1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ralli yapmak için neyi bekliyor?

Bitcoin ralli yapmak için neyi bekliyor?

Bitcoin ralli yapmak için neyi bekliyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Popüler bir kripto analisti, bir ağ metriğinin Bitcoin’in ralli için çok geciktiği yönünde sinyal verdiğini söylüyor. Peki Bitcoin ralli yapmak için neyi bekliyor?

İşte Bitcoin rallisinin yakın olduğuna işaret eden iki gösterge!

Sosyal medyada InvestAnswer olarak bilinen kripto para analisti, Bitcoin’in, satın alındığı fiyat üzerinden tüm BTC’lerin değerini dolaşımdaki coin sayısına bölerek kaydeden ‘gerçekleşen fiyat (Realized Prize-RP)*’ metriğini inceliyor.

İlginizi çekebilir:

(*Coin Metrics tarafından geliştirilen bir metriğe göre hesaplanan realized price (gerçekleşen fiyat), kripto paranın mevcut fiyatından farklıdır. Realized price, aktif olarak işlem gören tokenler baz alınarak hesaplanır ve cüzdanlarda tutulan ve hiç işlem görmemiş ya da kayıp kripto paralar bu hesaplamaya dahil edilmez. Her bir token, en son işlem gördüğü zaman baz alınarak hesaplamaya dahil edilir ve böylece ağın toplam değeri hesaplanır. Bu ölçüm ise, realized cap (gerçekleşen piyasa değeri) değerinin dolaşımdaki mevcut arza bölünmesiyle elde edilir.)

Analist Youtube’da yayınladığı yeni bir piyasa değerlendirmesinde, tarihsel olarak Bitcoin’in, RP’nin – yani gerçekleşen fiyatın – altında uzun süre kalmadığına dikkat çekiyor.

 

 

“Bir sonraki halving için geri sayıma başlıyoruz ve burada gerçekleşen fiyatın altına düştük… şimdi 170 gün oldu ve gerçek fiyat yaklaşık 21.000$ ile RP’nin altında. Bu da gerçek fiyatta bir yükselişin olası olduğunu gösteriyor.” çünkü burada o kadar uzun kalmadı hiç. Çoğumuz öyle biliyoruz…

Bu, gerçekleşen fiyatın gökkuşağı grafiğidir. Ve Bitcoin fiyatının çoğu zaman RP’nin üzerinde olduğunu görüyoruz… Bu zamana kadar yaklaşık %97 oranında, çoğu zaman da %98, bunun üzerinde kaldı. Şimdi ise altında. Peki bu ne anlama geliyor?”

 

Bitcoin ralli yapmak için neyi bekliyor?

 

Analiste göre, Bitcoin 2011’de 110 gün, 2015’te 240 gün, 2018’de 115 gün, 2020’de 8 gün ve 2022’de şu ana kadar 170 gün boyunca RP’nin altında kaldı. Bu da Bitcoin’de ani bir yükselişin yaklaşmakta olduğuna işaret ediyor.

Analiste göre ayrıca, ABD dolar endeksindeki (DXY) giderek artan zayıflama da Bitcoin’in bir ralliye hazır olduğunu gösteriyor.

Nitekim ABD dolarının gücünün bir göstergesi olan DXY’nin, geleneksel olarak Bitcoin ve kripto gibi riskli varlıklarla ters orantılı olduğu düşünülür.

 

Bitcoin ralli yapmak için neyi bekliyor?

 

“Bu oldukça güzel bir işaret! Çünkü bildiğimiz gibi; DXY yükselirse, Bitcoin düşer. Ya da tam tersi. DXY düşünce Bitcoin yükselir. Yani ters orantılıdır. Tarih tekerrür ederse – ki bunu son zamanlarda çok fazla söyledik – bu grafik olası bir kırılmaya işaret ediyor. Ama şimdiden 115’ten 109’un altına düştüğünü de iddia edebilirsiniz. Ama yine buradayız. Bu gerçekleşirse, kriptolar gibi riskli varlıklar için de çok iyi olacak.”

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, Bitcoin CoinMarketcap verilerine göre 17.312 dolardan işlem görüyor.)

İlginizi çekebilir:

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: