1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. G7 ülkelerinden Bitcoin ve kripto yaptırımı!

G7 ülkelerinden Bitcoin ve kripto yaptırımı!

G7 ülkelerinden Bitcoin ve kripto yaptırımı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

G7 ülkeleri, Rusya’ya karşı, Bitcoin ve kripto para konusunda bir dizi yaptırım kararı aldı. 

G7 ülkelerinden Bitcoin ve kripto yaptırımı, neleri ve kimleri kapsıyor?

Ukrayna işgali sonrası, Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararlarına bir yenisi eklendi. ABD önderliğinde devam eden ekonomik ve finansal yaptırımlar çerçevesi kripto para işlemlerini de kapsayacak şekilde genişletildi.

G7 ülkeleri yetkililerince yapılan açıklamada:

Ülkelerimiz [G7] Rusya’nın ekonomi ve finans sistemini hedef alan, genişletilmiş ve kısıtlayıcı önlemler almıştır.

bitcoin G7 ülkelerinden Bitcoin ve kripto yaptırımı!

Yaptırımlara karşı kripto para

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarıyla birlikte, Rusya devleti dışında, bazı Rus oligarklara yönelik yaptırımlar da başlamıştı.

ABD hükumeti, gerek Rus hükumetinin gerekse Rus oligarkların yaptırımları delecek şekilde, kripto para işlemleri gerçekleştirmeye hazırlandığını düşünüyor.

Rusya ayrıca, merkez bankası dijital para birimi CBDC lansmanı gerçekleştirerek, uluslararası ticaretinde, ABD doları kullanmadan işlem yapmayı hedefliyor.

Ayrıca Rus oligarkların, işlemlerini blockchain kayıt mekanizmasından dahi gizleyebilecek bir teknoloji kullanıyor.

ABD, Hazine Bakanlığı, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) geçtiğimiz Cuma günü yayımladığı bir genelgede ile Rusya’nın dijital para birimlerini kullanarak ABD yaptırımlarını delmesinin önüne geçilmesi gerektiğin altını çizdi.

OFAC genelgede şunları söylüyor:

ABD vatandaşları ya da nerede bulunuyor olurlarsa olsunlar sanal para işlemleri gerçekleştiren firmalar, OFAC düzenlemelerini aşma girişimlerine karşı uyanık olmalı ve yasak işlem statüsünde işlem gerçekleştirmemeye dikkat etmelidirler.

ABD ve G7 ülkeleri bu kararları alırken, özellikle Cuma günü Birleşik Arap Emirlikleri menşeili kripto para şirketleri, Rus oligarkların milyarlarca dolarlık likididasyon taleplleri ile iş durdurmak zorunda kaldı.

 

Canlı BTC fiyatı: $ 26,925.21

İlgili : Bitcoin teknik analizi, grafik ve yorumlar

İlgili: Bitcoin güncel fiyat tahmini, BTC geleceği yorum ve analiz.

Etiketler: