Home Altcoin Altcoin Haber Cardano testneti başladı
koinmedya_brave

Cardano testneti başladı

Cardano testneti başladı
0
fairspin_banner

% 17 ADA stake edilerek Cardano testneti başladı. Bu gelişmeyle beraber Cardano merkeziyetsiz  özelliğini daha da ön plana çıkaracak.


Cardano testneti ne anlama geliyor?

Heyecanlı sonuçlarla yeni testnet güzel günlerin habercisi. Hissedarlar hali hazırda 5.4 milyar ADA stake etti. Bu da piyasadaki coin arzının % 17’sine tekabül ediyor. Operasyonun ilk gününde 120  stake havuzu aktif edildi. Ana hedef olan 1000 havuz için gayet ümit verici bir başlangıç bu aslında. Ana havuzlar IOHK tarafından yönetilse de bazı bağımsız havuzlar da PoolTool üzerinden eklemeler yapıyor.

Çok sayıda stake havuzunu destekleyerek merkeziyetsiz bir yapıyı hedefleyen Cardano için yukarda bahsettiğimiz gelişmeler çok iyi haber. Esasında bu gelişmeleri kaydeden bir kripto paranın çok önemli fiyat hareketlenmelerine girmesi lazım. Fakat kripto kışı dediğimiz bu süreç ADA fiyatının yükselmesini de kısa bir süre frenlese de kaçınılmaz sonu engelleyemeyecek gibi.

BKNZ:Weiss Ratings: En kıymeti bilinmeyen kripto para Cardano

Cardano yol haritasına göre Blockchain’in teşvikli stake sistemi 1000 havuza ulaştığında bir denge oluşturacak. Bu da Cardano testneti için her şeyin planlanan şekilde gittiğini gösteriyor.

Staking ve rakamlar

PoolTool rakamlarına göre Cardano hissedarları 5.4 milyar ADA stake etti ve toplam piyasadaki hisselerin % 17’si stake edilmiş oldu. Eğer bu katılım seviyesi aynı hızıyla giderse stake eden katılımcılar yıllık % 10’dan fazla kazanabilir. Bu hesaplamalar da Cardano kar hesaplayıcısı tarafından yapıldı. Bununla birlikte ücretler ve havuz spektrumları değişiklik gösterebilir. Cardano testneti her ne kadar çok mütevazi görünse de bu başlangıç çok etkileyici. Binance’ın yakın zamanda açıkladığı rapora göre Tron ve Qtum da benzer başlangıçlar yapmıştı. Bununla birlikte Tezos çok daha etkileyici olan % 70 stake oranıyla başlamıştı. Yüksek oranlar ekonomik avantaj anlamına gelmez fakat daha yüksek katılımı sağlayabilir.

BKNZ:Cardano etki alanını genişletmeye devam ediyor

Yakında Mainnet Staking var

Cardano testneti Kasım ayındaki iki snapshot ile ilk sinyallerini vermişti. Bunlarda yeralanların bu hafta stake işlemlerine başlamalarına izin verildi. Bu snapshot bittiğinden yeni stake yapmak isteyenlerin artık katılım yapması mümkün olmayacak. 2020 yılının başlarında Shelly mainnet hayta geçtiğinde Cardano tüm kullanıcılarına staking imkanı verecek.

Cardano testneti Shelly mainnet katılımı arttırır mı zamanla görülecek. Mainnetin ulaşılabilirliği daha fazla kullanıcıyı etkilemesi gerekse de o zamana kadar staking yeni ve güncel olma özelliğini kaybedebilir. Gelecek haftalar Cardano havuz sayımı ve stake oranının uzun vadede sürdrülüp sürdürülmeyeceğini gösterecek.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X