1. Anasayfa
  2. Kripto Para RehberiBitcoin Rehberi
  3. Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…
0

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri… BTC yüksek volatiliteli bir varlık ve zaman zaman da yüzlerce doları aşan bir yüksel kaydediyor. Söz konusu boğa piyasalarında ise en çok merak edilen şey BTC nasıl alınır oluyor.


Bitcoin alım satım rehberi, En güvenli şekilde BTC nasıl satın alınır?

Bitcoin nasıl alınır sorusu sektöre yeni dahil olmaya çalışanların etrafına sorduğu 1. sorudur. Bitcoin ticareti yapacaksanız, bu makaleyi okuyarak güvenli bir şekilde BTC alabilirsiniz. Ömür boyu yapmış olduğunuz birikimleri güvende saklamak istiyorsanız, öncelikle güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır öğrenmelisiniz.

Güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır sorusundan öncelikli olarak bilmeniz gereken konu Bitcoin gibi bir kripto para birimine yatırım yapmanın çok riskli ve tehlikeli olabileceği gerçeği. Bu tür varlıkların volatilitesi yüksek ve büyük oranlarda bir anda yukarı ve aşağı doğru hareketler sergileyebiliyor. Bunun sonucu olarak da yıllardır çalışıp biriktirmiş olduğunuz varlığınızı bir anda kaybedebilirsiniz.

İlgili – Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

koinmedya_brave

Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır?

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri...

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı öncelikle doğru adresi tespit etmekte yatıyor. Kripto para borsasının saldırılara karşı aldığı koruma önlemlerine, verilerin şifrelenmelerine, standartlara uyup uymadıklarına ve potansiyel sahte olabilecek hareketleri araştırıp araştırmadıklarına bakmalısınız. Belki bütün kripto borsaları bu detayları size açıklamıyor. Fakat yapacağınız araştırmayla birçok bilgiye ulaşmanız mümkün. Buna da ulaşamazsanız borsanın müşteri hizmetlerine ulaşarak merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz. Borsanın en yeni ve etkili güvenlik önlemlerine sahip olduğundan emin olmadan paranızı riske atmayın deriz.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Doğrulama Gereksinimlerinin Neler Olduğunu Bilin

Güvenli şekilde BTC almak için kayıt sürecinde dikkatli olmalısınız. Bir kripto para borsasına kayıt olmak istediğiniz zaman kayıt ve hesabınızın doğrulanması sürecinde sıkı bir denetimden geçmeniz gerekiyor. Bu bazen zaman alabildiği gibi bazen de sinir bozucu olabiliyor. Fakat yatırımlarınızın korunabilmesi için bu en önemli güvenlik gerekliliklerinden biri. Hesap açan kişinin gerçek kimliğini tespit etmek amacı ile borsa sizden isim, TC kimlik no, kimliğinizin taranmış hali vb. bilgiler isteyebilir. Eğer bir borsada hesap açmak inanılmaz ölçüde kolaysa, bu borsada sahte hesaplar üzerinden dolandırıcılık yapmak veya kullanıcıların hesaplarını hacklemek de o ölçüde kolay olabiliyor.

İlgili – Bitcoin nasıl alınır? Güvenli bir şekilde BTC nasıl alınır?

Varlıkları Soğuk Depolarda Tutuklarından Emin Olun

Eğer yatırımlarınızın güvende olmasını istiyorsanız borsanın soğuk depo kullandığından emin olun. Yani varlıkları online olmayan bir bölümde tutmaları. Fonların sıcak depolarda online olarak tutulması hackerler tarafından çalınmalarını kolaylaştırıyor. Az miktarda fonun sıcak depolarda tutulması zorunlu olmakla birlikte fonların asıl önemli kısmı soğuk depolarda tutulmalıdır. Güvenli Bitcoin nasıl alınır diye sıralama yaparken son bir maddeye de dikkat etmek gerek.

Borsanın İtibarına Dikkat Edin

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri...

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Güvenli şekilde BTC almak için borsanın itibarına da dikkat etmelisiniz. İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma veya üçüncü taraf bilgileri borsanın itibarı hakkında size önemli bilgi verebiliyor. Ayrıca daha önceki siber saldırılar ve güvenlik açıkları da size fikir verecektir. Tabi ki bir borsanın siber saldırıya uğramış olması gelecekte de maruz kalacağı anlamına gelmiyor. Unutmayınız; ne kadar önlem, o kadar kafa rahatlığı anlamına geliyor.

Kredi Kartı İle Bitcoin Alınabilir Mi?

Bugün geldiğimiz noktada artık bankaların Bitcoin alımına aracılık ettiğini görüyoruz. Daha doğrusu kripto borsaları ile kredi kartı servis sağlayıcılarının yaptığı anlaşmalar neticesinde kolaylıkla BTC satın alınabiliyor. Örneğin Binance borsası hem TL desteğini aktive etti hem de sistemini kredi kartı üzerinden Bitcoin alımına izin verecek şekilde güncelledi.

BiLira üzerinden Binance’e aktarılan Türk Lirası doğrudan Bitcoin alım satımı için kullanılabiliyor. Kasım 2019 tarihinde eklenen TL paritesi henüz fazla işlem hacmi alabilmiş değil.

İlgili – Bloomberg’den şok Bitcoin 2020 fiyat tahmini

BtcTurk ile Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin nasıl alınır satılır sorusuna, bir örnek üzerinden devam edelim. Mesela BtcTurk borsası üzerinden Bitcoin alım satım işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Bitcoin alabilmek için bir BtcTurk hesabına sahip olmanız gerekiyor. Borsanın bir de BtcTurk PRO web ve BtcTurk PRO mobil uygulamaları da var. Bu üç platforma da aynı kullanıcı bilgileri ile erişim yapılabiliyor.

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri

2 Aşamalı Doğrulama Kodu’nu girdikten sonra tüm işlemlerinizi Panel’den gerçekleştirebilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra, Türkiye’deki herhangi bir bankada, adınıza açılmış bir vadesiz Türk Lirası hesabından veya BDDK lisanslı ödeme kuruluşu Papara’dan, BtcTurk hesabına 10 TL ve üzeri para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lirası transferiniz BtcTurk hesabınıza aktarıldıktan sonra, Panel’den Bitcoin satın alabilirsiniz. Türk Lirası bakiyenizle Bitcoin alabilmek için ödemek istediğiniz tutarı yazdıktan sonra, Bitcoin Alın butonuna basın. Bitcoin fiyatını, ödeyeceğiniz toplam tutarı ve satın alabileceğiniz Bitcoin miktarını kontrol edebileceğiniz bir onay kutusu ekrana gelecektir. Onay kutusunda yer alan Bitcoin Al butonuna tıkladığınızda, satın alma işleminiz tamamlanacak.

Geleneksel Bitcoin Satın Alma Yöntemi

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin satın almak için kullanılan geleneksel yöntem gayet basit. Bunun için herhangi bir Türk Bitcoin borsasından hesap açmanız yeterli. Hesap açma işlemleri herhangi bir servis sağlayıcı üzerinden yapılan e-mail hesabı açma işleminden daha kolay. En fazla 3 dakika içinde bir kripto borsa hesabına sahip olabilirsiniz.

Kripto para borsalarının banka hesabına yatıracağınız miktar doğrudan hesabınızda görünecek. Bu para, borsanın sağladığı tahta üzerinden alım satım yapabileceğiniz kaynağı temsil ediyor. Bu kaynağı kullanarak Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bitcoin satın almak demek 1 adet BTC almak manasına gelmiyor. Kripto paraya yatırım yapmak için ayırdığınız kaynak ne kadarsa onunla alabileceğiniz ister 0.1 BTC olsun isterse 0.01 BTC. Önemli olan elinizdeki sermayeyi dolar veya altın yerinde BTC’ye emanet etmektir. Zira küresel mali düzenin hata vermeden, sorun çıkarmadan yani kriz yaratmadan yoluna devam edebilmesi imkansız görünüyor. Bu yüzden uzun vadeli yatırımların BTC ile değerlendirilmesi mantıklı olabilir. Bitcoin döngüsel olarak boğa sezonuna girdiğinde çok büyük oranda artışlara imza atabiliyor.

En güvenilir Türk kripto para borsaları!

Bugün geldiğimiz noktada ise kripto pazarı değişmeye ve büyümeye devam ediyor ve Türk lirası ile alım satım yapabileceğimiz tam 5 farklı Bitcoin borsası var.

BTCTürk şu an piyasadaki en önemli ve popüler sitelerden. Son dönemde işlem hacmi de oldukça yükseldi. Özellikle mobil uygulamasındaki kolaylıklar kullanıcıların BTCTürk’e olan tercihinde önemli rol oynuyor gibi duruyor.

Paribu da başka bir seçenek. İşlem hacmi en yoğun olan ve popüler bir Bitcoin alım satım platformu. Paribu’nun, Coin Market Cap’te listelenen 300 Bitcoin borsasında ilk 100’e girmeyi başardığı biliniyor. Ülkemizde Bitcoin alım işlemlerinde önemli bir potansiyele sahip.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Koinim üzerinden BTC satın almak da var. Paribu ve BTCTürk’e oranla popülaritesi az gibi görünse de güvenlik önlemleri ile dikkat çeken bir site. Tasarımı eleştiri konusu olsa da işlemleri hızlı ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz

Sırada Vebitcoin var. İşlem hacmi olarak zaman zaman Paribu’yu yakalıyor. Ayrıca Ripple almak isteyenlerin tercih ettiği bir site. Platform ilk zamanlar altcoinleri sınırlı sayıda barındırıyordu. Fakat son zamanlarda yeni coinler ekledi ve durumunu geliştirdi.

Bir de Koineks’e bakalım. İşlem hacmi küçük gibi duruyor fakat 7/24 yatırım ve çekim işlemine olanak sunması ve birçok banka ile anlaşmış olmaları (ki bu çok önemli bir ayrıntı) ve ayrıca kurumsal banka hesapları kullanmaları önem arz ediyor.

Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden sahibinden.com üzerinde Bitcoin ile ürün satın alabileceğiniz 300’ün üzerinde ilan mevcut. Bu rakam her geçen gün artıyor. Online kitap satışı yapan bir e-ticaret firması olan incikitap.com, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Bazı hukuk büroları, reklam ajansları ve bazı büyük oteller Bitcoin kabul edebiliyorlar. Bunun gibi örnekleri arttırmak mümkün.

Yazının hazırlandığı an itibariyle, 286 milyar dolarlık bir değerlik hacme ulaşan kripto para sektörü ve 127 milyar dolarlık bir değere ulaşan Bitcoin market kapasitesi beraberinde ciddi bir ekonomi ve iş potansiyelini barındırıyor.

Bitcoin ve kripto para borsaları ise bu alanda en büyük potansiyel girişimler arasında. Türkiye’deki Bitcoin ve kripto para borsalarının sayısının artması, millet olarak bu pazardan alabileceğimiz payı da beraberinde getirecek.

Türkiye kripto borsaları arasına her geçen gün yeni oyuncular ekleniyor: BTCTurk, Koineks, Koinim, Paribu, Vebitcoin, Bitturk, Bitci, Bithesap, Gobaba, BTCfinans.

Daha ayrıntılı: Kripto para başlangıç rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Bitcoin alanlar için hayat kurtaran 5 tüyo

Kripto para piyasası gelişmekte olan bir alan ve her sektörde olduğu gibi burada da dikkat edilmesi gereken hususlar var. Aşağıda sıralanan beş madde, size varlıklarını korumada yardımcı olacak.

1 – İşlemleriniz bitince kriptolarını borsadan alın
2 – Coin ya da işlemleriniz ile ilgili sosyal medyada konuşmayın
3 – Coinlerinizi donanım cüzdanlarında ve çevrimdışı tutun
4 – İşlem tüyoları dolandırıcıları ve ücretleri grupların tuzağına düşmeyin
5 – Yatırım yapacağınız kripto projesi ile ilgili kendi araştırmanızı yapın

Ayrıntılar için ilgili haberimize bakabilirsiniz: Kripto boğa piyasasında hayat kurtaran 5 tüyo

Kaynak

Total
0