1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Kripto balon kaynaklı piyasa çöküşü tartışmasına uzmanlar ne diyor?

Kripto balon kaynaklı piyasa çöküşü tartışmasına uzmanlar ne diyor?

Kripto balon kaynaklı piyasa çöküşü tartışmasına uzmanlar ne diyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası ile ilgili yeni bir balon tartışması var. Buna göre, buradaki balon finansal piyasalarda bir çöküşü tetikleyebilir. Kriptoya şüpheyle bakanlar ve taraftarlar arasında devam eden bu tartışma ile ilgili uzmanlar ne diyor?


Kripto balon kaynaklı piyasa çöküşü tartışmasına uzmanlar ne diyor?

Kripto para piyasasının balon türü bir durumda olduğu ile ilgili biriken tartışmalar var. Bu da sektörün potansiyel bir çöküş riski ile karşı karşıya olabileceği anlamına geliyor.

Tarihsel olarak tüm kripto paraların fiyatları aşırı volatiliteli olduklarını kanıtladı. Bazen yüzü ya da bini aşan oranlarda yükselişler ve düşüşler yaşanabiliyor.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Çöküş endişelerini “kripto kışı” mı körüklüyor?

Kripto kışı piyasadaki uzun ve büyük düşüş dönemi anlamında kullanılıyor. En son böyle bir kripto kışı 2018 yılında yaşandı. Bitcoin fiyatı o zaman yüzde 80’den fazla düşerek 3,100 dolara kadar gerilemişti. Hem de birkaç ay önce Aralık 2017’de gördüğü 20,000 dolar zirveden sonra. Yeni ATH değerini ise Aralık 2020’den önce kaydedememişti.

Kripto para piyasası şimdi de benzer bir kripto kışı evresinden geçiyor olabilir. Buna rağmen yatırımcıların kripto paralara olan ilgisi bunu görmeye engel oluyor yorumları dile getiriliyor. Sonuçta bu da “balon” tartışmalarına yol açıyor.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Tarihteki en büyük balon Bitcoin değil bono piyasalarıdır. Bu yönde bir görüşü Max Keiser dile getirdi.

Tabii bazı kripto analistleri bu konuda kesin bir şey söylemenin zor olduğuna dikkat çekiyor. Çünkü kriptoya olan ilgilinin temelleri var mı yoksa balon patlamak üzere mi sorusunun cevabı kolay değil.

Bunun başlıca sebebi geleneksel finansal analizlerin burada geçerli olmaması. Mesela, hisse senetleri analizinde, iş modeli ve gelecekteki beklentiler değerlendirilerek bir firmanın hisselerinin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu belirleniyor.

Ancak buradaki veriler kripto paralara yardımcı olmuyor. Kripto piyasasında bir varlığın değer artışının arkasında sadece inanma ve talep olabilir.

İlgili – Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı bu seviyeyi aşarsa yükseliş devam eder

Uzmanlar kripto para piyasasının son haftalarda 1 trilyon dolara yaklaşan bir değer kaybı olduğuna dikkat çekiyor. Bazılarına göre bu balonun çatırdamaya başladığının ayak sesleri olabilir. Sadece Ocak 2022’de kripto para piyasası yüzde 20 düştü.

Bitcoin fiyatı da Kasım 2021’de gördüğü zirveden sonra yüzde 50’den fazla değer kaybetti. Ancak bazı uzmanlar bunun bir çöküş değil, yeni bir kripto çılgınlığı öncesi düşüş olduğunu düşüyor. Tarihsel olarak kripto paralar yeni ralliler öncesi büyük düşüşler kaydetmişti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Total
0