Anasayfa Bitcoin Bitcoin hakimiyeti yükseliyor ama yakında düzeltme yapabilir
koinmedya_brave

Bitcoin hakimiyeti yükseliyor ama yakında düzeltme yapabilir

Bitcoin hakimiyeti yükseliyor ama yakında düzeltme yapabilir
0

Bitcoin hakimiyeti yükseliyor ve Temmuz 2017’den bu yana görmediği seviyelere ulaştı. Tabii BTC ile kıyaslandığında birçok altcoin de düşüş içinde. Buna rağmen yeni bir rapor, Bitcoin hakimiyetinin yakında düşeceğini öngörüyor.


Bitcoin hakimiyeti yükseliyor ama düşüş yakın

Kripto para piyasasının birçok önde gelen analisti, defalarca Bitcoin hakimiyetinin yüzde 80 ya da daha yüksek bir değere kadar çıkacağını söyledi. Buna rağmen Binance’nin yeni bir raporu, BTC hakimiyetinin yakın bir zamanda geri çekilmeye başlayacağını gösteriyor.

Bitcoin, 9 Ocak 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para sektöründe hakimiyeti elinde tutuyor. Piyasaya sürülmesinden 2017’ye kadar hakimiyet oranının yüzde 90’ın altına düştüğü birkaç durum olmuştu. Ancak yine de ortalama yüzde 93 civarında kalıyordu. BTC hakimiyet oranı ilk büyük düşüşünü 2017’deki boğa piyasası döneminde gördü.

Yeni kripto girişimler sektöre adımını atarak ya diğer kripto paraların forku ile tokenlerini piyasaya sürüyor ya da başlangıç coin teklifleri (ICO) yapıyorlardı. Sektör yeni projeler ile dolup taşarken, birçoğu da “yeni Bitcoin” olacaklarını ve yenilikler getireceklerini iddia ediyordu. Bu spekülasyonlar piyasayı eline alırken, sermaye de BTC’den yeni girişimlere akmaya başladı. Sonuçta Bitcoin hakimiyet oranı da önemli ölçüde düştü.

BTC, ETH ve XRP hakimiyeti

Doğumundan bu yana ilk defa Bitcoin hakimiyeti 20 Şubat 2017’deki yüzde 90’dan Haziran’ın başlarında yüzde 48’e kadar düştü. Aynı yıl Ethereum yüzde 31.5’e ve XRP de yüzde 9.4’e yükselmişti. BTC hakimiyeti 8 Aralık 2017’de yeniden yüzde 70’e çıktı. Ancak bir ay sonra tüm zamanların en düşük oranı olan yüzde 35’e düştü. Buradan ise çok yavaş bir iyileşme başladı. Ağustos 2018’den Nisan 2019’a kadar Bitcoin hakimiyeti yüzde 50 ile yüzde 58 civarında dolandı.

Bitcoin hakimiyeti yükseliyor ve Temmuz 2017’den bu yana görmediği seviyelere ulaştı. Tabii BTC ile kıyaslandığında birçok altcoin de düşüş içinde.

Kripto piyasası değeri grafiği Kaynak: TradingView

Nisan 2019 ise Bitcoin için pivot zamanını temsil ediyor. O zamandan bu yana BTC fiyatı yüzde 163 değer kazanarak 5,300 dolardan neredeyse 14,000 dolara kadar çıktı. Bu arada altcoinlerin çoğu ise yatay ya da düşüş seyri izledi. Şimdi BTC hakimiyeti yüzde 73.6’da ve yüzde 80 ya da daha fazla yükselişin işaretini veriyor. Keiser Report’un sunucusu Max Keiser ve “Cake” ile “I-Unlimited”in kurucularından Julian Hosp, defalarca Bitcoin hakimiyetinin yüzde 80’i geçeceğini söylemişti.

Bitcoin hakimiyetindeki bu boğa trendine rağmen, Binance raporu yakın bir zamanda büyük ölçüde düzeltme yapacağını öngörüyor. Rapor, BTC hakimiyetinin yüzde 50-60’a kadar düşeceği iddiasında.

Raporda şu ifadelere yer veriliyor: “Biz hala buna inanıyoruz. Çünkü BTC hakimiyeti uzun bir süre, Mayıs 2017 ile Haziran 2019 arasında, yüzde 60’ın altındaydı. BTC hakimiyeti sadece üç ay önce dramatik bir şekilde fırladı ve kripto dünyası da bunun hep böyle kalacağını düşünüyor. Bu kısa dönem için böyle olabilir ve BTC hakimiyeti bir süre daha yüksek devam edebilir.”

Yine de Bitcoin hakimiyeti zirveye ulaştıktan sonra düzeltme yapabilir. Şu anki yüzde 71.5 desteğinde bir kırılma yaşanması, düzeltmenin başlamasına öncülük edebilir.

Bu arada Twitter’deki kripto analistlerinden Crypto Michael, bir grafik paylaşarak, BTC hakimiyetinin kritik seviyede olduğunu söyledi. Crypto Michael şöyle yazdı: “Asılı adam mumu ve düşüş sapmalarının onaylanması ve potansiyel trend değişimi var.”

Kaynak

koinmedya_brave
X