1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Temel Analiz Nedir? (Beşinci Bölüm)

Kripto Temel Analiz Nedir? (Beşinci Bölüm)

Kripto Temel Analiz Nedir? (Beşinci Bölüm)
0
“sportsbet”

Kripto Temel Analiz Nedir? (Beşinci Bölüm)

Dördüncü Bölüm‘de Temel Analiz kullanım amaçlarından ve sorulması gereken bazı sorulardan bahsetmiştik. “Kripto Temel Analiz Nedir?” serimize beşinci bölümüyle devam ediyoruz.

Temel Analiz mi Teknik Analiz mi?

kripto temel analiz Kripto Temel Analiz Nedir? (Beşinci Bölüm)

Bu sorunun net bir cevabı yok, çünkü kişiye göre değişen bir durum söz konusu. Piyasada işlem yapan kimi trader’lar için alınan şeyin ne olduğu (temel analiz) değil hangi seviyelerden alınıp satıldığı (teknik analiz) önemlidir.

koinmedya_telegram

Teknik Analistler için grafikler, fiyatlar, hacimler, destek ve dirençler, formasyonlar ve indikatörler önemlidir. Sadece bunlara bakarak işlem yapabilirler ve saygı duyulması gereken bir çaba sergilerler.

Kimi Temel Analistler ise projeyi detaylı araştırdıktan sonra kripto paranın fiyatına bakmaksızın alım gerçekleştirir ve yatırımının değerlenmesini bekler.

Çoğu yatırımcının onaylayabileceği üzere en ideali bu iki analizin birlikte kullanılmasıdır. Öncelikle Temel Analiz yapılır, sonra Teknik Analiz yardımıyla olabilecek en doğru yerden alım gerçekleştirilir.

koinmedya_brave

Temel Analiz Neden Gerekli?

Saatlerinizi, hatta günlerinizi ekran başında geçiriyorsunuz ve “Acaba ne alsam? Son dönemde çok konuşulan X coin’i mi, yoksa çok takipçili yerli/yabancı Twitter hesaplarının grafiğini paylaştığı Y coin’i mi?” diye düşünüyorsanız Temel Analiz’e ihtiyacınız var demektir. Aksi takdirde başkalarına bağımlı olmak anlamına gelen bu fikir bağımlılığından kurtulamayabilirsiniz. Zarar ettiğinizde ise içten içe yaşadığınız acı ve pişmanlıkların tesiri daha büyük olur.

Temel Analiz için harcadığınız o uzun zamanlar size tecrübe ve bakış açısı olarak geri dönecek ve hem iyi hem de kaçınılması gereken projeleri daha net fark edebileceksiniz; üstelik kendi başınıza, kimseden bir şey beklemeden.

Temel Analiz Yöntemi Mükemmel mi?

Hayır, maalesef değil.

  • Projenin kendisinin sunduğu veya internette yer alan diğer kaynakların güvenirliğinden %100 emin olmak zordur, bu nedenle yanlış yönlendirilme ihtimaliniz söz konusu.
  • Bir kripto paranın geçmişteki ihtişamlı günleri tekrar edeceğinin garantisi yok.
  • Kendinizce yaptığınız ve kâr getiren bir Temel Analiz’in sizi bütün projelerde aynı güzel sonuçlara götürmesi her zaman mümkün olmayabilir.
  • Piyasadaki eğilimler değiştikçe Temel Analiz yönteminizi de güncellemeniz gerekebilir.
  • Mükemmel bir Temel Analiz sonucunda en doğru projeyi bulduğunuzu varsayalım, Teknik Analiz’e müracaat etmediğiniz için coin’i alış zamanlamanız çok kötü olabilir.
  • Ve en tehlikeli durum: projeye âşık olmak! Temel Analiz sürecinin yan etkilerinden biridir. O kadar araştırır ve derinlere daldıkça o kadar seversiniz ki gözünüz başka coin görmez. Olası kötü senaryoda bütün yatırımınızı kaybedebilirsiniz. O yüzden “portföy çeşitliliği*” önemlidir.

Devam edeceğiz…

*Portföyünüzde birden fazla kripto paraya veya döviz, altın gibi diğer yatırım araçlarına da yer vermeniz risk dağıtımı açısından uygun olabilir.

Altıncı Bölüm için TIKLAYINIZ.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabım için TIKLAYINIZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.