1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İşte, Ethereum’un son rakibi

İşte, Ethereum’un son rakibi

İşte, Ethereum’un son rakibi
0

Ethereum’un son rakibi hızla yükseliyor. 2021 yılında bu kripto paranın piyasa değerine göre Bitcoin’den sonra ikinci sırada yer almasını bekleyebilirsiniz.


Ethereum’un son rakibi Tether

Yeni bir rapora göre, gelecek yıl sonuna doğru Tether (USDT), piyasa değeri olarak Ethereum’u geçebilir. Bununla da stabil coinleri ve merkez bankası dijital paralarının (CBDC) ana akımda benimsenmesinin de yolu açılacak.

Kıdemli emtia analisti Mike McGlone’un hazırladığı Bloomberg’in “Crypto Outlook” raporuna göre, Tether büyük olasılıkla piyasa değerine göre 2021 yılında Ethereum’u geçerek ikinci sıraya yerleşecek. Rapor, şu an ETH’nin “durağan bir piyasa değeri” olduğuna dikkat çekiyor. ETH piyasa değeri şu an 43 milyar dolar civarında. Ancak 2019 yılı ve 2020’nin büyük bir bölümünde 30 milyar doların altında kalmıştı. Tabii Temmuz’da DeFi’den gelen güç ile son aylarda yükselişe geçebildi.

İlgili – Tether arzında %50 artış yeni Bitcoin rallisi getirir mi?

koinmedya_brave

Diğer yandan USDT’nin piyasa değeri ise 2017 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor. Sadece Ekim 2018’da bir defa önemli ölçüde düşmüştü. Stabil coin, 2020 yılına 4.1 milyar dolar piyasa değeri ile başlamıştı. Sonuçta hızla yükselerek Ekim’de 15.7 milyar doları buldu.

Ethereum'un son rakibi Tether

Ethereum ve Tether’in piyasa değerleri Kaynak: Bloomberg

McGlone raporda şöyle diyor: “Tether’in benimsenmesini durdurmak için çok ciddi bir şeyler gerekir. Eğer mevcut trend devam ederse, Tether’in piyasa değeri gelecek yıl Ethereum’u geçecek.”

Tabii kripto topluluğunda herkes bu tahmine hoş yaklaşmayacak. Kripto sektörünün öncülerinden Adam Back, 211,500 takipçisine yaptığı açıklamada, şu an önemli olanın sadece Bitcoin (BTC) olduğunu söylüyor. Ayrıca yatırımcıların kripto portföylerinde en büyük yerin BTC’ye ayrıldığını da düşünüyor.

İlgili – Tether nedir? USDT kim kurdu, ne işe yarar, güvenilir mi?

Back şöyle diyor: “Ben stabil coinler kullanıyorum. Ama Bitcoin gibi tutmam. BTC tutmayı içermeyen herhangi bir strateji risk içeren bir yaklaşım.”

Rapor ayrıca şuna da dikkat çekiyor. Tether’e olan talep aynı zamanda merkez bankaları dijital paralarının (CBDC) benimsenmesini de sadece bir zaman meselesi olduğunu gösteriyor. Rapor ayrıca Bitcoin için de boğa bir gelecek öngörüyor.

Bloomberg, 2025 yılına doğru Bitcoin’in mevcut 11,500 dolar fiyatına sıfır ekleyerek 100,000 doları göreceğini tahmin ediyor. BTC’nin 21 milyon sabit arzı var. Bu da “arz talep verilerinin pozitif fiyat” durumuna işaret ediyor.

Kaynak