1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Kripto para kışı geliyor; “Meme coinler ölecek”

Kripto para kışı geliyor; “Meme coinler ölecek”

Kripto para kışı geliyor; “Meme coinler ölecek”
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yeni bir kripto para kışı mı geliyor? Yatırımcılar ve analistler bu konuda daha fazla endişelenmeye başlıyor. Bu endişelerinin arkasındaki sebeplere bakalım.


Kripto para kışı geliyor; “Meme coinler ölecek”

Bitcoin fiyatı Kasım 2021’de 68,000 dolarda yeni tüm zamanların en yüksek değerini gördükten sonra Ocak ortasında 35,000 dolara kadar çöktü. O zamandan bu yana bir miktar toparlandı ve 39,000 dolar civarında işlem görüyor. Hem Ethereum hem de Solana benzer kayıplar yaşadılar.

Toplamda ise bu çöküş kripto para piyasasından 1 trilyon doları alıp götürdü. 1929 yılındaki hisse senetleri piyasasındaki çöküşü günümüz değerlerine aktarırsak 600 milyar dolar eder. Son kripto çöküşünün kaybı tarihin en büyük krizini bile geçmiş durumda.

Öyle görünüyor ki son iki yıllık salgın dönemi kripto paraları yeni zirvelere taşıdı. Ancak şimdi çöküş yaşıyor. Piyasada artık hava değişiyor. Bundan dolayı bazı analistler artık kripto kışına gidip gitmediğimizi sorgulamaya başlıyor.

İlk önce bahsedilen bu kripto kışının ne olduğuna bakalım.

İlgili – Kripto balon kaynaklı piyasa çöküşü tartışmasına uzmanlar ne diyor?

Kripto para kışı nedir?

Altcoinler kripto kışı seviyelerine geri döndü. Bitcoin 7,000 dolar desteğini kırarken, daha büyük bir düşüş altcoin piyasasında var.

Tüm piyasalar döngüler yaşar. İniş ve çıkışlar ve dalgalanmalar normal ve beklenen bir şey. Bazen ise bu düşüşler beklenenden daha uzun sürer. Kripto para kışı ise uzmanların gelecek bir yıl ya da daha uzun süre muhtemel bir iyileşme beklemediği dönemler için kullanılıyor.

Kripto piyasası daha önce böyle kışlar yaşadı. Son kripto kışı 2018 yılında olmuştu. Tam da 2017 yılındaki benzeri görülmemiş kripto büyümesinden sonra. O zaman BTC fiyatı 20,000 dolar civarında zirve yapmıştı. Birkaç ay sonra ise Şubat 2018’de 8,000 dolara kadar çöktü. Yılı ise 3,100 dolar çizgisinde bitirmişti.

Bu çöküşün tek bir sebebi yok. Ancak sonuç itibariyle Bitcoin fiyatı yüzde 80 düşmüştü. Dikkat çeken sebeplerden biri ise Google, Facebook ve Twitter’in kripto reklamlarını yasaklaması olmuştu.

Şimdi de son çöküş ile mevcut durum arasında benzerlikler birçok uzmanı korkutuyor. Tabii benzer bir düşüş Mayıs 2021’de de olmuştu. Ancak piyasa kısa sürede toparlanmıştı.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Kripto kışı tartışmalarını ne tetikliyor? Uzmandan meme coinler yorumu

Kripto kışı diyen uzmanların dikkat çektiği faktörler arasında Rusya’dan gelen kripto yasağı haberleri de var. Aynı zamanda ABD’de kriptoyu düzenleme çabaları ve Çin’in genel bir yasak getirmesi de kışı getirebilecek faktörlerden.

Bir kısım uzmanlar da bu faktörlere bakarak kripto kışının geldiğini açıklıyor. Diğerleri ise geçmişteki kripto kışlarına rağmen piyasanın iyi projelerle yoluna devam ettiğine dikkat çekiyor.

Bazı uzmanlar ise çöküşün ve kripto kışının iyi bir şey olduğunu da düşüyor. Merkezsiz ödeme ekosistemi Divi Project’in CEO’su Nick Saponaro şöyle diyor: “Meme coinler ölecek, Ponzi şemaları çökecek…” Uzmana göre genel olarak böyle bir kış piyasa için pozitif getiriler sağlayacak.

İlgili – Divi nedir ve geleceği nasıl? Güncel DIVI coin haber ve gelişmeleri

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Total
0