Loading...
btc
BTC
-0.43%
Bitcoin
65.379,79 USDT
eth
ETH
-1.52%
Ethereum
3.107,16 USDT
bch
BCH
-1.58%
Bitcoin Cash
517,38 USDT
xrp
XRP
-1.65%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-1.83%
Litecoin
78,27 USDT
bnb
BNB
-0.94%
Binance Coin
561,07 USDT
sol
SOL
-2.51%
Solana
147,46 USDT
avax
AVAX
-2.22%
Avalanche
36,44 USDT
ada
ADA
-1.87%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-2.23%
Poladot
6,70 USDT
doge
DOGE
-2.42%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-3.02%
Shiba Inu
0,00 USDT

Metaverse nedir, geleceği nasıl? Güncel Metaverse haber ve gelişmeleri

En güncel Enjin fiyat tahmini - 2022-2030
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft ve Facebook gibi dev teknoloji firmalarının yatırım yaptığı, inşası için yüz milyonlarca dolar harcadığı ve geleceğin interneti olacak Metaverse nedir?


Geleceğin interneti, Metaverse nedir?

Metaverse, insanların avatarları ile var alacakları, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliği birbirine bağlayan, devasa bir siber uzay alanıdır. Metaverse geleceğin interneti olarak tanımlanır. 2018 bilimkurgu filmi “Ready Player One”, birçok teknoloji şirketinin internetin bir sonraki büyük hamlesi olacağını öngördüğü trende bir bakış sunuyor.

2011 Ernest Cline romanından esinlenen filmin yetim genç kahramanı, göz kamaştırıcı bir sanal gerçeklik fantezisine dalarak kasvetli gerçek dünyadaki varlığından kaçıyor. Çocuk, bir çift VR gözlüğü andıran kulaklığını takıyor ve “OASIS” olarak adlandırılan üç boyutlu bir sanal evrene geçiyor.

Ana karakter, fragmanda “İnsanlar yapabilecekleri şeyler için OASIS’e geliyorlar, ancak olabilecekleri şeyler için kalıyorlar” diyor.

Bilimkurgudan ilham alan bir dizi teknoloji CEO’su, bir gün hepimizin, tıpkı filmdeki karakterler gibi oyun, macera, alışveriş ve pek çok farlı aktivite ile dolu interaktif bir sanal gerçeklik dünyasında takılacağımızı söylüyor.

Gerçek teknoloji geliştiricileri OASIS yerine Metaverse diyor

Metaverse, artırılmış gerçekliği ve sanal gerçekliği birbirine bağlayan ve avatarların bir etkinlikten diğerine sorunsuz bir şekilde atlamasını sağlayan devasa bir ortak siber uzay olacaktır.

Metaverse gelişim aşamasında da farklı teknoloji devlerini birlikte hareket etmeye zorlayan bir büyük yapı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Temmuz ayında bir mülakatta, Facebook’un “metaverse şirketi” olarak bilinmesi gerektiğini söyledi.

Zuckerberg, hedefin, yüz milyonlarca insanın, kulaklık setleriyle bağlandığı metaverse içerisinde dev bir dijital ekonomi yaratmak olduğunu söylüyor.

 

metaverse nedir

Facebook metaverse alanında hızla ilerliyor

Facebook, son dönemde metaverse vizyonuna giderek yaklaşıyor. Şirket, uzaktan çalışanlar için bir sanal gerçeklik alanı geliştirdi. Şirket ayrıca, daha da yaklaşarak uzaktan çalışanlar için bir sanal gerçeklik çalışma alanı ortaya çıkardı. Şirket ayrıca, akıllı bileklikler ve VR gözlükleri üzerinde de çalışıyor.

Son olarak, Facebook metaverse çalışmaları için 50 milyon dolarlık yeni bir yatırım paketi hazırladığını duyurdu. XR Araştırma ve Programlama fonu olarak adlandırılan yeni projede, farklı alanlardaki teknoloji şirketleri ile ortak çalışmalar yapmak öngörülüyor.

Bu konuda Facebook yalnız da değil. Mayıs ayında Microsoft, şirketin, metaverse uygulamaları geliştirmeye yardımcı olmak için bir dizi yapay zeka ve karma gerçeklik araçlarıyla uğraştıklarını söyledi. Fortnite’ın sahibi Epic Games de dahil olmak üzere bir dizi oyun şirketi, bir metaverse için simülasyon yazılımı ve VR hizmetleri yayınladı.

 

metaverse

 

Metaverse nedir?

Metaverse, insanların avatarları ile var alacakları, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliği birbirine bağlayan, devasa bir siber uzay alanıdır. Metaverse geleceğin interneti olarak tanımlanır.

Metaverse ne demek?

Metaverse, antik yunanca da “sonrası” anlamına gelen “meta” ve evren anlamına gelen “verse” kelimelerinden türetilen bir terim. İnternet sonrası dünya olarak tanımlanıyor.

Metaverse nasıl çalışır?

Metaverse’e girmek internete girmekten farklı bir şey değil. Yalnızca, bir kulaklık seti ve bir hareket sensoru kullanmanız gerekecek.

Metaverse kimin?

Internet kimsenin olmadığı gibi metaverse de tek bir şirketin olmayacak. ınternet gibi belki büyük oyuncuların büyük pay sahibi olduğu bir alan olacaktır.

Metaverse Bitcoin ve kripto para ilişkisi nedir?

Metaverse bir dijital dünya olacağı ve dijital dünyada dijital materyaller alacağınız için size dijital para lazım. İşte kripto dünyası burada metaverse’e dahil olacaktır. Bitcoin ve diğer kripto paralar metaverse’in para birimi olmaya hazır.

 

İlgili: Kripto para nedir? Nereden nasıl alınır?

İlgili: Blockchain haber gündem ve gelişmeler

 

Kaynak: The Washington Post

İlgili!

NFT Rehberi: Non-Fungible Token nedir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.