1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. AVAX yükseliş formasyonunu kırdı? Peki şimdi sırada ne var?

AVAX yükseliş formasyonunu kırdı? Peki şimdi sırada ne var?

AVAX yükseliş formasyonunu kırdı? Peki şimdi sırada ne var?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

AVAX’ta teknik göstergeler hızlı bir yükselişin başladığına işaret ederken, boğalar kritik bir direnci kırdı. Ancak şimdi boğalar, uzun bir ralliyi tetiklemek için aşılması gereken başka bir kritik dirençle karşı karşıya.

AVAX fiyatı ralli yapacak mı?

11 Kasım ve 2 Aralık arasındaki fiyat hareketleri AVAX yükseliş trendinin başladığını gösteren bir TOBO (ters omuz baş) formasyonu oluşturdu. 

 Bu teknik oluşumda, V şekline benzeyen, farklı derinliklerde üç dip vardır. Ortadaki dip, genellikle yan taraflardakinden daha derindir ve baş olarak adlandırılır. Başın her iki tarafındaki daha kısa vadiler ise omuz olarak adlandırılır.

Bu vadilerin zirvelerinin birleşmesi ise, potansiyel bir patlamayı belirlemede kullanılan boyun çizgisinin oluşmasına neden olur.

Bu teknik oluşum da AVAX için, başın en alt noktası ile boyun çizgisi arasındaki mesafeyi ölçüp ve bunu 13$’daki kırılma noktasına ekleyerek elde edilen %13’lük bir yükseliş öngörüyordu. Bu da varlığın fiyatının 14.83$’a çıkacağı anlamına geliyordu.

Ters omuz baş TOBO nedir?

Bu formasyon, düşen bir trendin sona ermek üzere olduğuna ve yükseliş trendinin başlayacağına işaret eder. Bunun tam tersi olan Omuz-Baş formasyonu (OBO) ise, yükselen bir trendin sona ermek üzere olduğunu ve düşüş trendinin başlayacağına işaret eder. 

İlginizi çekebilir:

Bitcoin ralli yapmak için neyi bekliyor?

Ancak AVAX fiyatı 2 Aralık’ta bu formasyonu bozdu. O zamandan beri, 14,83$’a doğru AVAX yükselişini sürdürmeye çalıştı ancak başarısız oldu. Bu başarısızlık, 13,91 dolarlık engelle karşı karşıya olduğu için, ivme eksikliğine bağlanabilir. Dolayısı ile bu engelin aşılması, AVAX fiyatının yalnızca hedefine ulaşmasını değil, aynı zamanda 15,94$ direnç seviyesinin de yeniden test edilmesini sağlayacak.

 

AVAX yükseliş formasyonunu kırdı? Peki şimdi sırada ne var?
4 saatlik AVAXUSDT grafiği

İlginizi çekebilir:

Yükseliş görünümü mantıklı olsa da yatırımcıların, AVAX fiyatının şimdilik, yükseliş ivmesinden yoksun olma olasılığını göz önünde bulundurması gerekir. 13.931 dolardan geri çevrilmesi, zayıflığın ilk işareti olabilir. Dahası 12.77 doların kırılması, yükseliş tezini geçersiz kılabilir.

Bu durumda daha düşük bir dip oluşacağı için, ayılar muhtemelen daha da hız kazanacak.

Bu da AVAX fiyatının daha da aşağı kaymasını ve 11,88$’lık destek seviyesini yeniden test etmesini tetikleyebilir.

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, AVAX CoinMarketcap verilerine göre 14.000 dolardan işlem görüyor.)