Shiba Inu’yu Dogecoin’den ayıran ShibaSwap nedir ve nasıl çalışır?

Shiba Inu'yu Dogecoin'den ayıran ShibaSwap nedir ve nasıl çalışır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk’ın popüler kripto parası Dogecoin’e rakip olarak yola çıkan Shiba Inu’yu Dogecoin’den ayıran ShibaSwap nedir ve nasıl çalışır?

Shiba Inu ShibaSwap nedir ve nasıl çalışır?

Dogecoin 2013’te piyasaya sürüldüğünden bu yana, hem kripto meraklılarının hem de yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Ve muhteşem performanslar kaydederek, yatırımcılarına büyük karlar kazandırmaya başladıktan sonra, DOGE’yi taklit etmeye çalışan benzer meme coin projeleri ortaya çıktı. Özellikle performans bakımından Dogecoin’in izini takip eden köpek temalı kripto projelerinden en popüleri de 2021’de birçok kişiyi kripto milyoneri yapan Shiba Inu (SHIB) tokenidir.

Bu başarısının dışında, Shiba Inu, geliştirilen merkezsiz alım satım ekosistemi olan ShibaSwap nedeniyle Dogecoin ile çok fazla bir benzerliğe sahip değil. Shiba Inu’yu Dogecoin’den ayıran en önemli şey, ShibaSwap’tır. Peki Shiba Inu’yu Dogecoin’den farklı kılan ShibaSwap tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

 

Shiba Inu'yu Dogecoin'den ayıran ShibaSwap nedir ve nasıl çalışır?

 

Shiba Inu nedir?

Simgesi olan Japon av köpeği Shiba Inu’dan adını alan Shiba Inu, Ryoshi olarak bilinen anonim bir kişi tarafından Ethereum üzerinde oluşturulan bir ERC-20 tabanlı bir memecoindir. Daha fazlası için tıklayınız.

Simgesi olan Japon av köpeği Shiba Inu’dan adını alan Shiba Inu, Ryoshi olarak bilinen anonim bir kişi tarafından Ethereum üzerinde oluşturulan bir ERC-20 tabanlı bir memecoindir.


SHIB aynı zamanda “Dogecoin katili”, yani Dogecoin’e bir alternatif olarak lanse ediliyor.

Esasen Shiba Inu, Ağustos 2020’de Ryoshi takma adı altında anonim bir grup veya kişi tarafından geliştirildi. Hızla ivme ve değer kazandı,DOGE’den sonra bu tokenin sevimli cazibesine kapılan bir çok yatırımcı tarafından ilgi gördü. 

Elon Musk ve Vitalik Buterin gibi ünlü isimlerden tweet’ler aldı, bu da onu ana akım medyada kabul edilir hale getirdi. Ekim 2021’in sonlarında Shiba Inu’nun fiyatı on kattan fazla artarak 41 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden kripto kışı, Shiba Inu gibi popüler kripto para birimlerini çok fazla etkilemiş olsa da bazıları hala Shiba’nın uzun vadeli iyi bir kripto yatırımı olabileceğine inanıyor.

ShibaSwap nedir?

ShibaSwap, Shiba Inu ekosisteminden gelişen merkezsiz bir kripto borsasıdır (DEX).

 

Merkeziyetsiz bir borsa olarak ShibaSwap, kullanıcıların üçüncü bir tarafa veya herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para alım satım işlemleri gerçekleştirebilmelerini mümkün kılar. Bu, ShibaSwap üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin P2P, eşler arası (peer-to-peer) yapıldığı anlamına gelir. Ayrıca, merkezi borsalar (CEX’ler) ile kıyasla dijital varlık işlemlerini gerçekleştirmek için daha özel ve güvenli bir ortam sunar.

İlgili: Shiba Inu (SHIB) için önemli bir gelişme çok yakın: Geliştirici açıkladı

ShibaSwap, PancakeSwap ve Uniswap gibi diğer popüler merkezsiz borsalar tarafından sunulan yönetişim, likidite havuzları, gözetim dışı dijital para birimi takasları, NFT piyasası, staking dahil olmak üzere birçok işlev sunar. 

Ethereum ağının üzerine inşa edilen ShibaSwap, 6 Temmuz 2021’de piyasaya sürüldü. ShibaSwap merkezi olmayan borsa, Shiba Inu (SHIB) coinin yanı sıra Bone ShibaSwap (BONE) ve Doge Killer ( LEASH) tokenlerini kullanır.

ShibaSwap Nasıl Çalışır?

ShibaSwap, üç tokenle birlikte çoklu işlevler sunarak çalışır. Kullanıcılar, ShibaSwap ekosisteminde dört ana kanal aracılığıyla ödüller kazanabilir: Dig, Woof, Bury ve Swap.

 

ShibaSwap, üç tokenle birlikte çoklu işlevler sunarak çalışır. Kullanıcılar, ShibaSwap ekosisteminde dört ana kanal aracılığıyla ödüller kazanabilir: Dig, Woof, Bury ve Swap.

ShibaSwap Dig nedir?

Dig, ShibaSwap’in likidite havuzu işlevidir. Dig işlevini kullanan kullanıcılar, varlıklarını ShibaSwap’teki mevcut likidite havuzlarına yatırabilirler. Bu şekilde, DEX her zaman işlemleri gerçekleştirmek için yeterli likiditeye sahip olur. ShibaSwap’teki likidite sağlayıcıları, ShibaSwap Likidite Havuzu (SSLP) tokenleri ile telafi edilir. SSLP token sahipleri daha sonra BONE tokenlerini istedikleri zaman ücretsiz olarak kullanabilirler.

Woof

ShibaSwap’teki ikinci işlevsel özellik Woof. Kullanıcıların Woof olarak bilinen DEX’te ödüller kazanmalarını sağlar. Woof işlevi,, kullanıcılara SSLP tokenlerini değiştirerek BONE ödüllerini takas etme olanağı sunan bir yield farm havuzudur. Son olarak, SSLP tokenlerinizle takas ettiğiniz BONE ödülleri ne olursa olsun, ödüllerin yalnızca %33’ünü anında talep edebileceğinizi, geri kalan %67’nin ise altı aylık bir süre boyunca kilitli kalacağını da belirtelim.

Bury

Üçüncü işlev olan Bury, kullanıcıların yüksek faiz oranları kazanmak için BONE, LEASH veya SHIB tokenlerini DEX’in Bury işlevi ile stake etmelerini sağlar. Stake ettiğiniz token türüne bağlı olarak, tBONE, xLEASH veya xSHIB alırsınız. Ayrıca Woof’a benzer şekilde, ödüllerin yalnızca %33’ü talep edilebilir, geri kalanı kilitli kalır.

Burn Portalı

ShibaSwap’in dördüncü işlevi, BNB’nin yanma mekanizmasına benzeyen Burn Portal’dır. Yeni tanıtılan bu Burn Portal, ShibaSwap’in SHIB tokenini ‘yakarak’ kalıcı olarak dolaşımdan kaldırmasına yardımcı olur.

ShibaSwap’te yakma işlemi, SHIB sahiplerinin tokenlerini ölü bir cüzdana göndermesi ile gerçekleşir. SHIB tokenlerini yakan kullanıcılar, RYOSHI tokenleri ile ödüllendirilir.

DEX’in dört ana işlevinin yanı sıra ShibaSwap, Swap, Doggy DAO, NFT ve Bonefolio gibi başka işlevler de sunar. Swap mekanizması, kullanıcıların başka tokenler için tokenlerini takas etmesine olanak tanır. Ayrıca, kullanıcılar, değerlerine göre tek bir varlığı birkaç başka varlıkla değiştirebilir. Doggy DAO ise, ShibaSwap ekosistemini çalıştıran yönetişim sistemidir. Bu şekilde kullanıcılar çeşitli konularda oy kullanabilir ve Woof likidite havuzunda pay sahibi olabilir.

NFT konusuna gelirsek; ShibaSwap, ShibaSwap’in Shiboshi Game adlı oyun projesinin bir parçası olan Shiboshis olarak bilinen kendi NFT’lerine sahip.

Bu arada Shiboshi’ler sahipleri tarafından özelleştirilebilir. Son olarak, ShibaSwap’in analiz sayfası Bonefolio var. Sayfa, yatırım getirisi (ROI) bilgileri, staking verileri, alım satım verileri ve işlem ücretleriyle ilgili geçmiş verileri içerir. Ayrıca kullanıcılar, getiri ödüllerini takip etmek için Bonefolio işlevini de kullanabilirler.

ShibaSwap ekosistem tokenleri

ShibaSwap borsasının, ekosistemde çeşitli rolleri yerine getirmesine yardımcı olan üç tokeni var. Bu şekilde ShibaSwap, likit, kârlı ve güvenli bir ekosistem olarak yatırımcılarına hizmet sunar.

Shiba Inu (SHIB)

Daha önce bahsettiğimiz gibi, Shiba Inu, ShibaSwap ekosisteminin yerel tokenidir. Başka bir deyişle, ShibaSwap’in kalbidir. Kripto alanında popüler bir meme coin ve aynı zamanda bir ERC-20 tokenidir.

SHIB şu anda dolaşımda 549 trilyon doların üzerinde bir arza sahip ve Dogecoin’den sonraki en popüler meme coindir. Aynı zamanda CoinMarketCap verilerine göre, şu anda piyasa değerine göre 15. en büyük kripto para birimi.

Başlangıçta, SHIB’in 1 katrilyona yakın tokeni vardı. Ancak Mayıs 2021’de kripto paraların %40’ı Ethereum’un Kurucu Ortağı Vitalik Buterin tarafından yakıldı. Buterin, kendisine sebebini bilmediğimiz nedenlerle Ryoshi tarafından gönderilen coinleri soğuk cüzdanına almıştı.

Bone (BONE)

BONE, bir ERC-20 tokeni olmasının yanı sıra, DEX’in yönetişim tokeni olarak çalıştığı için ShibaSwap’in de önemli bir parçasıdır. Bu, BONE yatırımcılarının Shiba Inu Doggy merkezsiz otonom organizasyon (DAO) aracılığıyla ShibaSwap protokolünde söz sahibi olabileceği ve değişiklikler önerebileceği anlamına geliyor.

Özetlemek gerekirse; ne kadar çok BONE tokeniniz varsa, oyununuzun gelecekteki ShibaSwap kararları üzerindeki ağırlığı o kadar fazla olacaktır. Token, ayrıca likidite sağlayıcılarını DEX’te ödüllendirmek için kullanılır ve stake edilebilir.

Bone token, maksimum 230 milyonuk arzıyla Temmuz 2021’de piyasaya sürüldü. Şu an itibariyle, BONE’nin dolaşımdaki arzı 160 milyonun üzerinde ve piyasa değeri  ise 170 milyon doların üzerindedir. Ayrıca, ShibaSwapbile ilgili geliştirme faaliyetlerini finanse etmeye yardımcı olmak için yeni basılan BONE’ların bir kısmı bir geliştirici cüzdanına dağıtılır.

Doge Katili (LEASH)

LEASH, BONE’ye benzer bir ERC-20 tokenidir. Nisan 2021’de piyasaya sürüldü ve yine DOGE’ye rakip olarak tasarlandı. DOGE fiyatlarına 1:1000 oranında sabitlenen bir rebase token olarak geliştirildi. 

Ancak daha sonra bu kaldırıldı ve toplam arzı 107.647 olan nadir bir ERC-20 tokeni olarak tesis edildi. Bu aynı zamanda, tokenin arz ve talep mekanizmalarına göre fiyatlandığı ve stake edilebileceği anlamına da geliyor. Stake edilen birçok tokenin aksine, LEASH stake eden kullanıcılar bunun yerine BONE tokenleri kazanır.

ShibaSwap Güvenli mi?

Merkezi olmayan bir borsa olarak ShibaSwap, merkezi borsaların tabi olduğu benzer düzenlemelere tabi değildie. Bu da paranızım tek bir varlık tarafından tutulmadığı için, platfirmun geleneksel alım satım platformlarından daha güvenli olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca, borsanın kodu denetlendi ve alım satım işlemleri için güvenli bir platform olduğu söyleniyor.

Blockchain tabanlı bir güvenlik denetim şirketi olan CertiK tarafından yapılan bir güvenlik puanına göre ShibaSwap, 100 üzerinden 92 puanına sahip. Ayrıca DEX platformu, denetimi sırasında ortaya çıkan 34 sorunu çözmüştür. Bu, şu ana kadarki sorunların %97’si anlamına geliyor. Ve bu da merkezsiz borsalar arasında ShibaSwap’in en üst sıralarda yer almasına yardımcı oluyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Shiba Inu’yu Dogecoin’den ayıran ShibaSwap nedir ve nasıl çalışır?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.