Loading...
btc
BTC
-0.87%
Bitcoin
62.871,76 USDT
eth
ETH
-1.26%
Ethereum
3.062,94 USDT
bch
BCH
-5.22%
Bitcoin Cash
481,75 USDT
xrp
XRP
-0.72%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.34%
Litecoin
79,13 USDT
bnb
BNB
-2.91%
Binance Coin
536,61 USDT
sol
SOL
-3.67%
Solana
133,44 USDT
avax
AVAX
-2.78%
Avalanche
34,18 USDT
ada
ADA
-1.98%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
-1.17%
Poladot
6,63 USDT
doge
DOGE
-4.79%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
1.82%
Shiba Inu
0,00 USDT

Rusya kripto madenciliği için beklenen adımı nihayet attı!

putin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya kripto madenciliğinde beklenen onay sonunda geldi. Ülke genelinde kripto madenciliğini yasallaştıracak yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya varıldı. Ancak…

Rusya kripto madenciliğini yasal zemine taşıyor

Rusya, enerji yönünden zengin bölgelerde kripto para madenciliğini yasallaştıracak yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı.

Rus makamları, ülkenin kripto madenciliği sektörünü etkileyecek düzenleyici netlik üzerinde çalışmalar başlattı ve madencilik işletmelerinin uyması gereken şartları açıkladı.

Esasen Rusya Merkez Bankası bir süredir, Maliye Bakanlığı ile birlikte, faaliyetine izin verilecek alanlara odaklanarak, kripto madenciliğine rehber olacak bir yasa taslağı hazırlamak için işbirliği yapıyor.

İlgili: Rusya’dan kripto para kullanımında çok önemli adım!

 

Rusya kripto madenciliği için beklenen adımı nihayet attı!

İlginizi çekebilir:

Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Daha önce de KoinMedya olarak, Ukrayna istilasından beri ülkeye yönelik artan yaptırımlardan kurtulmak için yönünü kriptoya çeviren Rusya’nın, sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımının önünü açarak, kriptoyu yasallaştırmak için harekete geçtiğinden bahsetmiştik.

Bu minvalde, 22 Eylül’de Rusya Merkez Bankası, sınır ötesinde kripto ödemelerine izin vermek için Maliye Bakanlığı ile bir anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Şimdi ise ülkenin Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev’e göre, Devlet Duması’na sunulması planlanan yasanın kabul edilmesi halinde, bu yasa sonbahar sezonunda yürürlüğe girecek.

Yasa içeriğinde, madenciliğe yalnızca enerji bakımından zengin bölgelerde izin verilmesi gerektiği, elektrik kıtlığı olan bölgelerde madencilik faaliyetlerinin yasaklanması gibi maddeler yer alıyor. Aslında bu yasa, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından, istikrarlı bir enerji kaynağına sahip alanlarda kripto madenciliğine izin verilmesini destekleyen bir önerinin devamı niteliğinde.

Özellikle, maden çiftliklerinin yoğun bir şekilde bulunduğu düşünüldüğünde, hidroelektrik ve nükleer santrallerin olduğu alanlarda madenciliğe büyük olasılıkla izin verilecek. Bu bölgeler arasında, ucuz elektriğin olduğu Irkutsk ve Krasnoyarsk Bölgesi, Tver, Saratov, Smolensk ve Leningrad gibi yerler var.

Madenciliğin yasaklanması muhtemel olan bölgeler arasında ise, enerji yönününden sıkıntı çeke Moskova, Moskova Bölgesi, Belgorod Bölgesi ve Krasnodar Bölgesi yer alıyor.

Artan işsizlik vakalarıyla boğuşan Rusya’da, madenciliğin ideal bir gelir kaynağı haline geldiğini belirtmekte fayda var.

Madencilikle ilgili yasa taslağı, farklı devlet kurumlarının sektöre yaklaşımında karşıt fikirler olsa da  Rusya’nın kripto konusundaki duruşuna açıklık getirmesine kısmen katkıda bulunuyor. Bu doğrultuda, Başkan Vladimir Putin, daha önce hükümete ve Merkez Bankasına kripto para birimlerine yönelik tutumları nedeniyle meydan okumuştu.

İlk başlarda, Rusya Merkez Bankası madencilik de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin topyekün yasaklanmasını destekledi. Ancak yetkililer, Ukrayna’nın işgalinin ardından artan uluslararası yaptırımların ardından tutumlarını yumuşatmış görünüyor.

İlginizi çekebilir:

Rusya’nın Bitcoin aşkı kripto piyasalara neler getirecek? 

Rusya Merkez Bankası’ndan devrim niteliğinde kripto para kararı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.