Home Altcoin Yarın büyük gün: SEC’in Bitcoin ETF kararı kripto piyasalarında çöküşe neden olur mu?
koinmedya_brave

Yarın büyük gün: SEC’in Bitcoin ETF kararı kripto piyasalarında çöküşe neden olur mu?

Yarın büyük gün: SEC’in Bitcoin ETF kararı kripto piyasalarında çöküşe neden olur mu?

0
“sportsbet”

SEC’in Bitcoin ETF kararı yarın (21 Mayıs) verilecek. SEC ve ETF kavramları ne anlama geliyor? Bitcoin ETF’ler neden önemli? Yarın verilecek kararın olası etkileri ne? Bu soruların cevabı için yazımızı okuyunuz.


SEC’in Bitcoin ETF kararı yarın

Konu ile yeni ilgilenenler için bazı kavramları açıklayalım. SEC (Securities and Exchange Comission), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu anlamına geliyor. Türkiye’deki SPK’ya yani Sermaye Piyasası Kuruluna denk geliyor.

ETF (Exchange Traded Fund), Borsa Yatırım Fonu. Bu konuyu biraz açalım:

1- ETF, içerisinde birden fazla yatırım aracını barındıran bir sepet olarak düşünebiliriz. Bitcoin ETF ise Bitcoin ve diğer kripto paralardan oluşmuş bir yatırım sepeti ve portföyü. Yatırımcılar ETF’ler sayesinde yatırımlarını çeşitlendirerek risklerini de minimize etmiş oluyorlar. Kısaca bizzat Bitcoin alacağınıza içerisinde Bitcoin’de olan bir yatırım sepeti alıyorsunuz. Bitcoin fiyatı artarken sizin yatırımınız da değer kazanıyor, azalırken sizin yatırımınız da değer kaybediyor. Ancak dalgalanmalar bizzat Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalar kadar fazla olmuyor.

bittrt_koinmedya

2- Diğer bir boyutu da şu şekilde açıklayabiliriz. Bitcoin’in ve diğer kripto paralar, regüle olmamış kripto para borsalarında işlem görüyor. Bu nedenle kurumsal firmalar, yatırımlarını regüle olmamış borsalardan ziyade New York Borsası, Londra Borsası ve Borsa İstanbul gibi kurumsal borsalarda yatırımlarını değerlendirmek istiyor. Bitcoin ETF’leri sayesinde kripto paralar kurumsal borsalara girmiş olacaktır.

3- Regüle olmuş kurumsal borsalardaki yatırımlar için bazı firmalar, finansal sigorta hizmeti sunuyor. Bitcoin ETF’sine yatırım yapmış bir kurumsal firma olası kayıplarına karşın yatırımlarını sigortalayabiliyor. Regüle olmamış kripto borsalarında, sigortalama hizmetlerinden faydalanamıyoruz.

4- Olası büyük ekonomik krizlerde (2008 Lehman Brothers krizini hatırlayalım), kamu kaynakları iflas eden ve finansal açıdan zor duruma düşen şirketlere yardım edebiliyor (düşük kredi ve vergi muafiyeti gibi). Kurumsal olmayan kripto para borsaları için bu geçerli değil.

Sonuç olarak Bitcoin ETF’leri kurumsal firmaların kripto para piyasalarına girmesi için bir köprü olması bekleniyor.

SEC’e yapılan Bitcoin ETF’sinin kararı yarın verilecek. Üç olası senaryo var:

1- SEC kararı erteler: Bu durumda fiyatlar aşırı etkilenmez.

2- SEC Bitcoin ETF’sini reddeder: Fiyatlar çakılır.

3- SEC Bitcoin ETF’leri kabul eder: Fiyatlar uçar.

Ekonomist Alex Krüger, eğer fiyatlar düşerse yatırımcılar dip fiyatlardan Bitcoin alma fırsatını yakalayacaktır, şeklinde tweet’imi takipçileri ile paylaştı.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Pazar ivmesinin ardından ilk 3 fiyat analizi: Bitcoin, Ethereum ve Ripple

2019’da Stellar, XLM yatırımcısına iyi kazandırabilir

Bitcoin 2016’da halving (yarılama) sonrasında 10 kat artmıştı: Ya 2020 yarılaması?

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

coinajans
cryptopazar_koinmedya
0
0
0