1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Coin
  4. 1inch nedir ve geleceği nasıl? Güncel 1INCH coin haber ve gelişmeleri

1inch nedir ve geleceği nasıl? Güncel 1INCH coin haber ve gelişmeleri

1inch nedir ve geleceği nasıl? Güncel 1INCH coin haber ve gelişmeleri
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz bir borsa (DEX) olan 1inch, merkezsiz borsaları tarayarak en ucuz fiyatları seçiyor ve bir araya getiriyor. 1INCH ise bu borsanın yerel tokeni. 1inch (1INCH) ile ilgili ayrıntılara ve nasıl işlediğine bakalım.


1inch nedir ve geleceği nasıl?

Merkezsiz borsalar (DEX), üçüncü bir tarafın yönetimine ihtiyaç duymayan kripto para borsaları olarak tanımlanabilir. Bunlara örnek olarak Uniswap, SushiSwap ve PancakeSwap gibi borsalar gösterilebilir. Bu borsalarda listelenen coin ve tokenlerin her platformda farklı alım ve satım fiyatları oluyor. Bundan dolayı bir coin için en iyi fiyatın hangisine olduğunu bilmek kullanıcılar için önemli bir bilgi.

İlgili – Merkezi olmayan borsa (DEX) nedir, en güvenilir DEX’ler hangileri?

İşte, 1inch de tam olarak bu işi yapıyor. Yani merkezsiz borsaları tarayarak en ucuz fiyatları seçiyor ve bir araya getiriyor.

1inch nedir?

1inch nedir ve geleceği nasıl? Güncel 1INCH coin haber ve gelişmeleri

1inch ilk ve en önemli DEX toplayıcısı. Yani, bir dizi merkezsiz borsayı tarayarak en ucuz fiyatı seçiyor ve müşterilerini ticaret için ilgili platforma yönlendiriyor. Yani kullanıcılarının en iyi fiyatı ve teklifi almasını sağlıyor.

1inch, Haziran 2021 itibariyle kullanıcılarına Ethereum üzerinde 50, Binance Smart Chain üzerinde 20 ve Polygon üzerinde ise 8 likidite kaynağına erişi sağladığını açıklamıştı. Fiyat için taradığı DEX’ler arasında ise Uniswap, 0x ve Balancer gibi platformlar var. Ayrıca daha önce Mooniswap adıyla bilinen 1inch’in kendi likidite protokolü de var.

1inch kim tarafından kuruldu?

1inch, 2019 yılında Sergej Kunz ve Anton Bukov tarafında ETHNewYork hackathonu sırasında kuruldu. O zamandan bu yana 1inch, Binance Labs, Galaxy Digital ve Pantera Capital gibi şirketlerden 15 milyon dolar fon topladı. Haziran 2021 itibariyle 1inch’in günlük işlem hacmi yaklaşık 250 milyon dolar.

1inch nasıl çalışıyor?

Düşünün ki Ethereum üzerinde bir miktar Wrapped Bitcoin almak istiyorsunuz. Farklı DEX’lere bakarsanız çok farklı fiyatlar ve farklı işlem ücretleri göreceksiniz.

1inch’in algoritması ise sizin işleminizi gerçekleştirmenin en ucuz yolunu buluyor. Bunun için de farklı borsalar ve likidite havuzlarını tarıyor. Sonuçları da kullanıcılarına sunuyor.

Böyle bir işlemi gerçekleştirmenin en ucuz yolu, elinizdeki Ethereum’u Wrapped Bitcoin’e ulaşmadan önce birkaç farklı protokol arasında ve birkaç farklı para birimi ile de takas etmeyi içerebilir. Sonuçta Wrapped Bitcoin’i daha ucuz bir fiyata satın alma avantajına sahip olacaksınız.

1INCH token nedir?

1inch nedir ve geleceği nasıl? Güncel 1INCH coin haber ve gelişmeleri

1inch, Aralık 2020’de kendi kripto parası olan 1INCH tokeni çıkardı. 1INCH bir “yönetim tokeni”. Yani, bu tokenin sahipleri aynı zamanda 1inch platformunun nasıl çalışması gerektiği ile ilgili oy kullanma hakkına da sahip olacaklar.

1inch, 2020 yılı sonunda birçok tokeni airdrop ile dağıttı. O zaman Mooniswap ismiyle bilinen likidite havuzuna para yatırarak airdrop ile bu tokeni alabilirdiniz.

Şimdi de 1INCH token kazanmanın başlıca yolu 1inch’in likidite havuzlarına likidite sağlamak. Bunun için diğer insanların ticaret yaparken kullandıkları kripto paraları stake yapmak gerekiyor. Bu yolla başka kripto paralar da kazanabilirsiniz.

1inch nedir ve geleceği nasıl? Güncel 1INCH coin haber ve gelişmeleri1INCH tokenin 2021 – 2022 yılı fiyat hareketleri Kaynak: CoinMarketCap

1INCH token borsalar üzerinde de işlem görüyor. CoinMarketCap verilerine göre, 1INCH token şu an piyasa değerine göre 92. sırada (Haziran 2022 itibariyle). Nisan’dan bu yana 110. sıradan yükselerek TOP 100 coin arasına girdi.

  • Dolaşımdaki arz: 535,983,612 1INCH (Haziran 2022 itibariyle)
  • Toplam arz: 1,500,000,000 1INCH
  • Maksimum arz: Veri yok

İlgili – 1INCH fiyatında yeni zirve

Güncel 1INCH haber ve gelişmeleri

1inch, 2020 yılı sonunda V2 (versiyon 2) platformunu piyasaya sürdü. Bu versiyon her şeyi daha hızlı ve daha ucuz hale getiriyor. Ayrıca fiyatı daha ucuz yapmak için  bazı karmaşık işlemler de sağlıyor. Mesela, merkezsiz borç verme protokolleri Aave ve Compound üzerindeki krediler için teminat olarak tahsis edilen paranın yeniden yönlendirilmesi gibi.

Mart 2021’de ise 1inch’in v3 toplayıcı protokolü de geldi. Platforma göre, yeni versiyon 1inch V2 ile kıyaslandığında gaz ücretlerini yüzde 30 düşürüyor.

Kaynak

Etiketler: