fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bancor nedir, geleceği nasıl? Güncel BNT coin haber ve gelişmeleri
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bancor nedir, geleceği nasıl? Güncel BNT coin haber ve gelişmeleri

Bancor nedir, geleceği nasıl? Güncel BNT coin haber ve gelişmeleri
0

Bancor bir yazılım ve kullanıcıların havuzlarda kripto paralarını kilitlemeye teşvik ediyor. Bunun karşılığında ise bu varlıklar alınıp ya da satıldığında ücretten bir hisseyi kullanıcılara veriyor.


Bancor nedir, geleceği nasıl?

Bancor bir tür otomatik piyasa yapıcı (automated market maker – AMM) görevi görerek çeşitli işlemler gerçekleştirmeye çalışan bir yazılım. AMM ise piyasalara likidite sağlamak için tasarlanmış, ancak bir finans kuruluşunun bunu doğrudan yönetmesini gerektirmeyen yerleşik bir mekanizma.

Bancor 2017 yılında kurulan ve yapısal olarak gelişmiş AMM’lerden biri.

Daha da basit açıklayacak olursak, Bancor gibi AMM’ler, kullanıcılara varlık havuzları oluşturma ve sürdürme konusunda teşvikler sunarak henüz yeni bir alan olan kripto para piyasalarını daha likit hale getirmeyi hedefliyor.

BNT token nedir?

BNT ya da daha uzun adıyla Bancor Network Token, Bancor ağının yerel kripto parası. Bancor’daki işlemler için kullanılan token olan BNT, Ekim 2021 itibariyle CoinMarketCap sıralamasında 106. coin. Piyasa değeri 889,454,857 dolar olan BNT’nin fiyatı ise 4 dolar civarında.

Bancor nedir, geleceği nasıl? Güncel BNT coin haber ve gelişmeleri

Bancor (BNT) fiyatı Kaynak: CoinMarketCap

İlgili – DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

Bancor (BNT) nasıl çalışıyor?

Bancor platformda bir işlem gerçekleştiğinde tokenler aracı aşama olarak BNT’ye çevriliyor. Daha sonra varlıkları yatıran likidite sağlayıcıları, traderler tarafından ödenen ücretlerin bir kısmını alıyor. Böylece yatırdıkları fonlara göre bir kazanç elde ediyorlar.

Tabii bu anlatılanlar Balancer ya da Uniswap gibi diğer popüler DeFi platformlarının yaptığı işe benzeyebilir. Ancak Bancor’un farkı, hizmetlerini hem EOS hem de Ethereum üzerinde gerçekleştirmesi. Gelecekte ise daha fazla blockchainin Bancor ağı ile uyumlu yapılması sağlanabilir.

Unutulmamalıdır ki, platform 2020’de büyük bir revizyondan geçti. En son sürüm olan Bancor V2, platformda tokenleri kilitleyen trader ve kullanıcılar için iyileştirmeler sunuyor.

Bancor kim tarafından kuruldu?

Bancor nedir, geleceği nasıl? Güncel BNT coin haber ve gelişmeleri

Bancor, Guy ve Galia Benartzi tarafından ortaklaşa kuruldu. Projedeki önemli yatırımcılar arasında yatırım firması Draper Fisher Jurvetson’ın ortağı olan Tim Draper de var.

Proje, Bprotocol Foundation adlı İsviçreli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilen 2017 token satışından 153 milyon dolar topladı. Toplamda, yaklaşık 11.000 yatırımcıdan fon sağlandı ve bu, o zaman türünün en büyük satışı olmuştu.

Kaynak

Daha fazla coin incelemesi

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: