Anasayfa Altcoin Facebook Libra kur sepetinde Çin yuanı olmayacak

Facebook Libra kur sepetinde Çin yuanı olmayacak

Facebook Libra kur sepetinde Çin yuanı olmayacak
0
koinmedya_googlenews

Facebook Libra kur sepetinde neler var? Libra’yı destekleyen varlıklar hangileri? Facebook’un kriptosu neden yuan tarafından desteklenmiyor?


Facebook ev yapımı kripto projesini Haziran ayında masaya sürdüğünden beri, ekonomistler ve yatırımcılar Libra’yı destekleyen sepette nelerin olduğunu merak ediyordu. Sepette bulunan ana destekçinin dolar olması dışında, geri kalanlar hakkında fazla bir açıklama yapılmamıştı.

SEC Başkanı: “Bitcoin ETF hakkında yapılacak işler var”

Facebook Libra kur sepetine yatırımcıların çok fazla ilgisi olduğu kesin. Ancak ABD ve Çin arasında perde arkası devam eden ticari dalaşla birlikte, Çin’in Libra planına karşılık kendi kriptosunu çıkaracağı yönünde haberler dolaşıyor. O halde Renminbi/yuan Libra’nın planlarına nasıl uyacak?

Virginia Democratic Senator’u  Mark Warner’in bir sorusuna gelen cevaba göre, Libra muhtemelen ABD doları, euro, yen, İngiliz poundu ve Singapur doları ile eşleşebilecek. Ancak Bloomberg’in bir raporuna göre Libra iştirak üyeleri, doğrudan ya da dolaylı düzenleyici kısıtlamalar nedeniyle yuanı sepetten dışlayabilir.

Bitcoin zor durumda, acaba kurtulabilecek mi?

Facebook Libra kur sepetinde neden yuan yok?

Bu iyi bir nedenden ötürü yapılıyor gibi görünüyor. İlki, Çin kendi dijital varlık planı ve geniş dijital ödeme ekosistemi nedeniyle Libra’nın yerel iş alanlarında bile kullanılmasına izin vermeyecektir. Ayrıca Çin yalnızca kriptolara karşı değil yabancı teknoloji firmalarına karşı da sert tutum izliyor. Ülke, ekonomiye ve daha geniş toplum kesimine olabilecek Amerikan etkisi korkusuyla Facebook’a ulaşım engeli getirdi.

İkincisi, Çin’in kendi parasını manipüle ediyor olduğu yönünde korkular var. Ağustos ayında Amerika Hazine Bakanlığı, bu Asya ülkesine uyguladığı gümrük vergisi yağmuru ile birlikte Çin’i bir “para manipulatörü” olarak tanımladı.

Altcoinler aşırı satış bölgesinde – Demek ki geri dönüş yakın!

Suçlamalarla ilgili açıklama getirilmezken, stabil coine benzeyen kriptonun manipüle edildiği iddia edilen bir para birimi tarafından desteklenmesi, doğrusu pek de akıllıca olmayacak.

Ve son olarak, ABD hükumeti Amerikan şirketlerini Çin ile yaptıkları ticaretten vazgeçirmeyi hedefliyor. Bunun en belirgin örneklerinden biri de bu yıl başlarında Huawei’ye uygulanan kısıtlamalar oldu.

Financial Times daha önce, Libra’ya dahil olan en büyük şirketlerden üçünün, kriptonun düzenleyici durumu ile ilgili endişelerini dile getirdiklerini yazmıştı. FT’ye göre bunlardan ikisi projeden geri çekilmeyi düşünüyor. Şirketlerden biri şunu açıkladı:

“Mevzuata uygun hareket etmek isteyen ortaklar için zor olacak.”

Proje hayata geçse bile, bazıları yaygın olma konusunda fazla şansı olmadığını iddia ediyor. Geçen hafta Avusturalya basınına konuşan Jack Dorsey, internetin yerel parası olması konusunda en uygun kriptonun Facebook’un kriptosu  değil Bitcoin olacağını söyledi.

Kaynak

X