1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. DeFi alanına hâkim ilk 5 kripto para açıklandı!

DeFi alanına hâkim ilk 5 kripto para açıklandı!

DeFi alanına hâkim ilk 5 kripto para açıklandı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

DeFi’nin sultanları açıklandı ve DeFi alanına hakim ilk 5 kripto para açıklandı. İlk sırada tahmin edileceği üzere Ethereum yer alıyor. Diğer 4 kripto parası aşağıdakilerden hangisi?


DeFi alanına hâkim ilk 5 kripto para açıklandı!

Geleceğin finansal ürünleri arasında yer alacağı iddia edilen DeFi (merkezsiz finans) kuruluşlarında kilitli tutulan fon miktarı yaklaşık 198 milyar dolar. Bu fonların %82’si ise 5 blockchain üzerinde işlem görüyor. Yani 5 blockchain üzerinde faaliyet gösteren DeFi platformlarında yaklaşık 165 milyar dolar değerinde fon bulunuyor. Bu fon içerisinde aslan payını Ethereum alıyor.

Ethereum

Ethereum ağında işlem gören DeFi platformları toplam DeFi pastasından yaklaşık %55’lik pay alıyor. Ethereum tabanlı DeFi’ler 108.5 milyar dolar değerinde. Ethereum tabanlı DeFi’ler içerisinde ise en yüksek fon toplayan platform ise Aave.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum fiyat tahmini 2022-2025

Ethereum fiyatları

Terra LUNA

Son günlerde iyi bir performans yakalan Terra LUNA, ağında gerçekleştirdiği güncellemeler ile güçlü DeFi platformlarına ev sahipliği yapmaya başladı. Terra, bu güncellemenin karşılığını ise fazlası ile geri  alıyor. Terra ağıda tutulan fon miktarı 25.79 milyar dolar ve DeFi payı%12.98’e denk geliyor. En popüler Terra tabanlı platformlar ise Astroport ve Lido.

Lütfen Bkz: Güncel Terra LUNA fiyat tahmini 2022-2025

Binance Smart Chain

En güçlü merkezi borsa olan Binance, merkezsiz finans konusunda da güçlü aktörler arasında yer alıyor. Binance Smart Chain’de kilitli tutulan fon miktarı 11.73 milyar dolar ve oransal olarak Binance, DeFi pastasından %5.9 oranında pay alıyor.

Avalanche

4’üncü popüler DeFi platformu Avalanche’de kilitli fon miktarı 10.88 milyar dolar ve oransal karşılığı ise %5.47. Yield Yark en popüler Avalanche tabanlı DeFi platformu.

Lütfen Bkz: Güncel Avalanche – AVAX token fiyat tahmini

Solana

5’inci sırada ise 2021’in en gözde projesi Solana yer alıyor. Solana DeFi’lerinin mevduat büyüklüğü 6.69 milyar dolar ve Solana DeFi payı %3.37’ye denk geliyor. Solana’nın en popüler DeX’i ise Serum!.

Lütfen Bkz: Güncel Solana fiyat tahmini 2022-2025

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.