BTC : 66100 ₺ ETH : 1641 ₺ XRP : 1.383 ₺ LTC : 320.6 ₺ USDT : 6.744 ₺ XLM : 0.5548 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Tether’den Bitcoin manipülasyonu ile ilgili akademik makaleye yanıt

Tether’den Bitcoin manipülasyonu ile ilgili akademik makaleye yanıt

Tether’den Bitcoin manipülasyonu ile ilgili akademik makaleye yanıt
0
huobi_koinmedya

Tether’den Bitcoin manipülasyonu ile ilgili akademik makale konusunda resmi bir açıklama geldi. Makale “hatalı” ve “utanç verici” olarak nitelendirildi.


Tether’den Bitcoin manipülasyonu ile ilgili akademik makaleye cevap

Amerikalı iki akademisyen, bu hafta başında yayımlanan makalelerini güncellediler. Makalede, 2017’de yaşanan Bitcoin fiyat artışının büyük ihtimalle Bitfinex’te tek bir balina tarafından manipüle edildiği iddia ediliyor. Tether ise zaman kaybetmeden bu iddialara resmi bir yanıt verdi.

Tether açıklamada yazarların “önceki makalelerinin zayıflamış ancak eşit derecede kusurlu versiyonu” yeniden yayımlandıklarını iddia etti. Ayrıca bu akademik makale, “selefinin sulanmış ve utanç verici bir geri dönüşü” olarak nitelendirildi.

Tether açıklamasında şu ifadelere yer veriyor: “Yazarların ulaştıklarını iddia ettikleri sonuçlar, tam bir veri setinin yokluğundan dolayı temelleri kağıttan yapılan bir eve benzetilebilir. Makalenin birçok eksikliği var. Bunların başında ise yazarların kendilerinin de açıkça itiraf ettiği gibi, işlemlerin önemli zamanlamaları veya farklı borsalardaki sermaye akışı hakkında kesin verilere ulaşamamaları geliyor.”

koinmedya_brave

İlgili – İddia: Bitcoin piyasasında aşırı manipülasyon var

Tether ayrıca, bu bilgi eksikliğinden dolayı, akademisyenlerin iddia edilen manipülasyona yol açan olayların sırasını tam olarak belirleyemeyeceği anlamına geldiğini belirtiyor.

Resmi açıklama bulunla da kalmıyor ve genel olarak Tether ile ilgili iddialara da cevap veriyor. Tether, kendisi ve bağlı kuruluşlarının (mesela Bitfinex), “hiçbir zaman Tether token ya da bunun basılmasını kripto pata piyasası ya da token fiyatlarını manipüle etmek için kullanmadığını” kaydediyor. Ayrıca bütün Tether tokenlerin tamamen rezerv tarafından desteklendiği ve piyasanın talebi doğrultusunda çıkarıldığı bilgisi veriliyor. Token basımlarının kripto varlığının fiyatını kontrol etmek amaçlı olmadığı da vurgulanıyor.

Tether sonuç olarak USDT token basımlarının “bir manipülasyon ürünü olmadığını, Tether’in kripto para birimi ekosistemindeki etkinliği, kabulü ve yaygın faydasının bir sonucu gerçekleştirildiğini” belirtiyor.

koinmedya_brave

Texas Üniversitesi’nden John M. Griffin ve Ohio Eyalet Üniversitesi‘nden Amin Shams, 2017’de Bitcoin fiyatının 20,000 dolara çıkmasının tek bir balina tarafından manipüle edildiğini iddia ediyor. Manipülasyon iddialarının odağında Tether ve Bitfinex var.

İlgili haber ve iddialar – 2017’de Bitcoin’i 20.000 dolara taşıyan tek bir balina olabilir mi?

Kaynak