Home Altcoin Rapor: Bitcoin Fiyat Manipülasyonunda Bitfinex Etkili Olmadı. Peki Ne Etkili Oldu?

Rapor: Bitcoin Fiyat Manipülasyonunda Bitfinex Etkili Olmadı. Peki Ne Etkili Oldu?

Rapor: Bitcoin Fiyat Manipülasyonunda Bitfinex Etkili Olmadı. Peki Ne Etkili Oldu?


0

Bitcoin fiyat manipülasyonunda Bitfinex rol aldı mı? Diğer borsalarla karşılaştırıldığında Bitfinex’te görülen Bitcoin fiyat farklılığı, geçen hafta için kripto topluluğunun konuşma konusu haline geldi.


Bitcoin Fiyat Manipülasyonunda Bitfinex Etkili Oldu mu?

Bitfinex ve Tether (USDT)’in arkasındaki firma olan Tether Limited, Tether kullanılarak yapılan Bitcoin manipülasyonu için suçlanıyor. Görünüşe göre, Tether fiyaskosu piyasada satış fırtınasına neden oldu. Bu da markette büyük miktarda USDT satılarak Bitcoin alınması ile sonuçlandı. Bundan dolayı, Bitfinex’te Bitcoin fiyatında ani bir artış görüldü. Bu nedenle muhtemel Bitcoin fiyat manipülasyonu için borsadan şüphelenildi.

Yeni bir rapora göre, Bitfinex’in, Bitcoin manipülasyonunda ve USDT fiyatlarının düşüşünde bir etkisi olmadığı ortaya çıktı. Raporda, büyük miktarda USDT satışı için ayarlanan botların, borsada oluşan anormal Bitcoin fiyat artışına sebep olduğu belirtiliyor. Bitfinex, Bitcoin fiyatındaki ani yükseliş sırasında gerçekleşen büyük işlemlerin kaynağını belirlemek için bir soruşturma yürüttü.

Kriz günü, borsa, teknik sorunlar yaratan çok sayıda emir aldı. Bu emirler, büyük miktarlarda USDT karşılığında Bitcoin talebinde bulundu. Her emirde satın alma fiyatı yükseldi. Bu çok sayıda emir, soruşturmaya göre botlar tarafından başlatıldı. Botlar, borsada bir saniyeden daha az sürede çok sayıda emrin verilmesi sağladılar. Bu botların tek bir sistem altında birleştirildiği ve merkezi olarak yönetildiği tespit edildi.

Borsa tarafından tutulan işlem kayıtlarını incelenmesi ile Bitfinex çalışanları, büyük işlemleri başlatan botlar tarafından tutulan hesaplar üzerine yoğunlaştı. Şüpheli işlemleri gerçekleştiren tüm hesaplar, borsa tarafından engellendi. Özellikle, bu hesaplar eşit miktarda USDT’ye sahipti. Ayrıca, bu cüzdanlar, bir dereceye kadar, ortak işlemler yaptılar. Bu cüzdanlardaki işlemler, büyük bakiyesi olan bir çift balina adresinden geliyordu. Büyük miktardaki dolaşım ile şüphe çekmemek için bu bakiyelerin sadece bir kısmı, borsada kullanılmış.

Tether krizi başladığında ve Bitcoin fiyatlarındaki artış sadece Bitfinex’te gerçekleştiğinde, borsa, krize neden olan faktörü izole etmek için bir soruşturma gerçekleştirdi. İşlemleri blok zincirine bağladılar. Tether ve Bitcoin fiyatlarında dalgalanmaya neden olan suçluyu tanımlamak için anonimleştirme yapmayan bir yöntem uyguladılar.

Manipülasyonda Rothschild Group’dan Şüpheleniliyor

Soruşturma raporunu hazırlayan bağımsız bir analist, söylentilere göre Rothschild Group’un parlak fikri olan IMMO‘nun olaya karıştığına inanıyor. Bloomberg haberine göre, Bitfinex, hesapları Rothschild Group tarafından kontrol edilen ING Groep NV’da tutuyor. Banka, borsanın müşterileri olduğunu, ancak müşteri gizliliği gerekçesiyle herhangi bir ek bilgi sağlamadığını kabul ediyor.

Bitfinex ve Tether Limited, bulanık sularda ve kripto topluluğundan kapsamlı eleştiriler alıyor. Soruşturma raporu, Bitcoin pompalamasının ve dünyanın önde gelen istikrarlı kripto parasının istikrar kaybı ardındaki failler olmadıklarını kanıtlayarak her iki kuruluşu da rahatlatıyor.

Diğer Bitcoin (BTC) haberleri için tıklayınız.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya