1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Milyarder Mark Cuban’dan yeni kripto skandalı uyarısı! Yeni çöküş gelir mi?

Milyarder Mark Cuban’dan yeni kripto skandalı uyarısı! Yeni çöküş gelir mi?

Milyarder Mark Cuban’dan yeni kripto skandalı uyarısı! Yeni çöküş gelir mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Milyarder Mark Cuban, kripto para piyasasını sarsabilecek bir sonraki skandal olayın ne olabileceğini açıklıyor. Son bir yılda Terra/LUNA çöküşü, FTX’in iflas etmesi gibi olaylar kripto sektörüne büyük darbe vurdu. Bir sonraki sarsıcı darbe nereden gelir?


Milyarder Mark Cuban’dan yeni kripto skandalı uyarısı! Ortaya çıkarsa yeni bir çöküş gelir mi?

The Street’e röportaj veren milyarder Mark Cuban, kripto para piyasasına bir sonraki darbenin insanların merkezli borsalarla ilgili bir durumun farkına varması ile yaşanacağını söylüyor. Çünkü olan göre merkezli borsalardaki işlem hacminin büyük bir kısmı “wash trading” sonucu oluşuyor.

Kendi kendine işlem olarak da adlandırılabilecek “wash trading”, borsalarda açılan bir işlemin yine açılan tarafından kapatılması olarak nitelendirilebilir. Yani bir anlamda sahte işlemlerle hacim yükseltiliyor. Cuban şöyle devam ediyor:

“Kripto para piyasasına bir sonraki darbe merkezi borsalarda sahte işlemlerin (wash trade) üstünün açılması ve kaldırılması ile gelecek. Hiçbir kullanımı olmayan tokenler için onlarca milyon dolarlık işlem ve likidite var. Bu kadar likiditeye sahip olmalarının bir yolu yok.”

Sahte işlemler (wash trading) ile bir token için işlem görüyor, talep oluşuyor ve likiditeye sahiptir görüntüsü veriliyor. Bu tür olaylar genelde kripto ve diğer piyasalarda “pump ve dump” olaylarında kullanılıyor.

İlgili – Analistten Bitcoin ve Ethereum için yükseliş açıklaması: İşte, BTC ve ETH hedefleri

mark cuban

Cuban, bu tahminini destekleyecek hiçbir kesin bilgiye sahip olmadığını da vurguluyor.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER), kısa süre önce yayımladığı bir raporunda, 29 büyük kripto para borsasını araştırıyor. Bu rapor şu sonuca varıyor. Düzenlenmemiş borsalardaki işlem hacminin yüzde 70’i “wash trading” ile oluşuyor.

İlgili – Bitcoin balinalarının bu kritik hareketi BTC fiyatını nasıl etkiler?

Kripto para piyasası 2022 yılında birçok olay sonucu zarar gördü ve fiyatlar darbe aldı. Bu olaylar sırasında birçok şirket çöktü. Piyasaya en büyük darbelerden birini Mayıs 2022’de Terra / LUNA eko sisteminin çökmesi ve 40 milyar dolarlık paranın yok olması vurmuştu. Kasım 2022’de ise dünyanın en büyük borsası FTX’in çökmesi de Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para fiyatlarına yeni bir darbe vurmuştu. Piyasa henüz bu sonuncusunun yaralarını sarmadı.

Kaynak

Etiketler: