BTC : 82262 ₺ ETH : 1.854 ₺ XRP : 45.85 ₺ LTC : 7.667 ₺ USDT : 353.3 ₺ XLM : 0.2411 ₺
 1. Anasayfa
 2. Kripto Para Piyasası
 3. Güncel Tezos Teknik Analizi: XTZ dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Güncel Tezos Teknik Analizi: XTZ dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Güncel Tezos Teknik Analizi: XTZ dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği
0

XTZ dolar paritesi, kritik dirence yaklaşıyor! Güncel Tezos teknik analizi, Tezos fiyat grafiği, uzun vadeli Tezos al sinyali veren teknik indikatörler ve XTZUSD paritesi ile ilgili fiyat beklentileri!


Tezos teknik analizi ve XTZ dolar paritesi

Bitcoin hakimiyet endeksi düşerken, altoinler harekete geçti. Son zamanların en iyi performans gösteren kriptolarından biri olan Chainlink, ilk kez 5 doların üzerine çıktı. Hatta tüm zamanların en yüksek (ATH) seviyesi olan 5,70 doları kırarak yeni bir ATH kaydetti.

Genellikle Chainlink’te görülen bu tarz büyük hareketlerin ardından, Tezos da benzer bir performans sergiler. Peki bu sefer de aynısı olur mu? XTZ de yeni bir ATH görebilir mi?

1 günlük XTZUSDT grafiği

koinmedya_brave

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com1 günlük XTZUSDT grafiği Kaynak: TradingView

Tezos grafiği, 2.20$’lık destek seviyesinden başlayan bir yükselişi gösteriyor. Ancak, grafikte bazı önemli dirençler de mevcut.

2,55-2,60 dolar arasındaki ilk direnç bölgesi bugünkü rallide kırıldı. Bu seviyenin kırılmasının ardından yükseliş devam ediyor. 2.55 – 2.60$ fiyat seviyesinin kırılması, pariteyi 2.90 – 3.00$ bölgesine taşıyabilir.

Grafikte de görüldüğü gibi; tüm zamanların en yüksek seviyesi test edilmeden önceki son önemli direnç, bu bölgede yer alıyor. Tezos fiyat rallisinde temel destek 2,15$ – 2,25$’dır. Bu seviye kırılmadığı sürece ralli devam edecek gibi görünüyor.

Tezos Bitcoin paritesi – 1 günlük XTZBTC grafiği

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com1 günlük XTZBTC grafiği Kaynak: TradingView

Tezos Bitcoin paritesi, önceki direnci desteğe çevirmeye çalışırken bir dip formasyonu oluşturuyor. Mavi dikdörtgen, son fiyat hareketlerine çok benzeyen bir oluşumu gösteriyor.

Bu arada 0.0002450–0.0002475 arasındaki destek bölgesi, XTZ fiyatı Aralık 2019’da bu zirveye yükseldiğinde oluştu.

Bu destek seviyesi bozulmadan kaldığı için, 0.0002700 sat’a doğru bir ralli gerçekleşti. Şimdi, 0.0002550–0.0002580 sats’taki önceki direnç yeni destek bölgesi olarak hareket ediyor. 

Bu destek kırılmazsa, Tezos fiyatı yeni bir higher lows (bir öncekine göre daha yüksek dipler) oluşturabilir ve 0.0003000 sat’a doğru yeni bir ralliye daha hazırlanabilir. 0.0003000’de bir sonraki direncin kırılması durumunda, yükselişin yeni zirvelere doğru devam etme ihtimali çok yüksek.

Kripto para piyasasının duyarlılığı değişiyor!

Genel olarak, kripto para piyasasının duyarlılığı ve momentumu son zamanlarda değişmeye başladı. Özellikle önemli ölçüde güç gösteren altcoinler, yatırımcıların piyasa beklentisini artırdı. Chainlink ve Tezos’a yönelik piyasa duyarlılığı özellikle son 12 aydır pozitif yönde artış gösteriyor.

Tezos ve Chainlink, 2019’un en iyi performans gösteren kriptoları olarak kayıtlara geçerken; piyasanın çoğunluğu hala bir ayı döngüsündeydi. Bu nedenle, bu iki kripto paranın yeni boğa koşusunda çok daha iyi performans göstermesi beklenebilir.

Tezos fiyat analizi (26 Haziran)

Tezos (XTZ), dünkü kapanış öncesinde 2.45$’a kadar düştü. Akıllı sözleşmeler tokeni, kripto piyasasındaki artan düşüş baskısı nedeniyle son 24 saat içinde en yüksek 2,63 dolardan 2,45 dolara kadar düştü.

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, XTZUSD 2,52$‘dan işlem görüyor. Kripto para günlük bazda %4’ün üzerinde değer kaybetti. Tezos, 1,84 milyar dolarlık mevcut piyasa değeriyle 12. en büyük dijital varlıktır. Ortalama günlük işlem hacmi ise 104 milyon$ civarındadır.

XTZ dolar paritesi canlı grafik


Tezos teknik analizi ile ilgili günlük grafikte ilk direnç, psikolojik açıdan önemli bir seviye olan 2,50 dolar civarında oluştu. (Şu anda bu direncin kırıldığı görülüyor.)

Bunu, bir önceki günün en düşük seviyesi olan 2.52$ ve 1 saatlik grafik üzerindeki 2.56$’lık 50SMA takip ediyor. Fiyatın, yukarı yönlü bir ivme kazanması ve 2.66 dolara doğru yükselebilmesi için, bu alanın üzerinde devam edecek bir harekete ihtiyaç var. Aynı zamanda bu sınır, önceki konsolidasyon kanalının alt çizgisine denk geliyor.

Aşağı yönde, ilk destek yukarıda da belirttiğimiz gibi daha önceki psikolojik direnç olan 2,50 dolarda yer alıyor. Ardından, gün içi en düşük seviye olan 2,45 dolar geliyor.

Bununla birlikte, günlük grafikte 2,24$’daki 100SMA ile daha güçlü bir destek daha mevcut. Kripto, nisan ortasından bu yana bu hareketli ortalamanın üzerinde işlem görüyor.

XTZ dolar paritesi 1 saatlik grafik

tezos teknik analizi Güncel Tezos Teknik Analizi: XTZ dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Tezos fiyat grafiği ve teknik analizi (13 Haziran)

11 Haziran’da Bitcoin fiyatındaki büyük düşüş sırasında, Tezos (XTZ) fiyatı da müthiş bir hızla geri çekildi. XTZ grafiği üzerinde, 13 Mart’tan beri korunan uzun vadeli yükselen destek hattından ayrılmaya neden olan bir düşüş mumu oluştu.

Satış baskısının artması, Tezos coin fiyatında 3 doların üstüne doğru bir kırılma bekleyen boğaların pozisyonlarını kapatmasına neden oldu.

Bu düzeltmeden önce, en yüksek 2,91 doları gören XTZ, 11 Haziran’da çok kısa süre içerisinde 2,56 dolara kadar düştü ve hareketli ortalamaların altına çekildi.

Bu arada fiyat, 16 Nisan’dan bu yana işlem gördüğü hareketli ortalamanın üzerinde yer alan 50 günlük desteği de kaybetti. Sonuç olarak; parite, 3$’lık ana direnç alanının üzerinde istikrar kazanamadı ve büyük bir hacimle kırılma gerçekleşti.

 Günlük XTZUSD grafiği

tezos teknik analizi Güncel Tezos Teknik Analizi: XTZ dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiGünlük XTZUSD grafiği – Kaynak: Tradingview

Daha sonra EOS fiyatı da Bitcoin gibi, ABD Doları karşısında yavaş yavaş yükselmeye başladı. Ve boğalar, düşen kanalın destek hattına yakın alım yaptı. Bu, olumlu bir işaret; çünkü boğaların bir kez daha yoğun bir şekilde dipten satın aldığını gösteriyor.

Toparlanma devam etse de Tezos fiyat analizi grafiğinde paritenin hala, hareketli ortalamalarda sert dirençle karşı karşıya olduğu görülüyor. CoinMarketCap’te 11. sırada yer alan kripto para birimi, mevcut seviyelerden düşerse; ayılar pariteyi kanalın altına kırmak için başka bir girişimde daha bulunabilir.

Başarılı olurlarsa, 2,24$‘daki kritik desteğe doğru bir düşüş ihtimali var. Bu seviyenin altındaki bir kırılma ise yeni ve büyük bir düşüş trendi başlatabilir.

Nitekim, uzun vadeli böyle bir destek hattının kırılması, fiyatın daha uzun vadeli bir düzeltmeye başlamasına neden olabilir. Eğer öyle olursa, Tezos fiyatı 2,05 dolardan başlayan yükseliş hareketinin 0.5 Fib$ seviyesine kadar düşecektir.

Bu arada Lomahcrypto olarak tanınan kripto traderi de long pozisyonunu kapattığını belirtiyor ve ayrıca, 2.17 dolarlık büyük destek alanına işaret ediyor.

Kriptonun yeniden ivme kazandığına dair ilk işaret, kanalın direnç hattının kırılması olacak. Bu seviyenin üzerinde kalması durumunda ise, 3.1384$’a ve ardından 3.60$’a doğru bir ralli olma ihtimali yüksek. Ancak, fiyatın yakın vadede daha fazla yükselebilmesi için 2.8 dolarlık hattın üzerine çıkması gerekiyor.

XTZ teknik analizi (09 Haziran)

Neredeyse piyasadaki tüm tokenler, bu haftaya da en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i takip ederek başladı. BTC yükseliş trendine ara verdikten sonra, XTZ’de nispeten yatay hareketler sergilemeye başladı. Son 24 saatlik fiyat değişimi %2 civarında.

Dün en yüksek seviye olarak 2,95 doları gören XTZ dolar paritesi, en düşük 2.87 dolara düştü. Yazımızı yayına hazırladığımız sırada ise, %1 oranında değer kaybeden kripto, 2,90 dolarda işlem görüyor. 

 Günlük XTZ dolar paritesi grafiği

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-comGünlük Tezos fiyat grafiği – Kaynak: Tradingview

Tezos teknik analizi verilerine baktığımızda, ayıların XTZ’yi 7 Haziran’da yeniden 20 günlük EMA’nın (2.84 $) altına çekmeye çalıştığını görüyoruz. Ancak pariteyi daha düşük seviyelere taşıma konusunda başarı elde edemediler.

CoinMarketCap’te 11. sırada yer alan kripto para birimi hala, 2 Haziran’da kırmayı başardığı işlem aralığında hareket ediyor.

Bu, boğaların 20 günlük EMA’yı güçlü bir şekilde savunduğunu gösteriyor. 3.073 – 3.138$ arasına bulunan direnç bölgesinin üzerinde taşıyabilirlerse; fiyat, daha fazla momentum kazanabilir.

Boğalar, başarılı olursa; yükseliş trendinin, 3.07$ ve ardından 3.27$ hedefine kadar devam etme ihtimali yüksek. Alım baskısı önümüzdeki günlerde devam ederse, bu, daha fazla kazanca kapı arayabilir.

Bu durumda fiyatın, 3.3367$’lık bir sonraki direncin üzerine doğru bir ralli yapması da beklenebilir. Dahası bu seviyenin üzerinde kalmak, XTZ için 3.80 dolara doğru bir yükseliş anlamına gelebilir.

Ancak XTZ dolar paritesi mevcut seviyelerden aşağı iner ve hareketli ortalamaların altına kayarsa; bu, yükseliş senaryosunu geçersiz kılar. Böyle bir hareket, ayıların 3.073$’lık genel direnci sert bir şekilde koruduğunu gösterir.

XTZUSD paritesi düşüş trendi çizgisinden aşağıya kırılırsa; bu da ayıların hala daha yüksek seviyelerde aktif olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda, Tezos 2.57 doları yeniden test edebilir.

Ve düşüş trend çizgisinde gerçekleşecek bu fiyat hareketi, yükseliş trendinin devam edip etmeyeceği konusunda bize bir fikir verebilir. Ayrıca bu hareket, 2,24$’a doğru bir düşüş ihtimalini belirleyecek.

Mayıs ayı Tezos teknik analizleri – XTZ dolar paritesi yükselişe hazırlanıyor! 

Tezos (XTZ) 24 Mayıs’ta yükselen kanalın destek hattının altına düşse de ayılar, bu durumu avantaja dönüştüremedi. Bu, CoinMarketCap’te 10. sıradaki kripto para birimi için daha düşük seviyelerde satış baskısının az olduğunu ve boğaların hala aktif olduğunu gösteriyor.

 • Tezos teknik analizi ve XTZ dolar paritesi

tezos-teknik-analizi-tezos-fiyat-grafigi-xtzusd-xtz-fiyatGünlük XTZ dolar paritesi grafiği – Kaynak: Tradingview

Boğalar son birkaç gündür, 2.67 dolarda bulunan 20 günlük üssel hareketli ortalamayı savundu. Ve şimdi pariteyi, aşağı trend çizgisinin üzerine taşımaya çalışıyorlar.

Başarılı olurlarsa, yükseliş trendinin 3.07$ ve ardından 3.27$ hedefine kadar devam etme ihitmali yüksek. Bu nedenle, kısa vadeli yatırımcılar 2.57$’ın hemen altında bir stop-loss kullanarak işlem açabilirler.

