1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto paranın yeni merkezi Afrika mı olacak?

Kripto paranın yeni merkezi Afrika mı olacak?

Kripto paranın yeni merkezi Afrika mı olacak?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Afrika gelişmiş kripto ekosistemleri ile dikkat çekiyor. Tüm işlemlerin %95’i perakende transferlerinden oluşuyor. Son gelen raporlar Afrika’nın düşük kripto işlem hacmine tanık olmasına rağmen, güçlü bir ekosisteme sahip olduğunu tespit ediyor. Rapor, P2P platformlarının aşırı kullanımının Afrika bölgesini farklı kıldığını gösterdi. Uzmanlara göre Nijerya parasının oynaklığı da kripto talebine katkıda bulunuyor.

Afrikan’nın kripto para altyapısı şaşırtıyor

Sahra Altı Afrika’nın diğer bölgelere kıyasla en düşük kripto para birimi işlemlerine sahip olduğunu gösteren rakamlara rağmen, en son Chainalysis bulgularına göre kıta en gelişmiş kripto para ekosistemlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Rapor, P2P platformlarının aşırı kullanımının Afrika bölgesini farklı kıldığını göstererek, “10.000 doların altındaki perakende boyutlu transferler, işlem hacminin önemli kısmını oluşturuyor. Bireysel transferlerin sayısına baktığımızda perakendenin rolü daha da belirginleşiyor.”

 kripto para

Düzenlemeler nedeniyle Afrika’da artan P2P güveni var. Rapora göre perakende transferler bölgedeki tüm işlemlerin %95’ini oluşturuyor. P2P borsaları, Afrika’daki tüm kripto para birimi işlem hacminin %6’sını oluşturuyor, bir sonraki en yakın bölge olan Orta ve Güney Asya ve Okyanusya’nın iki katından fazla. Paxful CEO’su Ray Youssef, P2P kullanımına bağlılığı artırırken düzenlemelerin kripto etkinliğini nasıl etkilediğini de önerdi. Analist raporda şunları kaydetti: “Nijerya, dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığına ilişkin endişeler nedeniyle 2021’de kripto satın almak için naira kullanımını kısıtladı ve bu nedenle birçok kişi eşler arası ticarete başladı.”

Öte yandan Hindistan, Hindistan Merkez Bankası’nın kripto kullanımı konusunda olumsuz bir duruş sergilemesinin ve kurumsal bankaların kripto para piyasasına hizmet vermesini engellemesinin ardından P2P borsasının kullanımının arttığını bildirdi. Bununla birlikte, analitik firmasının başka bir raporuna göre, Hindistan ikinci en büyük kripto seven nüfustan dördüncü sıraya düştüğü için ülkenin genel kabulü de bir darbe aldı.

Güney Afrika Merkez Bankası kısa süre önce yerel bankaların kripto para birimleri ve kripto para şirketleriyle iş yapmaları için yönergeler yayınladı. Döviz kurlarındaki düşüş kripto kullanımını tetikliyor olabilir. Daha önce, analitik firması, Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde ilk 20 sırada yer alan Nijerya ve Kenya’nın P2P pazarında güçlü bir varlığa sahip olduğunu belirtti. Nijerya merkezli blok zinciri şirketi Convexity’nin kurucusu Adedeji Owonibi, Chainalysis’e “Günlük hayatta geçimini sağlamak için ticaret yapan çok sayıda yatırımcı görüyoruz” dedi.

kripto para

Kripto paranın parlayan yıldızı P2P işlemler

Nijerya nairasının oynaklığının da ülkedeki kripto para talebine katkıda bulunduğunu belirtti. Son zamanlarda, naira’nın ABD doları karşısındaki değeri, Nijerya finansal sisteminin tükenmesi nedeniyle forex rezervleri ile düşüşte. Raporda özellikle, bu yıl kripto kullanımının zenginlerin spekülasyonlarının aksine günlük ihtiyaçlardan kaynaklandığı tespit edildi ve şunları ekledi: “Mayıs ayındaki ayı piyasasının başlangıcından itibaren küçük perakende transferlerin sayısı aslında arttı diğer boyutlarda düştü.”

Bununla birlikte, Sahra Altı Afrika’nın dış havalelere ve artan ticarete olan güveni, ticari ve diğer kripto kullanım durumlarını güçlendiriyor. Owonibi, analitik firmasına, “Şirketlerin Amerika Birleşik Devletleri’nden malzeme satın alması gerekiyor, ancak orada parayı almanın bir yolu yok – USDT kullanmaktan başka seçenekleri kalmadı” dedi. Chainalysis, Sahra Altı Afrika’da kripto para birimlerinin kullanımının düzenlemeler, ekonomik oynaklık ve sınır ötesi işlemlere duyulan ihtiyaç devam ettiği sürece artacağını tahmin ediyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: