Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Bitcoin neden yükseliyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ne zamandır aşmaya çalıştığı 40 bin dolar seviyesini aşabilecek mi?TradingShot’taki analistlere göre Bitcoin, yeni bir rekor kırmak için yükseliş trendini sürdürdüğüne dair işaretler veriyor.

Bitcoin beklenen hedefe ulaşacak mı?

Bağımsız piyasa analiz portalında Pazar günü yayınlanan bir notta, BTC / USD paritesinin 50,000 dolara ulaşacağına dair işaretlerden söz edildi. Bitcoinin  yükseliş hareketi, Ekim 2020’de ortaya çıkan bir fraktal görünümünde kendisini belli etmişti ve 11,000 dolar gibi bir seviyeden 40,000 dolar gibi bir seviyeye gideceğinin işaretlerini vermişti.

50,000 dolara Bitcoin!

TradingShot analistleri, Bitcoin piyasasındaki potansiyel tersine hareket veya aynı hareketi devam ettirme gibi hareket modellerini belirlemek için hareketli ortalamalarla (MA) birlikte mum çubuğu formasyonlarından faydalanıyorlar. Örneğin, BTC Ekim 2020’de alçalan trend çizgisi direncinin üzerine çıktı, ancak bunu Yükselen Kanal tarafından geri gönderildiğinde  daha sonra destek olarak yeniden test etti.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Ardından 50 dönemlik hareketli ortalamayı destek olarak test etti, geri döndü ve tekrar yeni zirveler oluşturdu.

Şubat 2021’in Bitcoin fiyat hareketi de neredeyse yarı yarıya aynı görünümde. TradingShot analistleri, BTC / USD’nin “alçak tepe bölgenin” üzerinde kırıldığını ancak yükselen kanalın zirvesinde ise geri çekilmek durumunda kaldığını belirtiyorlar.

Analistler, “Şu anda, Bitcoin Yükselen kanalın en tepe noktasından geri çekildikten sonra 4 saatlik  50 hareketli ortalamaya doğru geri gidiyor” dediler. “Alçak Tepe Bölgesi kırıldığından beri, 4 saatlik 50 hareketli ortalama veya 200 hareketli ortalama yeni alıcılar çekmeye yeterse  50.000 dolar testinden önce ihtiyacımız olan son onay bu formasyon olabilir.

TradingShot’ın bu iyimser analizi, Bitcoin’in 40.000 doların üzerine çıkmayı defalarca deneyip de başaramadığı bir zamanda ortaya çıktı. Son zamanlarda ise söz konusu seviyeyi kapatma girişimi, günlük traderların satış baskısıyla karşılaştı. Bununla birlikte, yukarı yönlü hareketin zayıflığı daha güçlü bir ABD doları ve sert getiri eğrileri ile aynı zamana denk gelmiş oldu.

ABD Başkanı Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik planındaki artışla birlikte ABD’nin ekonomik toparlanmasına yönelik umut verici görünüm, yatırımcıları riskli piyasalarda tekliflerini artırmaya, bir reflasyon ticareti yapmaya yöneltti. Sermayenin yeniden  tahsis edilmesi Wall Street endekslerini de yükseltti, ancak altın ve devlet tahvilleri dahil olmak üzere güvenli limanlar üzerinde beklenen olumlu etki henüz oluşmadı.

Öte yandan Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın halka açık forumlarda Bitcoini onaylamasının ardından Bitcoin kısa vadeli olumsuz bir düzeltme yaşayacakken bundan da son anda kurtuldu. Şimdi istikamet 50,000 dolar gibi görünüyor. 40,000 doları gören BTC, 50,000 doları da rahatlıkla görebilir.

Bitcoin yeni ATH peşinde mi?

Bu haftanın başlarında yaşanan geri çekilmeden sonra, fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Bitcoin hala, son zirvesinin gerisinde olsa da düşüşün ardından oldukça güzel bir ivme kazandı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, 8 Ocak’tan bu yana ilk kez 40.000$ seviyesini aşıyor!

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Bitcoin, bugün 40.000$’ın üzerine çıktı. En son bu seviyeyi 8 Ocak’ta aşan en büyük dijital varlık, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 41.941,56$ ‘a yükseldi (CoinMarketCap verilerine göre)

Bu tarihten sonra, 15 Ocak’ta yalnızca 39.187$’a kadar yükseldi ve o zamandan beri bu seviyenin altında işlem görürken, birkaç kez 33.000$’ın altına indi.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Peki Bitcoin neden yükseliyor? İşte 40.000 dolar yolculuğunun arkasındaki kısa vadeli nedenler!

  • Birinci sebep, Bitcoin hash gücündeki artış. Coin Metrics’ten alınan verilere göre, hash gücü bu hafta rekor kırarak 174,9 EH/s’ye yükseldi.
bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?
  • Bitcoin’deki yükselişin ikinci nedeni ise, Bitcoin madencilik zorluğunun artmasıydı. Bu metriğin değeri %2,93 arttı.
  • Son olarak uzmanlar, Bitcoin’in yükselişinde bu kez, dünyanın en büyük kurumsal Bitcoin yatırımcılarından biri olarak tanınan Microstrategy’nin, Bitcoin’i kurumsallara tanıtmak üzere düzenlediği dev konferansın etkili olduğunu düşünüyor.

Nitekim Koinmedya olarak daha önce, 4 Şubat’ta ABD merkezli 6,37 milyar dolarlık bir şirket olan MicroStrategy’nin, perşembe günü halka açık şirketlerle bir araya gelerek, Bitcoin temalı bir toplantı gerçekleştireceğini duyurmuştuk. Şimdi de Bitcoin boğa koşusunun ardındaki uzun vadeli temellerden bahsedelim:

Bitcoin neden yükseliyor? Yeni bir rekor mu geliyor?

Dünya genelinde son zamanlarda yatırımcıları enflasyon korkusu sararken, Bitcoin, bir değer deposu ve güvenli bir liman varlığı olarak görülmeye başladı. Artık büyük yatırımcıların Bitcoin talebi her geçen gün artıyor.

Bitcoin yatırım şirketi Grayscale haberleri

Bu talep, Grayscale’in Bitcoin Trust fonuna yapılan yatırımlardan ve Coinbase gibi borsalardan cüzdanlara çekilen BTC miktarlarından da anlaşılıyor. Elbette bunlar sadece birkaç örnek. 

Ayrıca Bitcoin, artık çok daha büyük kitleler tarafından tanınmaya ve benimsenmeye başladı. Bireysel yatırımcılar, büyük olasılıkla,100 trilyon dolarlık küresel piyasa değerine sahip hisse senetleri piyasasında yaşanan %1’lik hareketlerden sıkıldı. Ve kriptolara kıyasla oldukça stabil bir piyasa olan hisse senetlerinden, müthiş volatiliteleriyle ünlü dijital dünyaya meyletmeye başladı.

Ama tüm bunlar büyük fon yöneticilerin yaptığı alımlar karşısından adeta devede kulak kalıyor. Örnek verecek olursak;

  • Microstrategy, bu hafta kurumsal fon yöneticilerine yönelik, Bitcoin konulu harika bir konferans düzenledi.
  • Yaklaşık 20 milyar dolarlık bir fon yöneticisi olan Stone Ridge Asset Management’ın Kurucusu ve CEO’su Ross Stevens’a göre, kurumsal yatırımcılardan yaklaşık 25 milyar dolarlık fon Bitcoin’e yatırım yapmaya hazırlanıyor.
  • NYDIG de Bitcoin aracılığıyla küresel transferler ve ödemeler gerçekleştirmek için Stripe ile işbirliği yapmayı planlıyor.

Esasen Bitcoin’in bu fiyata çıkmasının ardında sadece tek bir neden yok.  Ancak 2020 yılında yaşanan bu ralli 2017 yılında yaşanan ralliden oldukça farklı bir görünüm ortaya koyuyor.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Üç yıl önce yaşanan rallinin arkasında bireysel yatırımcılar vardı ve o yüzden 2018 yılında kabus gibi bir yıl yaşandı ve %80lik bir depremle piyasa neredeyse çöktü. Ancak bu yıl yaşanan rallinin arkasında daha çok kurumsal yatırımcılar olduğu için, Bitcoin daha sağlam adımlarla ilerliyor.

Son aylarda, kurumlar ve nitelikli yatırımcılar, enflasyona karşı korunma aracı olarak Bitcoin’e giderek daha fazla yatırım yapmaya başladılar. Bu eğilimi göz önünde bulunduran piyasa analistleri, rekor düzeye varan küresel borcu BTC’nin yükselişi için bir katalizör olarak görüyor.

Wall Street farkı

Mali açıdan çok rahat ve üst düzey firmaların zengin yatırımcıları sert bir u dönüşü ile kripto piyasasına yönlerini çevirdiler. Bu defa gittikçe daha fazla Wall Street kurumları corona virus salgını gibi belirsizlik ortamında Bitcoin’i güvenli liman ve enflasyon karşıtı bir varlık olarak görmeye başladı.

Bitcoin’i yükselten diğer faktörler arasında PayPal’ın kripto piyasasına yönelik adımı ve  büyük miktarda kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yönelik ilgisi de var.

 Kripto para fonları ve ürünleri bu yıl inanılmaz bir şekilde 5.24 milyar para akışına sahne oldu. Bu da sektörün kurumsal yönetimdeki varlıkların değerinin  virüsün neden olduğu ekonomik şoka ragmen 14.5 milyar dolarlık bir rakama ulaşmasını sağladı.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

2020 yılı boyunca New York merkezli dünyanın en büyük kripto fon yöneticisi Grayscale Investment 4.6 milyar dolar akış elde etti. Böylelikle bu yıl şirketin tarihi boyunca en kazançlı yılı oldu.

Twitter CEO’su tarafından kurulan ve yönetilen Square Inc., Bitcoin’den önceki yılın iki katı gelir elde etti. Geçen yılki kazancı 875 milyon dolar olan şirket bu yıl 1.63 milyar dolar kazandı.

Square’in Mali Büro Şefi  Amrita Ahuja Bitcoinin gelecekte her yerde hazır ve nazır bir varlık olacağına inandığını söylüyor.  Bitcoinin benimsenmesi arttıkça daha disiplinli bir şekilde bu işe dahil olmayı planladılarını belirtiyor.Daha kapsamlı bir gelecek için ürünler geliştiren bir şirketin böyle bir yatırım yapması yeni bir yolculuğun başlangıcı elbette. 

Ahuja ayrıca, bitcoin’in kendi yapısının, kendi değerini zamanla  dahada arttıracağını garanti edeceğine de inanıyor.

Bitcoin bu yıl ve gelecek yıllarda hem kendisini daha da kabul ettirecek hem de yatırımcılarına daha çok kazandıracak gibi görünüyor

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Bitcoin bu yıl neden yükseldi?

Son yükselişi birçok kişi 2017’deki ralli ile kıyaslıyor. BTC 2017’deki boğa ralliyi sonucu 19,700 dolarda o zamanın en yüksek (ATH) değerini kaydetmişti. Tabii ardından da iki yıldan fazla süren bir kış dönemi geçirdi ki kripto paraya şüpheyle yaklaşanların eline koz vermişti. Bu kişiler şimdi de çok büyük bir düzeltme bekliyor.

Ancak Bitcoin’i bir ponzi şemasından daha fazlası olarak gören yatırımcı ve traderler 2021 yükselişinin çok farklı olduğunu vurguluyor.

Bitcoin 2020 rallisi neden 2017 yükselişinden çok farklı?

2020’de Bitcoin’in rallisi 2017’deki yükselişten çok farklı. O zaman BTC’ye ilgi bireysel yatırımcıdan geliyordu. Şimdi ise bazı önemli kurumsal yatırımcılar da piyasaya girme kararı aldı. En önemlilerini şöyle sıralayalım…

Milyarder koruma fonu yöneticisi ve Tudor Investment Company kurucusu Paul Tudor Jones, Mayıs’ta Bitcoin alarak herkesi şaşırtmıştı.

Jones aslında piyasaya ikinci defa giriyor. 2017 yılında fonu BTC alıp satmıştı. Bu sefer ise yeniden BTC almasının başka bir sebebi var. Corona salgını dolayısıyla merkez bankalarının milyarlar harcaması ünlü yatırımcıyı değer saklama aracı varlık arayışına itmişti. Yani güvenilir koruma varlığı olarak görüyor Bitcoin’i. Şöyle diyor:

“Ben fiat para ya da kripto delisi değilim. Bitcoin’e sahip olmak için en ikna edici argüman, Covid-19 ile hızlanan, her yerde paranın dijitalleştirilmesi.”

Jones, fonundaki toplam varlıkların yüzde 1-2’sini Bitcoin’de tuttuğunu açıklamıştı. Bu da yaklaşık 9.2 milyar dolar ediyor.

Diğer yandan Bitcoin’in sürekli yükselen piyasası yeni yatırımcılar da çekti. Bunların başında kripto para varlık yöneticisi Grayscale var. Şirketin “Grayscale Bitcoin Trust” fonunda şu an 13 milyar dolar olduğu bildiriliyor. İki yıl önce sadece 2 milyar dolardı. Bu kurumsal şirket adeta FOMO yaptı ve her ay 1 milyar dolarlık BTC aldı diyebiliriz.

Bunun dışında daha birçok küçük yatırımcı da artık BTC’nin cazibesine kapıldı. Bitcoin ile ilgili yılın en dikkat çeken adımları ise Paypal ve Square’den gelmişti.

Kaynak

 Bitcoin’e kurumsal talepteki artış, çeşitli pazarlarda açıkça görülüyor. Örneğin, Chicago Mercantile Exchange (CME), Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyonlarıyla, Binance’i geride bırakarak küresel pazardaki en büyük ikinci piyasa haline geldi.

CME Bitcoin vadeli işlem piyasası özellikle itibarlı ve kurumsal yatırımcılar için tasarlanmış bir piyasa. Dolayısıyla bu gelişme, Bitcoin piyasasındaki kurumların, ticaret faaliyetlerini büyüttüğünü gösteriyor.

Bitcoin yükselmeye devam edecek mi?

Kısa vadeli ralli, Bitcoin’in kurumsal düzeyde kabulünü gösteriyor. Artık kripto para birimleri, daha fazla kurumun dikkatini çekiyor ve daha fazla kurumsal yatırımcı tarafından, güvenilir bir değer deposu ve değişim aracı olarak görülüyor. Bu yüzden de hafta sonu başlayan artışın, daha büyük bir fiyat rallisine dönüşme olasılığı çok yüksek.

Analistler, bu yılki boğa koşusunun en önemli sebeplerinden birinin büyük ölçekli yatırımlar olduğunu düşünüyor. Nitekim, teknoloji şirketi MicroStrategy gibi büyük kurumsal şirketler, son aylarda milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yaptı.

Örneğin; Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ödeme hizmeti şirketi Square de ekim 2020’de 50 milyon dolarlık yatırımda bulundu. O zamandan beri ise, Bitcoin’in fiyatı neredeyse iki katına yükseldi.Bu gibi katalizörlerin başlattığı artış, genel olarak hala devam ediyor.

Peki Bitcoin’i 40.000 doların üzerine taşıyan uzun vadeli temel nedenler neydi? Bitcoin neden yükseldi? Herkes bu soruların cevabını merak ediyor. Konuyla ilgili çok şey söylendi. Ancak, bu soruya tam anlamıyla cevap olacak tek bir teori bulmak zor.

Şimdi Bitcoin’in uzun vadeli yükselişine dair son zamanlarda öne çıkan yorumlardan bahsedelim..

Morgan Stanley’den paranın patronlarını korkutacak iddia!

Çekilin yoldan Bitcoin geliyor!

Morgan Stanley yatırım yönetim şirketinin şef global stratejisti Ruchir Sharma mevcut finansal sistemin Bitcoin ve diğer kripto paralardan ciddi meydan okuma ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Sharma bu yıl yaşanan kripto para piyasasındaki patlamanın dünya çapında hükümetlerin sınırsız para basma politikalarını yeniden gözden geçirmelerine neden olması gerektiğini savundu. Sharma’ya göre hükümetler Bitcoin’i kendi politikaları için bir tehdit olarak görmeliler.

Doların yaşadığı kötü durumun insanların paralarını korumak için dijital altın Bitcoin’e sığınmalarına neden olduğunu belirten Sharma, yeni neslin kripto parayı tercih ettiğinin altını çiziyor ve yeni nesil Z kuşağının farklı alternatifler arayışında olduğunu özellikle vurguluyor.

Fon yöneticisi Sharma dijital paraların son yıllarda aldığı mesafenin inanılmaz olduğunu ekleyerek bunun doğruluğunu onaylandığını belirtiyor. Sharma’ya göre Bitcoin dolar hakimiyeti karşısında çok ciddi bir rakip.

“ Son yıllarda Bitcoin dolar karşısında bir değişim aracı olarak çok önemli ilerlemeler kaydetti. İnsanlar artık yatırım için dolar değil Bitcoin alıyor, Bitcoin artık küçük işletmeler tarafından da kabul ediliyor. Dünya çapında algı değişiyor. Özellikle yerel para birimlerinin dengeli olmadığı ülkelerde Bitcoin benimsenmesi gittikçe artıyor.”

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Morgan Stanley dünya çapında bir dev fon yatırım firması ve yöneticisi para otoritelerinin karşı karşıya kaldığı ve kripto paralar tarafından ortaya konulan bu çok ciddi tehdide dikkat çekiyor.

  Özellikle Amerika ve diğer büyük hükümetlerin para politikalarındaki kusurları düzeltmek yerine daha çok para basma yoluna gittiklerini ve bunun kripto paraların yerini daha da sağlamlaştırdığını söylüyor.

En son yaşana kripto para patlamasının hükümetler için önemli bir uyarı niteliğinde olduğunu tekrarlayan Sharma özellikle ABD’de bu tehdidin daha da ciddi olduğunun altını çiziyor.

 “Yetkililer  sadece Dolar yada Avro’nun insanların sonsuza kadar güveneceği bir  değer deposu ya da bir değişim aracı olduğunu sanmasınlar. “ diye vurguluyor.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin yükseliyor. Çünkü talep artıyor! Piyasaya yeni ve büyük paralar giriyor!

Genel olarak uzmanlara göre, rallinin nedeni gayet açık: Daha büyük ve daha fazla alıcı piyasaya girdi.

Bitcoin talebi artıyor! Piyasaya yeni para giriyor!

Neredeyse her gün, büyük bir finans kuruluşu Bitcoin’e övgüler diziyor. Örneğin; BlackRock CIO’su, CNBC’de “Bitcoin’in, büyük ölçüde altının yerini alabileceğini” iddia etti.

Cit analistlerinden biri, Bitcoin’in 2021 sonuna kadar 318.000$’a ulaşabileceğini söyledi. JPMorgan’dan gelen bir raporda ise, kurumların önceki çeyreğe kıyasla, üç kat daha fazla Bitcoin satın aldıkları öne sürülüyor.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Veriler, mevcut rallinin 2017’deki yükselişten 3 farklı yönü olduğunu gösteriyor:

  • Birincisi; 2017’ye kıyasla daha fazla “balina” hesabı var. Bu hesaplar, her zamankinden daha fazla (1000+) Bitcoin tutuyor. Ve üç yıl öncesine göre, sayıları daha yüksek.
  • Düzenlenmiş piyasalar, bu sefer rallinin bir parçası ve CME’nin günlük vadeli işlem hacmi geçtiğimiz birkaç ay içinde 1 milyar$’ı aştı. 
  • 2020’nin başından bu yana Doğu Asya’daki yatırımcılar tarafından Kuzey Amerika’daki yatırımcılara yaklaşık 200.000 Bitcoin satıldı.

Bunların hepsi son derece önemli yükseliş sinyalleri. Fakat neden şimdi?

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Sonuçta, COVID-19’a karşı geliştirilen üç aşıya ilişkin veriler, %90 veya daha yüksek bir etkinlik oranına ulaşıldığını gösteriyor. Hayatının her alanında karşımıza çıkan fiziksel tehdit yakında ortadan kalkabilir.

Bitcoin’in sınırlı arza sahip olması

Aslında “Bitcoin neden yükseliyor” sorusu, yine dönüp dolaşıp talep noktasında cevap buluyor. Hepimizin bildiği gibi, Bitcoin’in arz miktarı sınırlı. 

Peki ekonomik endişelerle piyasaya yeni giren ve analistler tarafından kışkırtılan tüm bu yeni alıcıların susuzluğunu gidermek için yeterli sayıda Bitcoin var mı?

İsteyen herkes Bitcoin alabilir mi?

Evet, herkes Bitcoin alabilir. Ancak Bitcoin sayısı sınırlı olduğu için, uzun vadede piyasada dolaşımda olan Bitcoinler, herkese yetmeyebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

2020’nin başlarında arz konusu çok sık gündeme gelen bir konuydu. Bitcoin, 3 halving sürecinden geçiyordu. Madencilere bir bloğu başarılı bir şekilde kazmak için verilen ödül miktarı, yarıya düşürüldü.

O dönem herkesin dilinde olan teoriye dönecek olursak; bu, fiyatlarda otomatik olarak bir artışa yol açacaktı. Çünkü her gün piyasaya yeni alıcılar katılırken; her gün mevcut arza eklenen BTC sayısı 900 azalacaktı.

Bu olay, mayıs ayı başında gerçekleşti. Sonraki birkaç ay içinde Bitcoin fiyatı, 9.000$ aralığında kaldı. Halving, Bitcoin’in koduna programlanmış bir olay. Görünüşe göre; Bitcoin’in yaratılışından beri bilinen bir şey olduğu için, gerçekleştiğinde de piyasada pek fazla şaşkınlık uyandırmadı.

“Bitcoin neden yükseliyor” sorusuna dönecek olursak; bir diğer cevap ise, Çin hükümetinin kripto paralar ile ilgili uyguladığı baskılar olabilir. Bitcoin’in hash gücünde aslan payı Çin’e ait. Ve hükümet yetkilileri, ülkede faaliyet gösteren madencileri zor durumda bırakan önlemler alıyor.

Bitcoin neden yükseldi?

Singapur merkezli kripto şirketi QCP Capital, madencilerin açığa satış yapmakta zorlandıkları zamanlar ve büyük yükseliş trendleri arasında çarpıcı bir bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Bitcoin neden yükseldi?

Son zamanlarda Çinli madenciler, hükümetin yerel borsalara uyguladığı baskı nedeniyle, kriptolarını satmakta zorlanıyor.

QCP Capital’e göre, geçmişte de benzer durumlar, arzın düşmesine ve mevcut yükseliş trendinin kızışmasına neden oldu.

Dolayısıyla bu da “Bitcoin neden yükseldi” sorusunu açıklıyor: Bitcoin’in fiyat artışı, talebin artması kadar arzdaki azalmadan da kaynaklanıyor olabilir.

Aslında büyük Bitcoin rallisine, parasal ve mali genişleme politikalarına karşı korunma isteği, gelişmiş ekonomileri vurmaya hazırlanan enflasyon ve kar arayışı gibi faktörlerin neden olduğu söyleniyor. QCP’nin ralli yorumu ise, bu gibi makro faktörlere atıfta bulunan popüler açıklamalardan daha basit ve daha sönük. 

Fakat madenciler tarafından yapılan satışlar ve BTC fiyatları arasındaki ilişki de yadsınamayacak bir gerçek. Şöyle ki; madenciler çoğunlukla nakit para kullanarak çalışırlar. Ve kazdıkları Bitcoin’lerini neredeyse her gün piyasaya sürerek giderlerini finanse ederler.

Özellikle de yerel para birimi ile ödenecek olan elektrik maliyetlerini karşılamak için (Çin’de faaliyet gösterenler Yuan’a çevirir). Bu durum ise, madencilerin sürekli satıcı konumunda olmalarına ve piyasa fiyatını etkilemelerine yol açar.

Bununla birlikte, son zamanlarda Bitcoin’in hashrate (madencilik gücünün) %70’inden fazlasını kontrol eden Çinli madenciler, kriptolarını nakite çevirme konusunda birtakım zorluklarla karşılaşıyorlar.

Çünkü birçoğu, Çin hükümetinin ülke çapında kripto para satışları yoluyla telekomünikasyon sahtekarlığı ve kara para aklama girişimlerinin önüne geçmeye yönelik oluşturduğu baskı nedeniyle, banka hesaplarını ve kartlarını donmuş buluyor.

Wu Blockchain adlı Çinli popüler bir kripto blog yazarı, şu sıralar madencilerin %74’ünün, elektrik harcamalarını karşılamak için varlıklarını satışa çıkarma konusunda zorlandığından bahsediyor.

F2Pool Madencilik havuzunun eski küresel işletme müdürü ve madencilik ve medya şirketi HASHR8’in mevcut operasyon sorumlusu Thomas Helle de Çinli madenciler için, BTC ve tether’i nakite dönüştürmenin şu anda zor olduğunu söyledi. Ve madencilerin özellikle de bu haftanın başında yaşadığı sıkıntıları doğruladı. 

Esasen Çin yetkilileri, haziran ayında madencilere ait banka hesaplarını dondurmaya başladığından beri sektörde işler kötüye gidiyor ve son birkaç ayda ise durum daha da kötüleşti.

bitcoin neden yükseliyor Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?

Bitcoin neden yükseldi?

Bitcoin’in fiyat artışı, talebin artması kadar arzdaki kurumadan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu tarz keskin fiyat artışları, genellikle fonlama oranında görülen büyük bir sıçrama ile birlikte ortaya çıkar. Peki fonlama oranı tam olarak ne anlama geliyor? 

Borsada fonlama oranı nedir?

Fonlama oranı, borsalar tarafından piyasayı dengelemek ve vadeli fiyatı spot fiyata yaklaştırmak için sürekli vadeli işlemler (perpetuals) sunan bir mekanizmadır.

Çok yüksek fonlama oranı, genellikle çok uzun bir boğa koşusunun işareti olarak kabul edilir.

Bitcoin artar mı?

Bitcoin yakın vadede yeni bir ATH kaydederek daha fazla artabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fraktal yine gürledi! BTC nereye doğru gidiyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.