1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ve kripto para fiyatları neden yükseldi?

Bitcoin ve kripto para fiyatları neden yükseldi?

Bitcoin ve kripto para fiyatları neden yükseldi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para fiyatları bugün önemli yükselişler kaydetti. BTC dışında bir dizi altcoinin de dikkat çeken sıçramalar yapmasının arkasında Ripple (XRP) ile ilgili kritik bir gelişme var. Ayrıntılara bakalım.


Bitcoin ve kripto para fiyatları bugün neden yükseldi? XRP ile ilgili gelişmenin piyasaya etkisi

Bitcoin ve birçok kripto para bugün önemli yükselişler gördü. Bu yükselişlerin arkasındaki en önemli faktör ABD’de bölge mahkemesinin Ripple-SEC davasında bir karar vermesi. Bu karara göre XRP bir menkul kıymet değil.

Bu gelişme üzerine Bitcoin fiyatı 31.800 dolara kadar çıkarak 2023 yılı için yeni bir zirve yaşadı. Lider altcoin ETH’nin fiyatı da 2.000 dolar psikolojik seviyesinin üzerine sıçradı. Cardano (ADA) fiyatı da ralli yaşayan kripto paralardan biri.

İlgili – Bitcoin fiyatında yeni 2023 zirvesi ve kritik seviyeler: Güncel BTC teknik analizi

Güncel Bitcoin teknik analizi, BTC dolar fiyat grafiği: Bitcoin ne kadar olur?

Bitcoin fiyat grafiği

Ancak XRP’nin fiyatı bu rallide hepsine öncülük etti. XRP fiyatı 0,93 doları görerek son bir yılın zirvesini oluşturdu. Ayrıca günlük bazda yüzde 75 oranında değer kazandı. XRP benzeri bir başka kripto para olan Stellar (XLM) de yüzde 67’den fazla yükselerek 0,19 doların üzerinde son 9 ayın en yüksek seviyesini gördü.

İlgili – Güncel Ripple fiyat analizi: XRP/USD teknik analizi

Yükselişte payı olan diğer faktörler ise şöyle:

  • Kripto tasfiyeler: Son 24 saat içinde 180 milyon doların üzerinde short pozisyon likidasyonu yaşandı. XRP short tasfiyeler başı çekerken, BitMex borsasında tek bir işlemde 2,8 milyon dolarlık en büyük tasfiye gerçekleşti. Toplamda, 24 saat içinde 27,3 milyon dolarlık XRP short pozisyonu tasfiye oldu.
  • ABD Dolar Endeksi (DXY) zayıflıyor: Kripto piyasası fiyatları için bir başka olumlu işaret, ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) zayıflaması. Böylece Bitcoin gibi riskler varlıklar için daha pozitif bir piyasa oluşuyor.
  • Bitcoin ETF spekülasyonları: ABD’de ilk Bitcoin ETF’nin onaylanabileceğine dair önceki spekülasyonlar kripto piyasasına olumlu etki yapmaya devam ediyor. Bazı analistler, Ripple Labs’ın SEC’e karşı son galibiyetinin, SEC’i zorda bırakacağını düşünüyor. Çünkü XRP menkul kıymet değilse BTC ve ETH hiç değil. O zaman SEC’in bundan sonra bir Bitcoin ETF’ye rt vermesi daha da zor olacak.

Kaynak