 11 bin doların üstünde bile Bitcoin satın alarak portföylerini çeşitlendiriyor. Dünya sağlık örgütü 13 Mart 2020’de Korona Salgınını küresel pandemi ilan etmesinin ardından Bitcoin yatırımcıları panik halinde Bitcoin’lerini satarak elden çıkardı ve BTC 4,000 dolara kadar geriledi. İnsanlar panik halindeyken kurumsal yatırımcılar, 4,000 dolar seviyesinde Bitcoin topladılar. Kurumsallar, BTC 11 bin doların üstüne çıkmasına rağmen Bitcoin toplamaya devam ediyor.

Korona Salgını boyunca merkez bankaları piyasaya milyarlarca dolar değerinde para sürdü. Bu süreçte fiat paraların değeri ciddi biçimde aşınıyor. Buna karşın yatırımcılar Bitcoin ve altın gibi arzı manipüle edilemeyen varlıklara yatırım yapmayı tercih ediyor.

MicroStrategy’nin CEO’su Michael J. Saylor ve Square’nin CEO’su Jack Dorsey SRHG tarafından yapılan alımın nedenini “aşırı dolar arzına” bağlıyor.

Balinalar sadece Bitcoin toplamıyor. Santiment tarafından yapılan analize göre 100,000 ila 1,000,000 milyon arasında Ethereum sahibi olan cüzdan sayısı Temmuz ayına kıyasla %15’lik artış gösterdi. Aşağıdaki grafikte Ethereum balina hesaplarındaki değişimi görüyoruz.

bitcoin gündem Paypal’dan dev bir hamle daha!Korona Salgını ile ilgili belirsizlikler devam ediyor. Benzer şekilde küresel politik belirsizlikler de artış gösteriyor. Bu süreçte yatırımcılar güvenli liman olabilecek alternatif yatırım araçları arıyor.

Kaynak

Elon Musk’tan Bitcoin’e pump yaptıracak hamle

Bitcoin 11 bin doları aşıp güçlü biçimde 11 bin doların üstünde tutunması, kripto para piyasalarının tekrardan hareketlenmesine neden oldu. Toplam piyasa büyüklüğü 350 milyar doları aştı.

Bitcoin’i ilgilendiren önemli bir haber Tesla’nın Nevada’daki fabrikasından geldi. Google’da bugün Tesla Gigafactory olarak arama yapanları heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Fabrikanın içerisinde bir Bitcoin ATM’si dikkat çekiyor.

bitcoin gündem Paypal’dan dev bir hamle daha!

Tesla’nın Nevada’daki fabrikası elektrikli Tesla araçları için pil üretiyor. Binlerce çalışanı olan fabrikadanın yakının yerleşim birimi bulunmuyor. Bu durumda Bitcoin ATM’si sadece Tesla çalışanları için kurulduğu izlenimi veriyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Tesla fabrikasındaki Bitcoin ATM’si ister istemez akıllara acaba Elon Musk çalışanlarının maaşlarını veya bonus ödemelerini Bitcoin üzerinden mi gerçekleştirecek sorusunu getiriyor.

Bitcoin ATM’sinin ne zaman kurulduğu hakkında henüz net bir bilgi yok. Ancak ATM 7/24 hizmet verebiliyor. Bu ATM’den rahatlıkla Bitcoin satın alınabiliyor ve Bitcoin’lere dolara çevrilebiliyor.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin hakkında oldukça olumlu mesajları geçmiş dönemlerde gündemde yer aldı. En son Elon Musk’un Bitcoin varlığı oldukça speküle edildi ve Musk bu spekülasyonlara bir tweet ile cevap verdi.

Musk, tweet’inde 0.25 adet (çeyrek adet) Bitcoin’inin olduğunu belirtti.

Geçmiş dönemlerde Elon Musk ismi Bitcoin ile o kadar özdeşleştirildi ki bir ara Musk’ın Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olabileceği bir iddia edildi.

Bitcoin ATM’leri gün geçtikçe dünya geneli yayılıyor. İstanbul’da da 2 adet Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Kaynak

Ünlü yöneticiden çılgın altın tahmini ve Bitcoin beklentisi!

Küresel belirsizlikler tekrardan artmaya başladı. Küresel belirsizlikleri arttıran ilk faktör ABD Başkanlık Seçimleri. Seçimleri kazanan partinin politikaları dünya siyasetini ve ekonomisini yakından ilgilendiriyor. 2017-2020 döneminde ABD’yi Cumhuriyetçi aday Trump yönetti. Trump 2020-2023 yılları arasında tekrardan ABD’yi yönetmek istiyor. 2017-2020 Trump döneminde ABD-Çin arası ticaret savaşları, küresel ambargolar ve Trump’ın beklenmedik kararları nedeniyle küresel ekonomi oldukça dalgalı bir seyir izledi. Trump birçok tartışmalı karara imza attı. ABD Kasım ayının ilk haftasında 2020-2023 yılları arası Başkanını belirleyecek. Bu seçim, küresel finansal sistemi de yakından ilgilendiriyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini: 2021-2025

Küresel belirsizliği arttıran diğer faktör ise Korana Salgını. İspanya, İtalya ve Almanya’dan gelen veriler Korona Salgınında 2’inci dalga ihtimalini arttırıyor.

Yukarıdaki faktörler yatırımcıları, doğal olarak tedirgin ediyor. Güvenli liman arayışını arttırıyor.

Global İnvestors’ın CEO’su Frank Holmes, ABD Başkanlık Seçimleri ile ilgili oluşan belirsizliği aşağıdaki cümleleri ile özetliyor:

“Kimileri kırmızıya (Cumhuriyetçiler) kimileri de maviye (Demokratlar) oynuyor. Bense altına oynuyorum.”

Holmes, altının ons fiyatı için çılgın sayılabilecek bir tahminde bulunuyor. Altının ons fiyatının 4 bin dolara kadar çıkabileceğini iddia ediyor.

Geçtiğimizi aylarda ABD’li ünlü yatırımcı Warren Buffett’in bankacılık sektöründeki hisselerini satarak altın madeni alması oldukça tartışıldı. Akıllara acaba gelecekte bankacılık sektöründe ciddi bir kriz mi çıkacak sorusunu getirdi.

Holmes, ABD Başkanlık seçimlerine giden süreçte Bitcoin’in de kolayca 11 bin doları geçebileceğini ileri sürdü. Zaten Bitcoin gün içerisinde 11 bin doları gördü.

bitcoin gündem Paypal’dan dev bir hamle daha!Korona Salgını sürecinde Bitcoin ve altın fiyatları arasında güçlü bir korelasyon gözlendi. Eğer küresel ekonomide yeni bir türbülans yaşanırsa Bitcoin ve altın fiyatları tekrardan artış trendine girebilir.

Kaynak