Loading...
btc
BTC
-0.12%
Bitcoin
63.346,37 USDT
eth
ETH
-0.58%
Ethereum
3.083,94 USDT
bch
BCH
-4.38%
Bitcoin Cash
486,04 USDT
xrp
XRP
-0.64%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.91%
Litecoin
78,80 USDT
bnb
BNB
-0.98%
Binance Coin
547,29 USDT
sol
SOL
-1.47%
Solana
136,48 USDT
avax
AVAX
0.27%
Avalanche
35,25 USDT
ada
ADA
1.6%
Cardano
0,47 USDT
dot
DOT
0.38%
Poladot
6,73 USDT
doge
DOGE
-3.41%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ripple SEC davasında iki karar birden! Biri iyi biri kötü!

Ripple CEO'su SEC davası hakkında konuştu: Çok öfkeliyim, çünkü....
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki yasal savaş devam ederken, mahkemeden Ripple için bir iyi bir de kötü karar çıktı!

Ripple SEC davasını etkileyecek iki karar!

Ripple SEC davasında taraflar arasındaki yasal mücadele devam ederken, mahkemeden iki karar birden geldi! Ripple CEO’su Garlinghouse, kendisiyle ilgili olan karar hakkında sessiz kalırken, SEC’in talebinin reddedilmesini “büyük bir kazanç” olarak yorumladı.

İlgili: Ripple SEC davasında XRP fiyatına pump yaptıran karar!

Ripple SEC davasında iki karar birden! Biri iyi biri kötü!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz yıl NewYork Güney Bölge Mahkemesinden Yargıç Analisa Torres’e bir dilekçe göndererek, mahkemeden Ripple’ın “adil tebliğ” hususuna aykırılık ile ilgili yaptığı itirazları ve Brad Garlinghouse ile Chris Larsen aleyhindeki bireysel iddiaları reddetme girişimlerini geri çevirmesini talep etmişti.

Güney New York Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres, cuma günü SEC tarafından Ripple Labs aleyhine açılan bu önergeler hakkında iki karar yayınladı.

Daha önce KoinMedya olarak söylediğimiz gibi; Ripple, SEC’in geçmişte XRP’yi bir menkul kıymet olarak gördüğü konusunda Ripple’a adil bir bildirimde bulunmadığını savunuyordu.

Nitekim davaya ilişkin ilk savunmasında da SEC’in kendisine satışların yasadışı olabileceğine dair adil bir bildirimde bulunmadığını; ayrıca SEC’in borsalarla toplantılar yaptığını ve bu platformları XRP’nin yasal statüsü konusunda uyarmadığını iddia etmişti.

Ancak SEC kanadından, Ripple’ın savunmasının “yasal olarak uygunsuz” olduğuna ve halka açık olmayan bir soruşturma devam ederken, sektörün katılımcılarını bu tür ihlaller konusunda uyarma yükümlülüğünün olmadığına ilişkin bir savunma geldi.

 Şimdi Yargıç Torres, nisan ayında yapılan bu savunmayı reddederek, SEC’in talebini geri çevirdi. Ve bunu yaparak, Ripple’ın savunmasının tutarlı olduğunu; başka bir deyişle, savunmanın kabul edilmesi halinde davayı kazanmak için kullanılabileceğini doğruladı.

İlgili: İşte Ripple SEC davasının sonuçlanacağı tarih!

Bu arada hakim bir de Ripple aleyhinde karar da verdi. Şöyle ki; Yargıç Torres Ripple CEO’su Brad Garlington ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen’in nisan ayında kayıt dışı menkul kıymet satışlarına yardım ve yataklık ettikleri için davayı reddetmek üzere mahkemeye sundukları talebi de reddetti. 

Garlinghouse, geçtiğimiz cumartesi SEC talebinin reddedilmesinden “büyük bir kazanç” olarak bahsetse de dava hala savunma aşamasında. Bu nedenle daha birçok yasal manevra olması muhtemel.

Bu arada cuma günü alınan kararlardan hemen sonra Ripple, XRP’nin piyasa performansı hakkındaki uzman raporunu çürüten ek bir rapor yayınlamak için harekete geçti.

Ripple SEC davası nedir?

Ripple aleyhine açılan bu davada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ripple’ın XRP tokenini, 2013’ten Aralık 2020’ye kadar SEC kaydı olmadan bir yatırım ürünü olarak sattığını iddia ediyor. Ripple ise, XRP’nin “gerçek zamanlı küresel ödemeler için dijital bir varlık” olduğunu ve SEC’e tabi olmadığını savunuyor. 

Herkesin gözü kulağı Ripple SEC davasında. Çünkü şu ana kadar SEC tarafından açılan ve mahkeme dışında karara bağlanmak yerin;, yargıya taşınan nadir bir dava örneği olduğu için, oldukça dikkat çekici bir dava. Dahası bu davanın sonucu, herhangi bir anlaşmaya varılmazsa, gelecekte kripto şirketlerine karşı açılabilecek davaları etkileyecek bir emsal oluşturabilir. Ve daha fazla şirketi, SEC karşısında mahkemede itiraz etmeye teşvik edebilir.

İlgili:

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.