1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum Classic’te (ETC) kritik Magneto hard forku yakın – Neden önemli?

Ethereum Classic’te (ETC) kritik Magneto hard forku yakın – Neden önemli?

Ethereum Classic’te (ETC) kritik Magneto hard forku yakın – Neden önemli?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum Classic’in Magneto hard forku 13,189,133 blok sayısına ulaşılınca gerçekleşecek. Buradan yola çıkarak güncellemenin 21 Temmuz’da olması bekleniyor. Bu güncellemenin neden önemli olduğuna bakalım.


Ethereum Classic’te (ETC) Magneto hard forku 21 Temmuz’da

Ethereum Classic (ETC) ağı yaklaşık olarak 21 Temmuz’da güncelleme yapacak. Bu güncellemeye Magneto ismi verildi ve blok sayısı 13,189,133’a ulaştığında yapılacak. Hesaplamalara göre bu da belirtilen tarihe denk geliyor.

Magento, Ethereum’un Berlin güncellemesini de ETC’ye getiriyor

Ethereum Classic ekibinden yapılan resmi duyuruya göre, Magneto güncellemesi ECIP-1103 ile birlikte Ethereum’un Berlin güncellemesini de içeriyor.

Berlin güncellemesi, Ethereum mainnet’te Nisan ayında uygulanmış ve birkaç Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) içeriyordu. Bunlar arasında optimize edilmiş gaz ücretleri ve ağda güvenliğin artırılmasını içeren güncellemeler de vardı. Berlin güncellemesi ile getirilen ve şimdi de Ethereum Classic’de olacak 4 EIP şunlardı:

  • EIP 2565 – ModExp (0x00..05) ön derlemesinin maliyetini düşürür
  • EIP 2929 – bir işlemde ilk kez kullanıldığında SLOAD, *CALL, BALANCE, EXT* ve SELFEDESTRUCT için gaz maliyetini artırır
  • EIP 2718 – birden çok işlem türü için daha kolay destek sağlayan bir zarf olan yeni bir işlem türünü tanıtır
  • EIP 2930 – bir erişim listesi, bir adres listesi ve işlemin erişmeyi planladığı depolama anahtarlarını içeren bir işlem türü ekler

Sonuç olarak şimdi yapılacak ECIP 1103 güncellemesi ile yukarıdaki tüm Ethereum protokolü güncellemelerini Ethereum Classic (ETC) ana ağına eklenmesinin yolu açılacak. ECIP 1103 ayrıca iki ağ arasında maksimum uyumluluk sağlayacak.

Bundan dolayı Ethereum Classic ekibi, bu değişikliklerin hem test ağı hem de ana ağ sürümlerinde uygulanacağı aşağıdaki blokları önerdi.

  • Mordor Classic PoW-testnet’te blok 3,985,893 ve tahmini tarih 2 Haziran 2021
  • Kotti Classic PoA-testnet’te blok 4,368,634 ve tahmini tarih 9 Haziran 2021
  • Ethereum Classic PoW-mainnet’te blok 13,189,133 ve tahmini tarih 21 Temmuz 2021

İlgili – Ethereum ETC Classic nedir, nasıl ortaya çıktı, ETH’den farkı ne?

Kaynak