BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD Bitcoin madenciliğinde Çin’i geçti; peki Türkiye nerede?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

ABD Bitcoin madenciliğinde Çin’i geçti; peki Türkiye nerede?

ABD Bitcoin madenciliğinde Çin’i geçti; peki Türkiye nerede?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD, Bitcoin madenciliğinde Çin’in hakimiyetine son verdi.

ABD Bitcoin madenciliğinde Çin’i geçti; peki Türkiye nerede?

Bitcoin’in ilk çıkışından itibaren Çin Bitcoin madenciliğinde dünya lideri oldu ve bu özelliğini bugüne kadar da sürdürdü. Ancak şimdi artık Bitcoin madenciliğinde yeni bir lider var; ABD.

 

Çarşamba günü yayınlanan Cambridge Alternatif Finans Merkezi araştırmasına göre, Ağustos ayının sonunda Amerika, dijital para birimini çıkarmak için kullanılan bir bilgi işlem gücü ölçüsü olan küresel hash oranının %35,4’ünü oluşturuyordu. Bu, Nisan ayında görülen aktivitenin iki katından fazla.

bitcoin madenciliğinde abd
Dünya hash oranı haritası.

İlgili: Bitcoin madenciliği nedir? BTC nasıl üretilir?

Ülkenin nispi payındaki artış, Çin’in son dönemde hayata geçirdiği Bitcoin yasaklarıyla doğru orantılı.

Bitcoin 2009 başlangıcındaki ilk günlerinden beri, Çinli, kömür ve hidro santrallerden ucuz elektrik elde eden büyük madencilik şirketlerinin hegomonyasında kaldı.

Şimdi, Pekin’in özellikle, Mayıs ayında duyurulan kripto para piyasasını frenleme çabaları meyvesini veriyor. Cambridge araştırmacıları, Çin’in Bitcoin madenciliğinde gözlemlenen payının etkin bir şekilde düştüğünü gözlemliyor

Çin’de hala gizli madenciliğin yapılıyor olması, muhtemelen VPN veya proxy bağlantılarının bir sonucu olabilir. Aynı şekilde, son dönemde özellikle İrlanda ve Almanya’da görülen hash oran artışları da bu Çinli madencilerinin bir sonucu olabilir.

bitcoin madenciliği

 

İlgili: ABD’li Senator Ted Cruz’dan Bitcoin Madencilerine Müthiş çağrı

Bitcoin madenciliğinde Türkiye’nin payı ne kadar

BTC geçen yıl %370 oranında arttı ve piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Ancak madenciler hala dünyada ucuz elektriğin peşinden koşuyorlar.

Cambrdige verilerine bakıldığında Bitcoin madenciliğinde Türkiye’nin payı, 21 Ağustos verilerine göre, %0.06 olduğunu görüyoruz.

Cambrdige verilerine göre, Kazakistan’da, hash oranının Nisan’daki %8.2’den Ağustos’ta %18.1’e yükseltti. aynı şekilde Rusya’nın payı da aynı dönemde %6.8’den %11’e yükseldi.

Cambridge Üniversitesi Cambridge Judge Business School’un bir parçası olan enstitüdeki araştırmacılar, madencilik havuzlarından BTC.com, Poolin, ViaBTC ve Foundry’den madencilik operatörlerinin IP adresleri hakkında veri topluyor.

Canlı BTC fiyatı: $ 20,129.00

İlgili : Bitcoin teknik analizi, grafik ve yorumlar

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.