1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Harvard araştırmacısından Merkez Bankalarına kritik Bitcoin çağrısı: Özellikle bu ülkeler…

Harvard araştırmacısından Merkez Bankalarına kritik Bitcoin çağrısı: Özellikle bu ülkeler…

Harvard araştırmacısından Merkez Bankalarına kritik Bitcoin çağrısı: Özellikle bu ülkeler…
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Eski IMF ekonomisti Ken Rogoff’un danışmanlığını yaptığı bir Harward araştırmacısı, Merkez Bankalarına dikkat çeken bir Bitcoin çağrısında bulundu.

Merkez Bankalarına Bitcoin çagrısı: BTC alın!

Bir Harvard ekonomi araştırmacısı, dünya çapındaki merkez bankalarına Bitcoin satın almaya başlamaları yönünde tavsiyede bulunan yeni bir çalışma raporu yayınladı.

İlginizi çekebilir:

Ripple fiyatında yükselişi baltalayan teknik veriler

Politico tarafından yayınlanan bir habere göre, Harvard’ın ekonomi bölümünde beşinci sınıf doktora adayı olan Matthew Ferranti, merkez bankalarının Bitcoin satın almaya başlaması gerektiğini savunan yeni bir çalışma raporu yayınladı.

 

CBDC

 

İlginizi çekebilir:

Ferranti’nin Harvard danışmanı olan eski IMF ekonomisti Ken Rogoff’un da onayından geçen makale, merkez bankaları için az miktarda Bitcoin tutmanın fayda sağlayacağını iddia ediyor. Ayrıca raporda, özellikle yaptırımlarla karşı karşıya olan veya ekonomik yaptırıma maruz kalma potansiyeli olan ülkelerin, altının yerine bir koruma fonu olarak daha fazla Bitcoin tutması gerektiğini söylüyor.

Yine Politico’ya verdiği bir röportajda Ferranti, ülkelerin ABD ve diğer dünya güçleri tarafından uygulanan yaptırımları aşmak için kripto para kullanabileceğini vurguladı. 

Ancak altının alternatifler içinde en iyi korunma aracı olduğunu savunan Harward araştırmacısı şunları söyledi:

“Altın çok daha az volatil. Beş kat daha az volatil gibi.”

Ferranti, Politico’ya, iki varlık arasındaki korelasyon eksikliği ve çeşitlendirmedeki artış nedeniyle ülkelere, altının yanı sıra kripto para tutmanın fayda sağlayacağını söyledi. Ayrıca, yaptırım riski altındaki ülkelerin altyapılarının zayıf olduğunu ve bu nedenle risklerini en aza indirmek için yeterli altın elde etme olasılıklarının düşük olduğunu kaydetti.

Kaynak