1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2020 Bitcoin için nasıl geçti?

2020 Bitcoin için nasıl geçti?

2020 Bitcoin için nasıl geçti?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2020 yılının son gününü yaşıyoruz. Yarın 2021 yılına uyanacağız. Peki 2020 yılı Bitcoin ve kripto dünyası için nasıl geçti? Birlikte bakalım.

2020 Bitcoin için nasıl geçti?

2020 yılı BTC/USD paritesinde, 7.000 doların üzerinde başladı. Bitcoin ve kripto dünyasının geneli için 2020 iyi başlamıştı. Ancak Mart ayı geldiğinde Covid-19 pandemisi patlak verdi ve Bitcoin başta olmak üzere, kripto piyasasının genelinde ciddi bir düşüş yaşandı.

Bununla birlikte, mart düşüşü adeta Bitcoin’in içinde yatan devi uyandırdı. BTC bir daha arkasına bakmadan yükseldi.

Kolay kapa politikaları:

2020 Bitcoin 2020 Bitcoin için nasıl geçti?

Koranavirüs yayılmaya, insanlar evlerine kapanmaya başladıkça işletmeler online haline geldi, nakitsiz ekonomi gelişti.

Dünyanın dört bir tarafında hükumet ve merkez bankaları, pandemi ile durma noktasına gelen ekonomiyi canlandırmak için benzeri görülmemiş para politikaları izlemeye başladılar. Ancak kripto dünyası farklı bir yol takip etti.

Enflasyon korkusu:

2020 Bitcoin 2020 Bitcoin için nasıl geçti?

Pandemi dönemi ekonomik önlem paketleriyle birlikte trilyonlarca dolar piyasalara pompalandı. Dolar enflasyonu yanında, piyasaya sürülen BTC sayısı da azalmaya başladı.

Mayıs ayında Bitcoin ağı kilit öneme sahip bir teknik süreç geçirdi; üçüncü halving. Madenciler Bitcoin blockchainini işletmeye devam ediyorlar ancak ödülleri yarıya indi. Buna rağmen BTC madencileri durumdan memnun görünüyor. Devletlerin ve hükumetlerin müdahalesinden uzak, merkezsiz ve sabit.

Ulaşılabilirlik:

2020 Bitcoin 2020 Bitcoin için nasıl geçti?

2020 yazı DeFi için de önemli bir zaman dilimiydi. Milyarlarca dolar değerinde token, DeFi projelerine kilitlendi. Dünyanın dört bir tarafında yatırımcılar, her hangi bir finansal aracıya ihtiyaç duymadan, Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanarak kredi alıp-vermeye başladılar.

Ekim ayında PayPal ve Venmo kendi sistemleri üzerinden kripto para alıp-satma hizmeti sunmaya başladılar. Kripto paralar artık daha kolay ulaşılabilir hale geldi.

Kurumsal ilgi:

2020 bitcoin

ABD dolarının değer kaybettiği ortamda, BI şirketi MicroStrategy, önce 475 milyon dolar sonra 650 milyon dolar değerinde BTC aldığında, şirket CEO’su Michael Saylor, sermayelerini dijital altında değerlendirmek isteyen kurumların vitrin yüzü haline geldi. MicroStrategy’i 50 milyon dolar ile Square sonra, Fidelity, BlackRock ve Citigroup takip etti.

ATH:

2020 bitcoin
BTC/USD Coinmarketcap

Bitcoin aralık ayı başında 20.000 dolar direncini aştıktan sonra zirveleri teker teker aşmaya başladı. 25 bin, 26, bin, 27 bin, 28 bin ve nihayet 29 bin dolar zirveleri aşıldı. Bitcoin 2020’de %300 artış gösterdi. Bu artış oranı, Dow Jones Endüstriyel ortalamasının ve altının toplam kazancının 10 kat üzerindeydi.

Ancak kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesinin ve bu denli genişlemenin bir bedeli de vardı. Düzenlemeler, SEC’in müdahale ettiği Ripple teker teker borsalardan delist edilmeye başlandı.

Canlı BTC fiyatı: $ 26,587.12

Kaynak

Etiketler: