Ukrayna-Rusya krizi ve kripto yatırımcılarının bilmesi gerekenler

Rusya askeri harekatı başlattı! İlk tepkiyi Bitcoin piyasaları verdi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna-Rusya krizi ile kripto para büyük bir çöküş yaşıyor. Piyasadaki son gelişmelere ilgili veriler ışığında bakalım.


Ukrayna-Rusya krizi ve kripto yatırımcılarının bilmesi gerekenler

Ukrayna, işgale uğradığını açıklarken, Rusya da “özel bir askeri operasyon” gerçekleştirdiğini savunuyor. Birçok insan Ukrayna’da patlamalar duyduklarını açıklıyor. Dünya ise bu haberler üzerine tedirgin. Kripto yatırımcıları ise bu krizin portföylerini nasıl etkileyeceğini merak ediyor.

İşte, bilmeniz gerekenler.

İlgili – Sarsıntı yaşayan Bitcoin fiyatı yeni sürprizlere açık: BTC teknik analizi

Kırmızı bölgenin derinliklerinde

Şu an Bitcoin (BTC) fiyatı 35,000 dolar seviyesinin altında ve 34,777 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para son 24 saatte yüzde 8.5, son bir haftada ise yüzde 20.30 oranında düştü. Diğer yandan Ethereum ise 2,343.95 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte yüzde 11.89 düştü.

Bu gelişmeler üzerinde Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi piyasada aşırı korku olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak Santiment’in sosyal medya analiz verileri ise altcoinlerin kırmızı bölgeye kaydığını gösteriyor. Ayrıca yatırımcılar da “dip alımı” yaptığı yönünde hiçbir belirti göstermiyor. Santiment bunu iyi bir işaret olabileceğini bir tweet üzerinden açıklıyor.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025


Santiment (@santimentfeed) Twitter üzerinde şöyle diyor:

“Kripto Çarşamba günü düştü. Özellikle altcoinler çok fazla kırmızı gördü. Bu sefer Telegram, Reddit ve Twitter üzerinden traderler dip alımı fırsatına çok az önem verdi. Bu bir FUD belirtisi ve dönüşüm yaşanabileceğinin iyi bir işareti.”

İlgili – Ethereum fiyatında ana destekte karar anı: ETH teknik analizi

Diğer yandan Coinglass ise pozisyonların ağır bir şekilde tasfiyesi olduğunu gösteriyor. Mesela son 4 saatte 416.70 milyon dolar tasfiye oldu. Bunun içinde 74.57 milyon dolar değerinden BTC ve 73.54 milyon dolar değerinde ETH var.

Kripto para piyasası 2022 yılının başından düşüş yaşıyor. Ukrayna krizi ise piyasanın son toparlanma çabalarını da baltaladı. Böyle bir ortamda sık sık kripto kışı başlıyor yorumları dile getiriliyor.

İlgili – Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’den kripto kışı açıklaması

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ukrayna-Rusya krizi ve kripto yatırımcılarının bilmesi gerekenler
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.