XTZUSD paritesi düşüş trendi çizgisinden aşağıya kırılırsa; ayıların hala daha yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösterir. Böyle bir durumda, tezos 2.57 doları yeniden test edebilir.

Düşüş trend çizgisinde gerçekleşecek bu fiyat hareketi, yükseliş trendinin devam edip etmeyeceğini veya 2,24$’a doğru bir düşüş ihtimalini belirleyecek.

(Son 24 saat içinde en düşük seviye olarak, 2,68 doları test eden XTZ, şu anda 2,74 dolardan işlem görüyor.)

XTZ Bitcoin paritesindeki Baş Omuz Baş formasyonu iptal

Tezos platformunun yerel tokeni için piyasa duyarlılığı hala pozitif. Son zamanlarda düşüş eğilimi gösteren bir teknik göstergeyi geçersiz kılan fiyat hareketleri de piyasa duyarlılığını olumlu etkilemeye devam ediyor.

Omuz-Baş-Omuz (OBO) Formasyonu nedir?

Omuz Baş Omuz formasyon, bir yükseliş trendinin sona ermek üzere olduğunu ve düşüş trendinin başlayacağını gösterir. Tam tersi ise, Ters Omuz Baş Omuz formasyonu (TOBO)’dur. Bu da düşüş trendinin sona ermek üzere olduğunu ve yükseliş trendinin başlayacağına işaret eder.

Bu formasyonu, teknik analizde en güvenilir formasyonlardan biri olarak kabul edilse de bazen formasyonun tamamlanamadan başarısız olabileceğini unutmamak gerekir. Böyle durumlarda, fiyat boyun çizgisinin altına inmez ve sağ omuz oluştuktan sonra yeni bir yükseliş hareketiyle trend devam eder.

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com2019’un başından beri, XTZBTC günlük grafiği de yavaş yavaş bir Omuz Baş Omuz paterni oluşturuyordu. Ancak, XTZ, BTC karşısında uzun süredir devam eden bu Omuz Baş Omuz formasyonundan kurtuldu.

Üç fiyat zirvesinden oluşan formasyonda, ortadaki fiyat diğer ikisinden daha yüksek olur. Bu arada, bu zirveler boyun adı verilen bir fiyat bölgesinin üzerinde durur. Birlikte, bir baş ve iki omuz gibi görünür.

Eğer formasyon başarılı olsaydı, düşüş eğilimine işaret eden bu teknik indikatör, XTZ’yi 523 SAT bölgesine kadar düşecekti.

Tezos teknik analizi verilerine göre, formasyon geçersiz olduğu için, kripto şimdi daha yüksek seviyeleri kaydetmeye hazırlanıyor. XTZ, 4.073 SAT ile kırdığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 28 daha düşük bir noktada işlem görüyor. Ancak kripto para birimi, zirveyi yeniden test etmek için yeterli yakıta sahip.

Analiz: XTZ konsolidasyonu bitiyor mu? (26 mayıs)

Tezos, mart ayındaki çöküşten bu yana %207 arttıktan sonra, %5.69 oranında geri çekildi. Peki düzeltme bitti mi?XTZ, tüm zamanların en yüksek seviyesine mi hazırlanıyor?

 • Tezos teknik analizi ve fiyat grafiği

Teozs, 12 Mart’ta 0.93$ ile 2020’nin en düşük seviyesini gördükten sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru bir trend başlattı. %207 oranında artarak 3.96$’a ulaştı. 

Genel olarak bu tür büyük hareketler, varlık aşırı alım bölgesine girdiğinde ve traderler sonunda kar almaya karar verdiğinde, aşırı gerilme belirtileri göstermeye başlar.

Tezos, aylık en yüksek seviyesi 2.90 seviyesine ulaştığından bu yana, %5.69’luk bir geri çekilme yaparak bir miktar düzeltme yaptı.

Ancak “yükseliş trendi bitti mi veya bir konsolidasyon dönemi mi başlıyor”, henüz belli değil. Mevcut yükseliş eğiliminin devam edebileceğine dair işaretler olup olmadığını anlamak için, Tezos fiyat hareketlerine daha yakından bakalım.

 • Tezos teknik analizi ve fiyat grafiği

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com

Hem BTC hem de USDT karşısında etkileyici bir performans sergilemiş olsa da Bitcoin ve diğer birçok altcoin gibi şu anda XTZ de %61.8 Fibonacci düzeltme seviyelerinde dirençle karşı karşıya.

Tezos teknik analizi verileri ve günlük grafikte de görülebileceği gibi, XTZ %61.8 Fib seviyesinin altına çekilmeden önce 2.85$‘a yakın bir zirve oluşturdu. 2.58 doların üzerinde gerçekleşen son hamle, XTZ fiyatını yükselen kanalın üzerine itti.

Ancak bundan önce, her %25 ve daha yüksek hareketin ardından, alt taraftaki destek test edildi. Bu nedenle son geri çekilme, XTZ’nin benzer bir fiyat hareketi olarak değerlendirilebilir.

Şu anda, yüksek hacimli VPVR düğümü ile 2.72$’lık fiyat korunuyor. Ancak bu seviyenin altındaki bir düşüş, fiyatı 2.59$’lık desteğin bulunduğu yükselen kanalın üst bölgesine getirir.

Bunun altında, 2.44$’da yer alan %50 Fib seviyesinde bir sıçrama meydana gelebilir. Bu arada, %50 Fib seviyesinin altında, bir sonraki destek ise 2,35$’dır.

Göreceli güç endeksi hafif bir şekilde geri çekildi. Ancak hala yükselen trend çizgisinin üzerinde, yani yükseliş bölgesinde yer alıyor.

Tezos teknik analizi ve 4 saatlik grafik

tezos teknik analizi Güncel Tezos Teknik Analizi: XTZ dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

4 saatlik zaman aralığında, MACD’nin sinyal hattının altına düştüğü ve fiyatı, yeni günlük zirvelere taşıyan yüksek hacim artışlarının kaybolduğu görülebilir.

Şu sıralar XTZ, Bollinger Band hareketli ortalamasının altında işlem görüyor ve daha önce de belirtildiği gibi VPVR, 2.72$’ın altından, %50 Fib seviyesinin biraz altındaki 2.35$’a kadar çok fazla talep olmadığını gösteriyor.

Kısa vadeli yatırım için XTZ’nin, higher lows (bir öncekine göre yükselen tepeler) paterni ve ardından 2,79$ ve 2,85$ üzerinde 4 saatlik bir kapanış ihtimalini görmek için daha kısa zaman aralıklarına bakmak gerekir.

Ayrıca, günlük ve 4 saatlik zaman dilimindeki VPVR, bu seviyenin üzerinde minimum direnç gösterdiğinde 2,92 doların üzerinde bir kırılma beklenebilir.

Tezos fiyat analizi – XTZ boğları geri döndü! (22 Mayıs)

 • 24 saatten daha kısa bir sürede %5’in üzerinde kaybettikten sonra, Tezos alıcıları harekete geçti.
 • XTZ, 2.7 dolarda güçlü bir destek bulduktan sonra hızlı bir geri dönüş yaptı.

Tezos, dün 2,89 dolarlık dirençten reddedildikten sonraki 5 saat içinde %5’in üzerinde değer kaybetti. Fakat bugün satıcılar tekrar devreye girdi. Ve XTZ, 2.7 dolarda güçlü bir destek bulduktan sonra, hızlı bir geri dönüş yaptı.

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com

Bununla birlikte, mevcut fiyat hareketine bakıldığında, çift tepe formasyonunun yavaş yavaş oluşmaya başladığı görülüyor.

Bununla birlikte, Tezos son bir kaç saat içinde elde ettiği ivmeyi koruyabilirse, 2.89$, 2.97$ ve 3.07$’a doğru kısa vadeli yükseliş beklenebilir.

Ancak, sarı renkli yükselen trend çizgisi etrafındaki son geri çevrilme noktası, muhtemel bir düşüş durumunda önemli bir role sahip olacak.

Tezos teknik analizi ve XTZ dolar paritesi grafiği

Düşüş trendini tetikleyecek, dikkat edilmesi gereken temel destek, 2.375$’da yer alan beyaz bölgedir. Yukarı taraftaki ilk kritik direnç ise, fiyatın dün düşmeye başladığı 2.89$’lık kırmızı trend çizgisidir.

Bu seviyenin üzerinde gerçekleşecek bir kırılma, 30 Nisan’da kırılan 3.07 dolarlık dirençe doğru bir artış daha olacağını gösteriyor. Ve bu seviye kırılırsa; Tezos güçlü bir yükseliş başlatabilir.

tezos-teknik-analizi-tezos-fiyat-grafigi-xtzusd

XTZUSD fiyat grafiğinde görüldüğü gibi, para birimi şu an için yükseliş eğilimi sergiliyor. Ancak 2.89$’da bulunan haftalık zirvesinden hala uzak. 

Tezos, baş ve omuz paternini takip ediyor; bu paternin yükseliş hareketi (sağ bacak tamamlanmazsa) boğa koşusunu garanti edebilir.

XTZ şu anda, 2.90 doların üzerine çıkmayı hedefliyor ve %78.60 fib seviyesine yaklaşıyor. Ayrıca MACD göstergesi pozitif ve parite 200 günlük EMA hattının oldukça üzerinde hareket ediyor.

Bununla birlikte XTZ’nin piyasa performansının, büyük ölçüde Bitcoin’in mevcut yükseliş trendini sürdürüp sürdüremeyeceğine bağlı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kilit direnç seviyeleri: 2.89$, 3.07$

Kilit destek seviyeleri: 2.375$, 2.06$

Uzun vadeli Tezos fiyat analizi – Tezos al sinyalleri veren indikatörler! (29 Nisan 2020)

XTZ yaklaşık %187 oranında arttı ve pek çok teknik endeks kripto para biriminin daha fazla yükseliş için hazırlandığını ortaya koyuyor. Bu endekslere göre, Tezos yatırım konusunda hala umut vadediyor.

Peki hangi teknik indikatörler Tezos al sinyali veriyor?

Tom Demark (TD) Sequential indikatöründe Tezos al sinyali!

Tom Demark (TD) Sequential göstergesi, bir günlük Tezos teknik analizi grafiğinde oluşacak zirveler konusunda son derece doğru tahminler ortaya koyuyor.

Bu teknik endeks, Tezos’un 27 Mart’ta yaptığı %18’lik ani düşüşü de doğru tahmin etti. Bu süre zarfında, kırmızı bir muma dönüşen yeşil dokuz mum şeklinde bir satış sinyali ortaya koydu.

İki hafta sonra, TD indikatörü aynı düşüş eğilimine işaret etti ve Tezos’un yeni bir geri çekilmeye hazırlandığının sinyalini verdi. Tam da bu sinyalle uyumlu olarak, akıllı sözleşme tokeninin arkasındaki satış baskısı arttı. Bu da XTZUSD fiyatın %16 oranında düşmesine neden oldu.

Peki bu TD 9 satış sinyali, tam olarak ne anlama geliyor?

Piyasa analisti Thomas Demark tarafından oluşturulan TD Sequential indikatöründe ortaya çıkan bu sinyal, TD 9 “satış sinyali” olarak biliniyor.

Yine geçmişte bu gösterge, bazı önemli trend değişimlerinden önce sinyal vermişti: Örneğin; Bitcoin, en yüksek seviyesi olan 20.000$’a ve bu yılın başında 10.500$’a çıktığında yine aynı satış sinyalini verdi.

Esasen zamana dayalı bu göstergede TD 9 mumu, piyasalarda genellikle geri dönüş noktalarında görülür. Örneğin: Bitcoin, Aralık 2019’da 6.400$’lık dip seviyesindeyken ve bu yılın Şubat ayında 10.500$ olan zirvesinde iken, bu 9 mum görüldü.

Tezos’a geri dönecek olursak; 21 Nisan’da benzer bir olay gerçekleşti ve bu altcoin, satış sinyalinden sonra %7.5 düştü. Bu düzeltme hareketlerinde en ilgi çekici kısım, Tezos’un daha sonra yaklaşık %50 civarında yükselmesi oldu.

Burada bir başka dikkat çekici nokta ise; geri çekilmeden sonraki mevcut fiyat seviyelerinin, daha önceki akümülasyon bölgesine tekabül etmesi.

Tezos teknik analizi doğrultusunda, bu durum göz önüne alındığında; XTZ, şubat ayı sonlarında ulaştığı en yüksek seviye olan 4$’ı test etmeye hazırlanıyor sonucuna varılabilir.

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com

Tezos boğaları daha yüksek seviyeleri hedefliyor! 

Bazıları, kripto para biriminin son rallisinin ardından böyle bir yükseliş görünümünü oldukça spekülatif bulabilir. Fakat yine de bu sinyal göz ardı edilmemeli. 

Çünkü, Bitcoin’in blok ödülü yarılanması (halving)’nın yaklaşmasıyla, kripto piyasası bir coşku ve yüksek volatilite dönemine girebilir.

Bu koşullar altında, Tezos’a yönelik talep artışı, XTZ’nin son zamanların en yüksek seviyesi olan 2,90$ ve 3$’da trend çizgisi ile oluşan kritik direncin üzerine çıkmasına izin verebilir.

Boğa momentumuna, muhtemelen ralliye panik alımları eşlik edecek. Eğer böyle olursa, Tezos yatırım için çok daha güçlü bir al sinayli verebilir. Ve XTZUSD sırasıyla 3,4$, 3,7$ ve ardından 4$’daki bir sonraki direnç seviyelerini test etmek için harekete geçebilir.

Tezos teknik analizi ve grafiği

Güncel Tezos teknik analizi, Tezos fiyat grafiği ve XTZUSD paritesi!

Aksi durumda ortaya çıkabilecek satış baskısı, iyimser senaryoyu tehlikeye sokabilir. Kritik dirençten geri çevrilirse, Tezos al sinyali geçersiz olabilir ve XTZUSD, %78.6 veya %61.8 Fibonacci düzelme seviyelerine düşebilir. Bu destek bölgeleri ise sırasıyla 2.50$ ve 2.20$’da yer alıyor.

Tezos fiyat grafiği ve XTZ dolar paritesi ile ilgili uzun vadeli görünüm

Tezos (XTZ),  geçtiğimiz ayın en iyi performans gösteren kriptolarından biri oldu. Tezos yatırım olarak ilgi odağı haline geldi. Bu dev yükseliş sürecinde, Tezos’la birlikte sadece Chainlink kayda değer bir artış gösterdi.

Esasen bu güçlü momentum, kriptonun piyasanın geri kalanına meydan okumasına neden oldu. Hatta o kadar güçlü bir yükseliş eğilimi gördü ki ayıların, bu girişimi önleme veya geçersiz kılma konusunda başarı şansı neredeyse hiç yoktu.

Bu gücün arkasındaki en önemli faktör, proof-of-stake (PoS) piyasasına hakim olan genel yükseliş eğilimiydi. Doğal olarak, Tezos’un bu alandaki rakiplerinin birçoğu da yukarı yönlü muazzam bir ivme yakaladı.

Uzun vadede Tezos yatırım için güçlü sinyaller veriyor!

Tezos teknik analizi verilerine göre; bu mevcut aralığın zirvesi, kriptonun 12 Mart’taki tüm piyasayla birlikte yaşadığı büyük düşüşünün ardından gördüğü en yüksek fiyata tekabül ediyor. Dolayısıyla bu seviyenin üzerinde gerçekleşecek bir kırılma, teknik açıdan oldukça önemli.

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com

Proof-of-Stake sektörü 2020’in ilk çeyreğinde önemli bir büyüme kaydediyor

Blockchain araştırma şirketi Messari’nin yakın tarihli bir raporuna göre, giderek popülerleşen staking hizmeti, ikinci çeyrekte daha da güçlü bir trende dönüşebilir. Nitekim, Coinbase ve Binance gibi sektörün en gözde kripto borsaları, kullanıcıların tokenlerini otomatik olarak stake etmesine izin veriyor.

“Daha fazla borsa ve muhafaza platformu (hatta belki de fonlar) staking platformlarını eklemeye veya desteklemeye başladığında, staking önümüzdeki çeyrekte çok daha önemli bir tema olacak.”

Ayrıca Tezos’daki çılgın yükseliş trendinin, Coinbase’nin, platformda stake edilen XTZ tokenleri için staking ödülleri vermeye başladığı yönündeki haberlerle örtüştüğünü de unutmamak gerekir.

Platform bu özelliği, 2019’un Kasım ayı başlarında kripto 1.00 doların altında işlem görürken uygulamaya koydu. Duyuru yapıldıktan hemen sonra, kripto yaklaşık 4.00$‘a kadar yükseldi.

Bununla birlikte, PoS projelerinin gelişmesi ve staking alanındaki girişimlerin artmasıyla benimsenme noktasında büyük bir dönüşüm başlayabilir. Bu da önümüzdeki çeyrekte Tezos ve diğer PoS tokenlerin daha fazla ivme kazanmasına yardımcı olabilir.

Uzun vadeli Tezos teknik analizi – Tezos al sinyali (22 Nisan 2020)

 • Tezos teknik analizi, pozitif bir geri dönüş indikatörü olan Ters BARR oluştuğunu gösteriyor.
 • XTZUSD paritesi, yukarı yönlü hedefini %50’ye yükseltirken, önemli bir teknik direncin üzerine çıkmaya hazırlanıyor.
 • Kripto para piyasasının geneline hakim olan pozitif görünüm, Tezos fiyatındaki yükseliş senaryosunu destekliyor.

Tezos teknik analizi verilerinde yer alan bir yükseliş indikatörüne göre, çok amaçlı bir blockchain olan Tezos’un yerel tokeni XTZ, ikinci çeyrekte %50’lik bir ralli yapabilir.

Piyasa değerine göre dokuzuncu en büyük kripto para birimi, düşüş eğiliminin tersine döndüğünü gösteren bir formasyon olan Ters Bump and Run (BARR) oluşturdu.

Önce, 19 Şubatta 3,92 dolar ile yılın en yüksek seviyesini kaydettikten sonra, kademeli olarak geri çekildi. Ancak daha sonra büyük bir düşüş yaptı ve neredeyse yüzde 71 oranında değer kaybetti.

Ardından kripto para, grafikte Rollover (pozisyon yenileme) olarak ifade edilen dönemde yaklaşık %104 oranında toparlandı. Bu da alçalan trend çizgisinin direnci üzerinde bir kırılmaya neden oldu. Ve böylece Tezos fiyat grafiğinde, ters bir BARR paterni oluştu.

Ters Barr formasyonu ne anlama geliyor?

Bu patern, genellikle geri dönüş noktasını bulmak için kullanılır. Bu nedenle, Mart ayının ortalarında dip seviyeyi doğru belirleyen ve buradan işlem açan traderlar, oldukça cazip bir kâr elde etmeyi başardı. Fakat parite, kritik direncin üzerine çıkabilirse, fiyatın çok daha fazla yükselmesi mümkün.

Tezos teknik analizi verilerine göre; BARR formasyonu doğrultusunda, XTZ’nin daha üst hedeflere ulaşmak için yukarıdaki grafikte gösterilen kırmızı alanı kırması gerekiyor.

2020 Şubat-Mart döneminde, Tezos’un düşüş trendinde destek olarak rol oynayan bu aralık, 2.37$ ve 2.47$ arasında bulunuyor. Bir kez daha yukarı doğru kırıldığında, XTZUSD paritesi BARR formasyonunun “Rollover and Run” (toparlanma ve yükseliş) trend çizgisine dokunabilir ve burada boğaların ilk hedefi 3.26$ olur.

tezos-fiyat-grafigi-XTZUSD-paritesi-xtz-dolar-paritesi-tezos-fiyat-xtz-fiyat-koinmedya-com

Aksi takdirde, fiyat direnç aralığının üzerine kırılmayı başaramaz ve destek trend çizgisinin altına düşebilir. Bu da alçalan eğilim hattındaki direncin, yeniden test edilmesine neden olabilir.

Aşağı yönlü daha fazla hareket, kripto para biriminin, formasyonda Bump trend çizgisine çarpmasına neden olabilir bu da korkunç bir fiyat düşüşüne yol açabilir. Fakat temel dinamikler, boğaları destekliyor ve Tezos (XTZ) temel dinamikleriyle güç kazanmaya devam ediyor.

Bu arada Tezos’un 2019 yılı performansına bakacak olursak, kriptonun geçtiğimiz yıl muhteşem bir performans sergilediğini görebiliriz. 2019’a 0,47 dolarlık işlem fiyatıyla başlayan XTZ, yıllık bazda Bitcoin’den çok daha iyi bir performans sergiledi ve %269.93‘lük bir artış elde etti.

Aşağıda gösterilen altı aylık Tezos teknik analizi ve fiyat grafiğinden de anlaşılacağı üzere Tezos, %33,12 değer kazandı ve 16 Haziran’da 1.298$’dan işlem görürken, 13 Aralık’ta 1.728$’a yükseldi.

tezos teknik analizi Güncel Tezos Teknik Analizi: XTZ dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Temel dinamikler XTZ’de büyük bir ralliye işaret ediyor!

Şüphesiz XTZ, 2020’de de kripto para piyasasının en kârlı varlıklarından biri oldu. Tezos blockchain ağı bir dizi gelişme ile birlikte kitlesel kabul noktasında bir patlama gösterdikten sonra, tokenin yükseliş eğilimi özellikle Nisan ayında hız kazandı.

Ayrıca yakın zamanda, dijital transfer platformu Vertalo ve ticaret sistemi tZero, Tezos blockchaini üzerinde 300 milyon dolar değerinde gayrimenkulü tokenize etmek için bir araya geldi. Ayrıca, Ethereum geliştirici ortamı Truffle, Tezos’a destek eklediğini ve kullanıcılarının blockchainde uygulamalar geliştirmesine ve dağıtmasına izin verdiğini açıkladı.

Sonuç olarak; XTZUSD fiyatı, Tezos ağındaki gelişmelerle birlikte yükseliyor. Tezos al sinyali veriyor ve kripto para biriminin temel ve teknik dinamikleri, hep birlikte bir boğa koşusuna işaret ediyor.

Tezos teknik analizi ve haberleri hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak