1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin gelmiş geçmiş en büyük ayı piyasasını mı yaşıyor?

Bitcoin gelmiş geçmiş en büyük ayı piyasasını mı yaşıyor?

Bitcoin gelmiş geçmiş en büyük ayı piyasasını mı yaşıyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin şu anda dijital varlık tarihinin en büyük ayı piyasasından geçtiğini söylüyor. Peki gerçekten de öyle mi?

Bitcoin ayı piyasına dair dikkat çeken veriler

Analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin şu anda dijital varlık tarihinin en büyük sermaye çıkışlarının yaşandığı bir ayı piyasasından geçtiğini söylüyor.

Popüler on chain veri analiz firması Glassnode‘un analistlerine göre, kripto paralarda devam eden ayı piyasası, şimdiye kadar kaydedilenlerin en kötüsü olabilir. Nitekim platformun analistleri, kriptoların toplam piyasa değerinin 1 trilyon doların altına düşmesinden sonra, Bitcoin (BTC) fiyatı 200 günlük basit hareketli ortalamanın altına düştüğünü tespit etti. 

İlgili: Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Bitcoin gelmiş geçmiş en büyük ayı piyasasını mı yaşıyor?
B

200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalan fiyatlar kripto para biriminin boğa piyasasında olduğunu; ancak bu hareketli ortalamanın altındaki fiyatlar ise düşüşte olduğunu gösterir. Bu yüzden de gösterge genellikle, BTC’nin boğa piyasasından mı yoksa ayı piyasasından mı geçtiğini belirlemek için kullanılır. Ayrıca bu gösterge, Glassnode’un BTC fiyatını tarihsel bir bağlamda analiz eden Mayer Multiple (MM) indikatöründe de kullanılıyor.

Glassnode’un konuya ilişkin yaptığı analizin bir bölümü şöyle: 

“Tarihte ilk kez, 2021-22 döngüsü, bir önceki döngünün en düşük seviyesinden (0,511) daha düşük bir MM değeri (0,487) kaydetti. 4160 işlem gününden sadece 84’ü (bu da %2’ye denk geliyor), 0,5’in altında bir MM kapanış değeri kaydetti. Aşağıdaki grafik, yeşilde 0,5’lik bir MM değerine karşılık gelen bir fiyat aralığını ve tarih boyunca bunun altında kaç gün geçirildiğini gösterir.”

Glassnode ayrıca, “her UTXO’yu [harcanmamış işlem çıktısını] en son hareket ettirildiği zamanki fiyata göre değerlendiren bir piyasa kapitalizasyonu olarak tanımlanan Gerçekleşen Kapitalizasyon metriğinin 30 Günlük Pozisyon Değişikliğine de işaret etti. Ve bunun BTC varlığına göreli aylık sermaye girişini/çıkışlarını istatistiksel olarak görmemizi sağladığını ifade etti.

Firma, bu ölçümü kullanarak şu yorumu yaptı: 

Bitcoin gelmiş geçmiş en büyük ayı piyasasını mı yaşıyor?

 “Bitcoin şu anda tarihteki en büyük sermaye çıkışı olayını yaşıyor ve ortalamadan -2.73 standart sapmaya (SD) ulaşıyor. Bu, 2018 Ayı Piyasasının sonunda ve yine Mart 2020 satışlarında meydana gelen en büyük çıkışlardan tamamıyla daha büyük.”

Kaynak

Etiketler: