Home Kriptopara Haber IOTA’dan 220 bin dolarlık ödül!

IOTA’dan 220 bin dolarlık ödül!

IOTA’dan 220 bin dolarlık ödül!

0

Eğer bir hacker iseniz IOTA’dan 220 bin dolarlık ödül  kazanabilirsiniz. Internet-of-Things (IoT) için kripto-para birimi olmak isteyen IOTA Vakfı, yeni bir hash fonksiyonu başlattı ve bunu kırabilecek kişilere toplamda 220.000 $ (200.000 euro) vereceğini açıkladı.

IOTA’dan 220 bin dolarlık ödül

Troka olarak bilinen yeni hash fonksiyonu, siber güvenlik firması Cybercrypt’dan şifreleme uzmanları tarafından tasarlandı.  IOTA, yeni hash fonksiyonunun, kesişen muhasebesini şifrelemek için son IOTA protokolü olacak olan kriptografik ve şifreleme temelini oluşturacağını umuyor.

Hash fonksiyonlarında hız yükseltilmeli. Bu fonksiyonlar  temelde farklı boyutlardaki verileri, tutarlı boyutta bir tanımlayıcıya şifreleme ve eşleme yollarıdır. Tasarım gereği, hash fonksiyonları sadece tek yönlü çalışmalı ve tersine mühendislik çalışması yapılmamalıdır, yani bir bilgisayar korsanı, hash’e sahipse orijinal verileri bulamamalıdır.

Vakıf, yeni hash fonksiyonunun mevcut tüm kriptanalitik test ve saldırıları aşmak için tasarlandığını iddia ediyor. IOTA, hacklenemez olduğunu iddia etmemişken, hackleyecek kişiye ödül verilmesi cesurca. Yeterli zaman olduğunda birçok şey genellikle hacklenebilir.

IOTA, kriptografiyi kırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilecek kişiler için toplamda 220.000 dolarlık bir ödül sunuyor.

IOTA Vakfı’nın Eş-Kurucusu ve Eş Başkanı David Sønstebø, “Bu yarışma ile, kriptografik topluluğunu, İnternet of Things’deki güvenliği çözme konusunda bir araya getirmeyi umuyoruz” dedi.

Hacker saldırıları

Kriptanalistlerin katılması için iki zorluk vardır: “çarpışma” ve “ilkgörüntü”. Çarpışma saldırısı, hackerların aynı hash değerini üreten iki tekrarlayan girdi değişkenini bulmaya çalıştığı yerdir. İlkgörüntü saldırısı, analistin belirli bir hash değerine bağlı mesaj verilerini bulmaya çalışacağı ters ilkedir.

Bu saldırılardan herhangi biri başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilirse, açıkça, hash kodundaki potansiyel zayıflıklara işaret eder.

IOTA, hash fonksiyonunun hangi kısmının crack’lendiğine bağlı olarak 115 $ (100 euro) ile 40.000 $ (35.000 euro) arasında değişen bir dizi ödüle ev sahipliği yapıyor. Ödüller Cybercrypt tarafından onaylandıktan sonra ödenecek, eğer başarılı olursa, ödüller Euro veya MIOTA olarak ödenecektir.

Ödül programının tüm detayları Cybercrypt’in web sitesinden bulunabilir – crack’lemeye başlamadan  önce tüm şart ve koşulları okumanızı öneririm.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave