Home İnceleme Borsa İngiliz yetkililer, Bitmex’in reklamını yanıltıcı buldu
koinmedya_brave

İngiliz yetkililer, Bitmex’in reklamını yanıltıcı buldu

İngiliz yetkililer, Bitmex’in reklamını yanıltıcı buldu
0
fairspin_koinmedya

İngiliz yetkililer şu sıralar halktan gelen yoğun şikayetlerle bunalmış durumdalar. Şikayetlerin kaynağı kripto para ticaret platformu BitMEX. Peki neden BitMEX?


İngiliz Yetkililer BitMEX’i uyardı !

İngiltere Reklam Stardartları Kurumu ASA , son günlerde BitMEX ile ilgili oldukça fazla şikayet almaya başladı. Şikayetlerin başlıca nedeni 3 Ocak 2019 tarihindeki bir reklamdan kaynaklanıyor. Reklamda iki sayfaya yayılan bir grafik görünüyor. Grafik ikiye bölünmüş ve yatay eksende Ocak 2009’dan, Ocak 2019’a kadar tarihler üzerinde yazılı 6 aylık birimler var. Dikey eksen ise onlu rakamlara bölünmüş ve şu etiket yazılmış :” Dolar olarak bitcoin fiyatı” ve ” değer 0.0001 dolardan 100,000 dolara  yükseldi”. Grafik Temmuz 2010’dan sonra Bitcoin fiyatının ani yükselişini vurguluyor.

Bknz:BitMEX Temmuz’da tarihinin en büyük kaybını yaşadı

Grafiğe göre en yüksek değer 10,000 dolardan fazla olarak kaydedilmiş ve o da 2017 Temmuz ayı ile 2018 Ocak ayı arasında. İngiliz yetkililer BitMEX ile ilgili aldıkları şikayetlerin yatırımdan elde edilen kazançların abartıldığı ve yanlış yönlendirdiği konusunda olduğunu söylüyor. Diğer şikayetler insanların reklamın yatırımdaki risk faktörünü ortaya koyamadığı yönünde. Bu açıdan İngiliz yetkililer BitMEX reklamının yanıltıcı olduğunu düşünüyorlar.

İngiliz yetkililer ve ASA  yanlış yönlendiren  grafik bilgisinin gösterdiğine göre, Bitcoin fiyatında çok ani ve hızlı bir yükseliş söz konusu olduğunu ama bunun gerçeği yansıtmadığını söylüyorlar. Gerçek şu ki Bitcoin 2017 yılında 1000 dolar arttı. 2017 Kasım’ında 14,000 dolara çıktı ve sonra Ocak 2019’da 4,000 dolara indi.

Bknz:Soruşturma sonrası BitMex 85 milyon dolar fon kaybetti

İşte bunlar ingiliz yetkilileri BitMEX ile ilgili endişelendiren şikayetler. Sonunda CAP kanunu (12. basım) 3,1 ve 3,3 maddeleri ( yanlış yönlendiren reklamlar), 3,11 maddesi( abartı) ve 14,2 maddesis ( mali ürünler) kapsamında  harekete geçmeye karar verdiler.

Ayrıca BitMEX bu konuda sorguya tabi tutuldu ve asla bir daha böyle reklam bulundurmaması istendi. Reklamda bulunan veriler anlaşılabilir ve izleyiciler tarafından okunabilir olmalı diyor İngiliz kanunları.

BitMEX adı manipülasyon iddialarına karışmış şaibeli bir kripto borsası. Hakkındaki iddialara bakılacak olursa çok fazla güven eksikliği var kullanıcılar arasında. BitMEX’de işlem yaparken de sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bir kullanıcını anlattığına göre, yapmak istediğiniz işlemleri “system overloaded” diyerek reddediyor. Daha da ötesi, önceden girmiş olduğunuz “stop market” emirlerini bile işleme almayabiliyor BitMEX.

Bknz:CFTC, Bitcoin borsası BitMex’i inceleme altına alıyor

Eğer BitMEX hesabınız varsa biraz daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. BitMEX hakkında iyi bir araştırma yapıp öyle başlamanızı salık veririz.

Kaynak

 

koinmedya_brave
0
0
0
X