fbpx
BTC : 525206 ₺ ETH : 36335 ₺ XRP : 8.86 ₺ LTC : 1562.6 ₺ USDT : 13.714 ₺ XLM : 2.806 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Tezos’un başarıyla tamamlanan forksuz Granada güncellemesi ne getiriyor?

Tezos’un başarıyla tamamlanan forksuz Granada güncellemesi ne getiriyor?

Tezos’un başarıyla tamamlanan forksuz Granada güncellemesi ne getiriyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Tezos, ağdaki yedinci güncelleme olan Granada’yı başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Bu güncelleme ağ için bir dizi pozitif gelişme getiriyor. Olayın ayrıntılarına bakalım.


Tezos’un fork’suz ve sorunsuz Granada güncellemesi başarıyla tamamlandı

Tezos ağı, “Granada” ismi verilen yedinci ağ güncellemesini başarıyla tamamladı. Bu güncelleme, blok süresini yarı yarıya azaltıyor ve akıllı sözleşme gaz tüketimini de 3-6 kat düşürüyor. Ayrıca yeni bankacılık likiditesi özelliği de getiriyor.

Granada, Tezos blockchainde bu yıl yapılan üçüncü başarılı güncelleme. Ağdaki tüm ağ güncellemeleri fork’suz ve zamanla test edilmiş zincir üstü yönetişim sayesinde kesintisiz yapılıyor. Bu yeni ve eşsiz özellik Tezos için büyümeye getirdi. Ağın faaliyetleri yüzde 1,200 oranında arttı.

Kendi kendini güncelleyen blockchain olan Tezos, Mayıs ayında Florence isimli altıncı ağ güncellemesini yapmıştı. Aynı ayda sözleşme işlemleri aylık 1 milyon seviyesini geçmişti. Temmuz’da bu veriler 2.5 milyon sözleşme işlemini geçti. Kısa süre önce ise platformda 10 milyon sözleşme işlemi sınırı aşıldı. Bunun 5 milyonu ağın 3 yılında gerçekleşti. Geri kalan 5 milyon ise son 8 haftada yaşandı. Bu momentumu devam ettirebilmek için ise Tezos, Granada güncellemesini yaptı. Bu güncelleme ile gelen özellikler ise amacına tam uyuyor.

İlgili – Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

Tezos’un Granada güncellemesinin özellikleri

Granada güncellemesi blok süresini yarı yarıya düşürüyor. Blok süresi 60 saniyeden 30 saniyeye iniyor.

Granada’nın getirdiği başka özellik ise akıllı sözleşme gaz indirimidir. Gaz ücreti 3-6 kat daha düşük olacak. Geliştiriciler daha iyi ve karmaşık projeleri daha düşük ücretli Tezos ağında inşa edebilecek.

Üçüncü özellik ise likidite bankacılığı. Bu özellik ile merkezsiz ağ kullanıcılarının teşvikler yoluyla Tezos XTZ tokeni ile Tezos’ta wrapped Bitcoin olan tzBTC arasında likidite sağlayıp sağlayamayacağını test ediyor. Likidite bankacılığı, likidite sağlayıcılarının XTZ (tez) ve tzBTC’yi bir araya getirdiği doğrulanabilir bir akıllı sözleşme aracılığıyla gerçekleşir. Kullanıcılar daha sonra, blokta her 30 saniyede bir ağ tarafından basılan 2.5 Tezos sübvansiyonu kazanabilirler.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: