Metaverse diyen Mark Zuckerberg bin pişman

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, şimdi de “Metaverse” fikri ile gündemde. Ancak öyle görünüyor ki bu fikte karşı tepkiler var.


Metaverse diyen Mark Zuckerberg bin pişman

Facebook şirketi, kısa süre önce yeniden markalaşma çerçevesinde ismini “Meta” olarak değiştirdi. Logosunu da değiştiren şirket, bundan sonra sosyal medyadan daha çok Mertaverse’e odaklanacaklarını bildirdi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg de daha önceki küçük ekranlardan farklı olarak, Meta ile kullanıcılara gerçek dünya deneyimlerine paralel bir sanal deneyim getirmek için çalışacaklarını söyledi. Şöyle diyor:

“Gelecekte bir hologram olarak teleport yaparak toplu taşımaya binmeden ofise gidebilir, arkadaşlarınız ile konsere katılabilir ve hal hatır sormak için ailenizin oturma odasına ulaşabilirsiniz.”

Zuckerberg’in bu metaverse kararı, Facebook kullanıcılarının çoğu için büyük heyecan uyandırmış olabilir. Ancak yine de 3D deneyimini gerçeğe dönüştürme yaklaşımına tepkiler yağdı diyebiliriz.

İlgili – Facebook ve Microsoft’un yatırım yaptığı Metaverse nedir?

facebook kripto para üretecek

“Sanal gerçeklik gözlüğü? Hayır, almamayım.”

Zuckerberg tarafından yapılan en şaşırtıcı açıklama, metaverse’de 3D deneyimlerin keyfini çıkarmak için kullanıcıların “artırılmış gerçeklik gözlüğü” takmalarının gerekeceği. Bunun için Facebook, 2014 yılında Through Oculus isimli 3D sanal gerçeklik gözlüğü üreticisini satın almıştı. Artık bahsettiği gözlük üzerinde çalışıyor.

Insider CEO’su Henry Blodget ise Facebook CEO’sunun söylediklerini pek inandırıcı bulmuyor. Ona göre sanal gerçeklik gözlüklerinin modası geçti ve Metaverse’e getirilmesi çok fazla yük olacak.

İlgili – Metaverse ETP coin Nedir? ETP Geleceği Nasıl?

Henry Blodget (@hblodget) şöyle diyor:

“Günümüzün büyük Metaverse vizyonuyla ilgili temel sorun, normal insanların VR (sanal gereklik) gözlüğü takmak için çok zaman harcayacağı fikri. Yapmayacaklar. Sıcak ve rahatsız edicidirler ve başınızı ağrıtırlar.”

Wall Street Journal’dan Joanna Stern de Zuckerberg’in Metaverse fikrine olumsuz bakanlardan. Ona göre VR gözlükler çok büyük ve çok rahatsız edici. Ayrıca hiç tavsiye etmiyor.

Mark Zuckerberg’in Metaverse fikrine tepkiler daha da artırılabilir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Microsoft da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinin bu alandaki rekabeti hızlanıyor. Meta ise metaverse bölümünü kurmak için 10 milyar dlolar harcamaya hazır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Metaverse diyen Mark Zuckerberg bin pişman
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.