Home Kriptopara Haber 7 AB ülkesi birleşip blockchaine giriyor – Kripto para piyasasına etkisi ne olur?

7 AB ülkesi birleşip blockchaine giriyor – Kripto para piyasasına etkisi ne olur?

7 AB ülkesi birleşip blockchaine giriyor – Kripto para piyasasına etkisi ne olur?

brave
0

Fransa ve Malta’nın başını çektiği 7 AB ülkesi blockchain teknolojisini kullanacaklarını duyurdular. Bu kararın kripto para piyasasına etkisi ne olacak sorusu ise şimdiden zihinleri kurcalamaya başladı.


Akdeniz Yedilisi ilk kıvılcımı çaktı

Fransa, İtalya, İspanya, Malta, Kıbrıs, Portekiz gibi AB ülkelerinin yer aldığı ve adlarına da “Akdeniz Yedilisi” dedikleri grup, dün itibari ile blockchain sisteminin kullanılması ve ülkelerinde yaygınlaşması için çalışacaklarını ilan ettiler.

Sözü geçen ülkeler blockchaini eğitimden taşımaya, sağlıktan uluslararası nakliyata kadar her alanda uygulamaya koyacaklar. Financial Times’ın haberine göre bu ülkelerde blockchainin yaygınlaşması sadece e-devlet hizmetlerinin geliştirilmesine yardımcı olmayacak. Aynı zamanda şeffaflığın arttırılması ve bürokrasinin azaltılması gibi devlet için hayati öneme sahip konuların da birçok yönden halledilmesini sağlayacak.

Kripto para piyasasına etkisi ne olacak?

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ye ev sahipliği yapan Malta, uzun süredir blockchain teknolojisi ve kripto paraya olan ılımlı yaklaşımıyla tanınan bir ülke. Bu yaklaşımı sayesinde son 11 ayda birçok kripto patronu şirketini Malta’ya taşıdı.

Diğer altı AB ülkesinin blockchain teknolojine geçiş yapmasına da Malta önayak oldu. Akdeniz 7’lisi, dünyanın en büyük ekonomisine sahip 20 ülke liderlerinin buluştuğu G20 zirvesinde de kripto paraların bir varlık sınıfı olarak değerlendirilmesi çağrısında bulundular.

Blockchain teknolojinin kabulünün kripto para piyasasına etkisi ne olabilir soruna gelince. Blockchain ve kripto para bir elmanın iki yarısı gibidir. Blockchain tam randımanlı bir şekilde çalışabilmesi için kripto para gibi bir dürtüye ihtiyacı vardır.

Kripto para ve blockchain teknolojisinin gelecek vaat eden potansiyelini gören Avrupa Devletleri, ülkelerinde birçok alanda bu ikiliyi yaygınlaştırmaya çalışıyorlar.  Özellikle bu grup genişledikçe blockchain ve kripto para Avrupa ekonomisine egemen olmaya başlayacaktır.

Piyasadaki ABD ve Asya hegemonyası kırılabilir mi?

Bunun sonucunda AB ülkeleri kripto para için mecburen yeni ve esnek düzenlemeler yapacaklardır. Bunun en bariz örneğini bulunduğumuz yıl içinde ICO onayı veren Fransa olarak verebiliriz.

İngiltere ve Malta gibi ülkelerin onca uğraşlarına rağmen kripto para borsasının kalbi hala ABD, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde atıyor. Malta ve İsviçre dışındaki Avrupa ülkelerinde kripto para piyasası daha emekleme döneminde. Asya ve ABD pazarı ile karşılaştırılabilmeleri için 40 fırın daha ekmek yemeleri gerekiyor.

Buna rağmen Akdeniz Yedilisi bir kıvılcım başlattı. Blockchain teknolojisi ve kripto paranın rahat edebileceği bir ortam oluştuğu taktirde diğer pazarları yakalamaları çok zaman almaz.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave