okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.9%
Bitcoin
69.174,61 USDT
eth
ETH
0.63%
Ethereum
3.751,64 USDT
bch
BCH
-0.26%
Bitcoin Cash
493,56 USDT
xrp
XRP
0.69%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.15%
Litecoin
84,87 USDT
bnb
BNB
0.3%
Binance Coin
602,06 USDT
sol
SOL
-0.31%
Solana
167,18 USDT
avax
AVAX
-0.07%
Avalanche
37,98 USDT
ada
ADA
0.07%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.68%
Poladot
7,37 USDT
doge
DOGE
3.78%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.85%
Shiba Inu
0,00 USDT

2021 bu coin için ya tamam ya devam yılı olacak!

coin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

SEC’in Ripple’ı mercek altına alması ve kripto para sektörünü regüle edeceğini açıklamasıyla beraber pek çok koin tedirginlik yaşıyor. Ünlü analiz şirketi Messari’nin yayınladığı raporda bu tedirginliği perçinliyor.


Tether için kritik yıl

SEC’in Ripple’ı mercek altına alıp, kripto para sektörüne bir düzen getireceğini bildirmesiyle beraber, şimdiye kadar oldukça savruk yaşayan ve kimseye hesap vermemeyi alışkanlık haline getiren pek çok koinde gergin günler yaşanıyor. Oluşan bu durum kısa vade için sektörde bir kaos ortamı oluştursa da, uzun vadede kriptonun geleceğinin çok daha aydınlık bir biçimde şekillenmesine neden oluyor.

Messari’nin kurucusu Ryan Selkins tarafından oluşturulan bir rapora göre ise, kripto para sektörü için 2021’in en büyük tehdidi Tether oluşturuyor.

134 sayfadan oluşan rapor, stabilcoin olan Tether’ın, ABD doları için bir vekil olarak ortaya çıkmasından başlayarak, New York Eyalet Savcısı’nın USDT kurucularına ve kardeş kripto para borsası BitFinex‘e karşı açtığı toplu dava dosyasına kadar uzanan yolculuğunu mercek altına alıyor.

Tether 2021 bu coin için ya tamam ya devam yılı olacak!

Raporda, avukatlar Vel Freedman ve Kyle Roche’ın Ekim 2019 dava dosyasında, Tether’in yatırımcılarını dolandırdığını, kripto para piyasalarını manipüle ettiğini ve yasadışı gelirleri gizlediğini iddiaları hatırlatılırken, Tether’in Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını yapay olarak şişirmek için, herhangi bir rezerv belirtmeden milyarlarca dolar değerinde USDT stabilcoin bastığına vurgu yapılıyor.

Her ne kadar iddialar oldukça sansasyonel olsa da, kripto para piyasası şimdiye kadar uyarıları görmezden geldi ve kullanıcılar işlemlerini USDT ile yapmaktan çekinmedi. Bu da 4 Ekim 2019’da 4 milyar dolar olan Tether piyasa kapitalizasyonunun, Aralık 2020’de 20,9 milyar dolara kadar çıkmasının önünü açtı.

Tether 2021 bu coin için ya tamam ya devam yılı olacak!

Messari’nin kurucusu Ryan Selkins yayımladığı raporda, SEC’in, 2019’da CFTC Komisyonunun Tether’a açtığı davayı yeniden gündeme alabileceğini belirtirken, 2021 yılı içerisinde Tether kullanıcılarına kötü bir sürpriz yapabileceğinin altını çizdi. Raporda aynen şu cümleler yer aldı:

”Tether ya varoluşsal bir kriz yaşayacak, ya da performansını aynen devam ettirerek 2021 yılında arzını 2’ye katlayacak. Bu noktada Tether için orta yol yok gibi görünüyor.”

Değerlendirme

Sonuç olarak genel bir değerlendirme yapacak olursak, Tether ile işlem yapmanın önümüzdeki süreçte kullanıcılar açısından büyük riskler barındırdığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda al sat yapan traderların işlemlerinde BTC, BUSD, TL ve EUR gibi pariteleri kullanmalarını tavsiye ederiz. Çünkü bir sabah uyandığınızda 1 Tether’ın 1 dolar değil de 0,5 dolar olarak değer kazandığını görme olasılığımız azımsanamayacak kadar çok görünüyor.

Tether 2021 bu coin için ya tamam ya devam yılı olacak!

Ethereum’un son rakibi Tether

Yeni bir rapora göre, gelecek yıl sonuna doğru Tether (USDT), piyasa değeri olarak Ethereum’u geçebilir. Bununla da stabil coinleri ve merkez bankası dijital paralarının (CBDC) ana akımda benimsenmesinin de yolu açılacak.

Kıdemli emtia analisti Mike McGlone’un hazırladığı Bloomberg’in “Crypto Outlook” raporuna göre, Tether büyük olasılıkla piyasa değerine göre 2021 yılında Ethereum’u geçerek ikinci sıraya yerleşecek. Rapor, şu an ETH’nin “durağan bir piyasa değeri” olduğuna dikkat çekiyor. ETH piyasa değeri şu an 43 milyar dolar civarında. Ancak 2019 yılı ve 2020’nin büyük bir bölümünde 30 milyar doların altında kalmıştı. Tabii Temmuz’da DeFi’den gelen güç ile son aylarda yükselişe geçebildi.

İlgili – Tether arzında %50 artış yeni Bitcoin rallisi getirir mi?

Diğer yandan USDT’nin piyasa değeri ise 2017 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor. Sadece Ekim 2018’da bir defa önemli ölçüde düşmüştü. Stabil coin, 2020 yılına 4.1 milyar dolar piyasa değeri ile başlamıştı. Sonuçta hızla yükselerek Ekim’de 15.7 milyar doları buldu.

Ethereum'un son rakibi Tether

Ethereum ve Tether’in piyasa değerleri Kaynak: Bloomberg

McGlone raporda şöyle diyor: “Tether’in benimsenmesini durdurmak için çok ciddi bir şeyler gerekir. Eğer mevcut trend devam ederse, Tether’in piyasa değeri gelecek yıl Ethereum’u geçecek.”

Tabii kripto topluluğunda herkes bu tahmine hoş yaklaşmayacak. Kripto sektörünün öncülerinden Adam Back, 211,500 takipçisine yaptığı açıklamada, şu an önemli olanın sadece Bitcoin (BTC) olduğunu söylüyor. Ayrıca yatırımcıların kripto portföylerinde en büyük yerin BTC’ye ayrıldığını da düşünüyor.

İlgili – Tether nedir? USDT kim kurdu, ne işe yarar, güvenilir mi?

Back şöyle diyor: “Ben stabil coinler kullanıyorum. Ama Bitcoin gibi tutmam. BTC tutmayı içermeyen herhangi bir strateji risk içeren bir yaklaşım.”

Rapor ayrıca şuna da dikkat çekiyor. Tether’e olan talep aynı zamanda merkez bankaları dijital paralarının (CBDC) benimsenmesini de sadece bir zaman meselesi olduğunu gösteriyor. Rapor ayrıca Bitcoin için de boğa bir gelecek öngörüyor.

Bloomberg, 2025 yılına doğru Bitcoin’in mevcut 11,500 dolar fiyatına sıfır ekleyerek 100,000 doları göreceğini tahmin ediyor. BTC’nin 21 milyon sabit arzı var. Bu da “arz talep verilerinin pozitif fiyat” durumuna işaret ediyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.