okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.24%
Bitcoin
69.126,64 USDT
eth
ETH
0.17%
Ethereum
3.755,81 USDT
bch
BCH
-0.15%
Bitcoin Cash
492,91 USDT
xrp
XRP
-0.27%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.22%
Litecoin
84,79 USDT
bnb
BNB
-0.15%
Binance Coin
601,48 USDT
sol
SOL
-1.15%
Solana
166,43 USDT
avax
AVAX
-1%
Avalanche
37,90 USDT
ada
ADA
-0.38%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.37%
Poladot
7,45 USDT
doge
DOGE
-0.95%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-0.83%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ve Darknet nasıl çalışıyor?

Bitcoin ve Darknet'in
Bitcoin ve Darknet'in "karanlık" ortaklığı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve Darknet’in arasında ne gibi bir ilişki var? Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre 2018’de Bitcoin’in Darknet üzerinde kullanımı iki katına çıktı ve piyasadaki çöküş Darknet’teki Bitcoin kullanımını etkilemedi.

Bitcoin ve Darknet’in arasında ne gibi bir ilişki var?

Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre Bitcoin günlük işlem hacmi 2018’de iki katına çıktı. İşlem hacmindeki artış, 2018 yılında piyasanın yaşadığı düşüş eğilimine rağmen devam ediyor. 2017’nin sonunda tüm zamanların en yüksek seviyeleri görüldükten sonra kripto para piyasasında 2018 boyunca düşüş eğilimi devam etti. Düşüş trendi piyasa kapitilizasyonunu % 90’a kadar düşürürken piyasa hacmini de etkiledi. Ayrıca, sektördeki felaket tellalları da Kripto paraların yok olacağını ve kripto şirketlerinin de iflas ederek piyasadan silineceğini iddia etti. (bknz: Ayılar, Ethereum ETH’nin yükselmesine engel oluyor)

Fakat düşüş trendinin ve işlem hacminin aksine, Chainanalysis raporu, Bitcoin’in darknet üzerindeki kullanımının 2018’de ikiye katlandığını gösteriyor. Bitcoin ve Darknet’in arasında nasıl bir ilişki var? 

 Darknet kullanıcıları neden Bitcoin’i tercih ediyor?

Darknet kullanıcıları, işlemlerini yaparken kimliklerini gizlemek amacıyla özellikle Bitcoin kullanıyor. Bu nedenle, kripto değerinin dalgalanması onlar için önemli değil. Darknet, ilaçlar, sahte kimlikler de dahil her türlü yasa dışı ürünlerin satıldığı ve yasa dışı işlemlerin yapıldığı karanlık bir piyasadır. Ve kripto paraların gizli ve güvenli doğası nedeniyle Darknet’teki yasadışı alışverişlerde ve işlemlerde kripto paralar yaygın bir şekilde kullanılıyor.  

Darknet’teki Bitcoin işlem hacminin, 2018’de günlük ortalama 2 milyon dolar olduğu kaydedildi. Bu da yılın başında belirtilen oranın yıl sonuna kadar iki katına çıktığı anlamına geliyor. Chainalysis’de üst düzey bir Ekonomist olan Kim Grauer’e göre, fiyat dalgalanmaları işlemlerin amacını etkilemediği için kripto paraların fiyatlarındaki düşüş de Darknet’teki Bitcoin kullanımını engellemedi. Ve uyuşturucu ve silah kaçakçılığı da dahil olmak üzere her türlü yasadışı alışverişlerde Bitcoin ve Darknet’in ilişkisi devam etti. Tabi ki de Darknet’te sadece Bitcoin kullanılmıyor. Özellikle gizliliğiyle ön plana çıkan Monero gibi daha başka kripto paralar da kullanılıyor. (bknz: 2019’da Monero (XMR) almak için 7 sebep)

Chainalysis raporu ayrıca, Bitcoin’in darknet piyasasına akışında bir düşüş olduğunu da ortaya koyuyor. Önceki yıl 700 milyon dolar iken 2018 yılında 600 milyon dolara düştü. Grauer ise bu düşüşü, 2017’nin ortalarında Alphabay ve Hansa gibi büyük piyasaların kapanmasına bağlıyor. Fakat Grauer, Darknet’in alanının, yasadışı faaliyetlere karşı yürütülen operasyonlarla daraltılması gibi, bu yıl Darknet piyasasında Bitcoin’in akışını bozabilecek birçok faktör olduğunu söylüyor. 

Kaynak

Ayrıca bknz:

Ripple haberleri: R3 Corda Network XRP fiyatlarını nasıl etkiler?

BitTorent token (BTT) entegrasyonu yaz aylarını bulabilir

2019 yılında Ripple Ethereum ve Tron’da boğa koşusu beklentisi

Bitcoin ölüm çemberini kırdı – hash oranları yükseliyor

Bakkt mı Coinbase mi? Hangisi Tron için daha iyi?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.