Loading...
btc
BTC
0.01%
Bitcoin
64.946,68 USDT
eth
ETH
-0.24%
Ethereum
3.148,30 USDT
bch
BCH
-0.92%
Bitcoin Cash
510,67 USDT
xrp
XRP
-0.77%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.55%
Litecoin
84,57 USDT
bnb
BNB
-0.21%
Binance Coin
569,69 USDT
sol
SOL
-0.9%
Solana
149,87 USDT
avax
AVAX
-0.67%
Avalanche
38,05 USDT
ada
ADA
-0.73%
Cardano
0,50 USDT
dot
DOT
-0.38%
Poladot
7,21 USDT
doge
DOGE
-0.74%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
2.99%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto para kışı geliyor; “Meme coinler ölecek”

Asya'dan gelen dev ortaklık! - XRP fiyatı için güzel günler yakın mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir kripto para kışı mı geliyor? Yatırımcılar ve analistler bu konuda daha fazla endişelenmeye başlıyor. Bu endişelerinin arkasındaki sebeplere bakalım.


Kripto para kışı geliyor; “Meme coinler ölecek”

Bitcoin fiyatı Kasım 2021’de 68,000 dolarda yeni tüm zamanların en yüksek değerini gördükten sonra Ocak ortasında 35,000 dolara kadar çöktü. O zamandan bu yana bir miktar toparlandı ve 39,000 dolar civarında işlem görüyor. Hem Ethereum hem de Solana benzer kayıplar yaşadılar.

Toplamda ise bu çöküş kripto para piyasasından 1 trilyon doları alıp götürdü. 1929 yılındaki hisse senetleri piyasasındaki çöküşü günümüz değerlerine aktarırsak 600 milyar dolar eder. Son kripto çöküşünün kaybı tarihin en büyük krizini bile geçmiş durumda.

Öyle görünüyor ki son iki yıllık salgın dönemi kripto paraları yeni zirvelere taşıdı. Ancak şimdi çöküş yaşıyor. Piyasada artık hava değişiyor. Bundan dolayı bazı analistler artık kripto kışına gidip gitmediğimizi sorgulamaya başlıyor.

İlk önce bahsedilen bu kripto kışının ne olduğuna bakalım.

İlgili – Kripto balon kaynaklı piyasa çöküşü tartışmasına uzmanlar ne diyor?

Kripto para kışı nedir?

Altcoinler kripto kışı seviyelerine geri döndü. Bitcoin 7,000 dolar desteğini kırarken, daha büyük bir düşüş altcoin piyasasında var.

Tüm piyasalar döngüler yaşar. İniş ve çıkışlar ve dalgalanmalar normal ve beklenen bir şey. Bazen ise bu düşüşler beklenenden daha uzun sürer. Kripto para kışı ise uzmanların gelecek bir yıl ya da daha uzun süre muhtemel bir iyileşme beklemediği dönemler için kullanılıyor.

Kripto piyasası daha önce böyle kışlar yaşadı. Son kripto kışı 2018 yılında olmuştu. Tam da 2017 yılındaki benzeri görülmemiş kripto büyümesinden sonra. O zaman BTC fiyatı 20,000 dolar civarında zirve yapmıştı. Birkaç ay sonra ise Şubat 2018’de 8,000 dolara kadar çöktü. Yılı ise 3,100 dolar çizgisinde bitirmişti.

Bu çöküşün tek bir sebebi yok. Ancak sonuç itibariyle Bitcoin fiyatı yüzde 80 düşmüştü. Dikkat çeken sebeplerden biri ise Google, Facebook ve Twitter’in kripto reklamlarını yasaklaması olmuştu.

Şimdi de son çöküş ile mevcut durum arasında benzerlikler birçok uzmanı korkutuyor. Tabii benzer bir düşüş Mayıs 2021’de de olmuştu. Ancak piyasa kısa sürede toparlanmıştı.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Kripto kışı tartışmalarını ne tetikliyor? Uzmandan meme coinler yorumu

Kripto kışı diyen uzmanların dikkat çektiği faktörler arasında Rusya’dan gelen kripto yasağı haberleri de var. Aynı zamanda ABD’de kriptoyu düzenleme çabaları ve Çin’in genel bir yasak getirmesi de kışı getirebilecek faktörlerden.

Bir kısım uzmanlar da bu faktörlere bakarak kripto kışının geldiğini açıklıyor. Diğerleri ise geçmişteki kripto kışlarına rağmen piyasanın iyi projelerle yoluna devam ettiğine dikkat çekiyor.

Bazı uzmanlar ise çöküşün ve kripto kışının iyi bir şey olduğunu da düşüyor. Merkezsiz ödeme ekosistemi Divi Project’in CEO’su Nick Saponaro şöyle diyor: “Meme coinler ölecek, Ponzi şemaları çökecek…” Uzmana göre genel olarak böyle bir kış piyasa için pozitif getiriler sağlayacak.

İlgili – Divi nedir ve geleceği nasıl? Güncel DIVI coin haber ve gelişmeleri

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.