Home Bitcoin Bitcoin ölüm çemberini kırdı – hash oranları yükseliyor

Bitcoin ölüm çemberini kırdı – hash oranları yükseliyor

Bitcoin ölüm çemberini kırdı – hash oranları yükseliyor

0

Bitcoin ölüm çemberini kırdı sonunda! Çok sayıda madenci son zamanlarda, azalan kar oranlarına bağlı olarak madenciliği bırakmıştı. Piyasayı etkisi altına alan satış baskısı sonucu, hash oranları kısa sürede düşmüştü. Fakat şu sıralar hash oranlarında %35’den fazla yükseliş görülüyor. Bu yükseliş ne anlama geliyor?

Hash oranları yeniden yükselirken Bitcoin ölüm çemberini kırdı!

2018 Kasım ayında başlayan düşüler sadece kripto paraların değerini etkilemedi. Çok sayıda madenci de fiyatlardaki düşüşlerden olumsuz etkilendi. Düşüşlerin yanı sıra madencilik maliyetinin de artmasıyla özellikle yeni nesil madenciler piyasa risklerinden kaçınmak için madenciliği bırakıp açığa satışlara yöneldi. Ardından madenciliğin tamamen yok olacağı ve Bitcoin‘in ölüm sarmalına gireceği yönünde iddialar gündeme gelmişti. Koinmedya olarak bu iddialara ve bu iddiaları çüreten gelişmelere yer vermiştik. (ilgili haber: Bitcoin ne kendini sıfırlayacak ne de ölüm sarmalına girecek)

Son günlerde hash oranlarının yükselmesi ile de Bitcoin ölüm çemberini kırdı diyebiliriz. Çünkü Bitcoin ağının genel hash oranı geçen yılın sonundan bu yana artış gösterdi. Bu artış, fiyatlar durgunlaşınca madencilerin madenciliğe daha fazla yöneldiğinin bir işareti olarak görülüyor. 

“Bitcoin’in hash oranı son 3 ayda % 35’den fazla yükseldi.

Kasım 2018: 32 milyon TH / s

Bugün: 43,5 milyon TH / s

Bitcoin daha fazla madenci için yeniden kârlı hale geliyor.”

Geçtiğimiz Kasım ayında 32 milyon terahashes (TH / s)’ e kadar düştükten sonra, ağda şu ana kadar % 30’un üzerinde artış görüldü. Bu artış sonrasında 43,5 milyon TH / s‘ye yükseldi. (bknz: Willy Woo: Bitcoin henüz dibi görmedi)

Her ne kadar tweet’de Bitcoin’in madenciler için yeniden karlı olduğundan bahsedilse de, aynı zaman diliminde fiyatlarda önemli bir artış görülmediğinden madenciliğin karlı olup olmadığı tam net değil. Olasılıklardan biri de şu; madencilik sektörünü terk eden madencilerin sayısı o kadar çok ki, bu da hash oranının düşüşünü artırdı. Ardından sektör yeni madenciler daha çekici hale gelmeye başladı ve Bitcoin ölüm çemberini kırdı. Bu kırılma, gelecekte bir boğa koşunun gerçekleşeceği beklentisiyle madencilik faaliyetlerinin arttığına işaret olabilir. Şimdilik nedeni tam olarak belli değil, ama Bitcoin ağına daha fazla hash gücü eklendiğini duymak güzel bir haber.

Kaynak

Ayrıca bknz:

Bakkt mı Coinbase mi? Hangisi Tron için daha iyi?

Coin burn! Binance 9.4 milyon Dolar değerinde BNB tokenini yakıyor

Bitcoin short işlemlerinde düşüş dikkat çekici

 

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial