1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?
0
profitfarmers_koinmedya

Bitcoin rekorlara doymadan tam gaz yoluna devam ediyor. Bu gidişat 30K’yı gösterir mi? Hızla giden Bitcoin bir türbülansa girer mi?


Bitcoin tam gaz!

Bitcoin tarihi günlerini yaşıyor öyle ki haber başlıklarımız Bitcoin fiyatının hızına yetişemiyor. Yazımızı hazırladığımız an da Bitcoin 27,000 doları geçmiş durumda. Durum böyle olunca traderlar ve analistler gözünü 2020 yılının son gününe dikti . Acaba Bitcoin yılı kaçtan kapatacak?

Tarihi mum

Bitcoinin tarihde yaşadığı volatiliteye bakınca günlük % 8-9 gibi bir kazanç çok düşük kalıyor- 2019 rallisinde % 42 civarında olmuştu. Messari’den Ryan Selkis’in söylediğine göre bugün yaşanan ralli Bitcoin tarihinde sadece ikinci 2,300 dolar mum görünümü oldu.

 

Belki de bu heyecana kapılmış, bazı traderlar şimdiden günlük mumların beş rakamı gölgede bıraktığı zamanı dört gözle bekliyorlardır:

30.000 dolar yaygarası!!

Bitcoin’in bir sonraki adımı için piyasada hava tamamen Bitcoin’den yana.  “Bitcoin” şu anda Twitter’da 164.000 tweet ile trend olmuş durumda.

Ayrıca  daha önce haber yaptığımız gibi, bu son ralli Bitcoin’i, aşağıdaki gibi bir fiyat öngören popüler Stock to Flow (S2F) modeli tarafından belirlenen yola geri gönderdi.

Bir başka popüler ölçüt de şöyle, Bitcoin çılgınlığının 2017 zirvelerine tırmanması  için hala önünde uzun bir yolu var. Google analitiğine göre, “Bitcoin” arama geçmişi neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyelerinin beşte birinde şu anda:

Piyasanın olumlu tutumu ve parabolik fiyat hareketi, giderek daha fazla sayıda traderın “30’una kadar 30.000K” diye yaygara çıkarmasına neden oluyor – 30 Aralık’ta 30.000 dolarlık bir fiyat olacak mı?:

Zirve patlayacak mı?

Piyasadaki  olumlu tutum ve fiyat hareketine rağmen, bazı traderlar şimdiden olası short pozisyonları sıraya koydular bile. Twitter paylaşımlarında bir tüccar, önümüzdeki iki hafta içinde zirvenin patlamasını beklediğini söyledi:

Çoğunluk aynı düşünmese de, bu beklentisinde yalnız değil ve Bitcoin için türbülansın ileride yaşanabileceğini düşünüyor. Tarihsel olarak dalgalı piyasalara yol açan 2,3 milyar dolarlık Bitcoin vadeli işlemlerinin Noel gününde süresi doldu çünkü.

Bitcoin yeni ATH’ler peşinde!

 Bitcoin fiyatı Hristiyan dünyasının Noeli kutladığı gün yeni bir rekora imza attı ve beş gün önce ulaştığı gün ortası rekorunu kırdı. Bitcoin’in dolaşımdaki miktarının toplam değeri 668,164,488,794 dolara ulaştı.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Dünyanın en popüler kripto parası Bitcoin yazımızı hazırladığımız an itibariyle  % 5,39 değer kazanmış durumda ve 24.842 dolardan işlem görüyor. Hafta başında SEC ‘in XRP aleyhine almış olduğu karar Bitcoin fiyatını da 3.000 dolar düşürmüştü.

Ancak kaldığı yerden devam eden Bitcoin rekora doymuyor. 2020 yılının son çeyreği Bitcoin için inanılmaz bir performansa şahit oldu. Bitcoin Mart ayından bu yana %300 değer kazandı.

Bitcoinin bu fiyata çıkmasının ardında sadece tek bir neden yok.  Ancak 2020 yılında yaşanan bu ralli 2017 yılında yaşanan ralliden oldukça farklı bir görünüm ortaya koyuyor.

Üç yıl önce yaşanan rallinin arkasında bireysel yatırımcılar vardı ve o yüzden 2018 yılında kabus gibi bir yıl yaşandı ve % 80lik bir depremle piyasa neredeyse çöktü. Ancak bu yıl yaşanan ralli daha çok kurumsal yatırımcılar yüzünden gerçekleşiyor.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Wall Street farkı

Mali açıdan çok rahat ve üst düzey firmaların zengin yatırımcıları sert bir u dönüşü ile kripto piyasasına yönlerini çevirdiler. Bu defa gittikçe daha fazla Wall Street kurumları corona virus salgını gibi belirsizlik ortamında Bitcoin’i güvenli liman ve enflasyon karşıtı bir varlık olarak görmeye başladı.

Bitcoin’i yükselten diğer faktörler arasında PayPal’ın kripto piyasasına yönelik adımı ve  büyük miktarda kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yönelik ilgisi de var.

 Kripto para fonları ve ürünleri bu yıl inanılmaz bir şekilde 5.24 milyar para akışına sahne oldu. Bu da sektörün kurumsal yönetimdeki varlıkların değerinin  virüsün neden olduğu ekonomik şoka ragmen 14.5 milyar dolarlık bir rakama ulaşmasını sağladı.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

2020 yılı boyunca New York merkezli dünyanın en büyük kripto fon yöneticisi Grayscale Investment 4.6 milyar dolar akış elde etti. Böylelikle bu yıl şirketin tarihi boyunca en kazançlı yılı oldu.

Twitter CEO’su tarafından kurulan ve yönetilen Square Inc., Bitcoin’den önceki yılın iki katı gelir elde etti. Geçen yılki kazancı 875 milyon dolar olan şirket bu yıl 1.63 milyar dolar kazandı.

Square’in Mali Büro Şefi  Amrita Ahuja Bitcoinin gelecekte her yerde hazır ve nazır bir varlık olacağına inandığını söylüyor.  Bitcoinin benimsenmesi arttıkça daha disiplinli bir şekilde bu işe dahil olmayı planladılarını belirtiyor.Daha kapsamlı bir gelecek için ürünler geliştiren bir şirketin böyle bir yatırım yapması yeni bir yolculuğun başlangıcı elbette. 

Ahuja ayrıca, bitcoin’in kendi yapısının, kendi değerini zamanla  dahada arttıracağını garanti edeceğine de inanıyor.

Bitcoin bu yıl ve gelecek yıllarda hem kendisini daha da kabul ettirecek hem de yatırımcılarına daha çok kazandıracak gibi görünüyor

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Bitcoin bu yıl neden yükseldi?

Lider kripto para Bitcoin bu yıl yüzde 200’den fazla yükseldi. Son birkaç ayda ise istikrarlı bir koşu tutturdu. Şu an BTC 23,000 dolar civarında işlem görüyor. Sadece 90 gün önce ise 10,000 dolardan işlem görüyordu.

Son yükselişi birçok kişi 2017’deki ralli ile kıyaslıyor. BTC 2017’deki boğa ralliyi sonucu 19,700 dolarda o zamanın en yüksek (ATH) değerini kaydetmişti. Tabii ardından da iki yıldan fazla süren bir kış dönemi geçirdi ki kripto paraya şüpheyle yaklaşanların eline koz vermişti. Bu kişiler şimdi de çok büyük bir düzeltme bekliyor.

Ancak Bitcoin’i bir ponzi şemasından daha fazlası olarak gören yatırımcı ve traderler 2020 yükselişinin çok farklı olduğunu vurguluyor.

Bitcoin 2020 rallisi neden 2017 yükselişinden çok farklı?

2020’de Bitcoin’in rallisi 2017’deki yükselişten çok farklı. O zaman BTC’ye ilgi bireysel yatırımcıdan geliyordu. Şimdi ise bazı önemli kurumsal yatırımcılar da piyasaya girme kararı aldı. En önemlilerini şöyle sıralayalım…

Milyarder koruma fonu yöneticisi ve Tudor Investment Company kurucusu Paul Tudor Jones, Mayıs’ta Bitcoin alarak herkesi şaşırtmıştı.

Jones aslında piyasaya ikinci defa giriyor. 2017 yılında fonu BTC alıp satmıştı. Bu sefer ise yeniden BTC almasının başka bir sebebi var. Corona salgını dolayısıyla merkez bankalarının milyarlar harcaması ünlü yatırımcıyı değer saklama aracı varlık arayışına itmişti. Yani güvenilir koruma varlığı olarak görüyor Bitcoin’i. Şöyle diyor:

“Ben fiat para ya da kripto delisi değilim. Bitcoin’e sahip olmak için en ikna edici argüman, Covid-19 ile hızlanan, her yerde paranın dijitalleştirilmesi.”

Jones, fonundaki toplam varlıkların yüzde 1-2’sini Bitcoin’de tuttuğunu açıklamıştı. Bu da yaklaşık 9.2 milyar dolar ediyor.

Diğer yandan Bitcoin’in sürekli yükselen piyasası yeni yatırımcılar da çekti. Bunların başında kripto para varlık yöneticisi Grayscale var. Şirketin “Grayscale Bitcoin Trust” fonunda şu an 13 milyar dolar olduğu bildiriliyor. İki yıl önce sadece 2 milyar dolardı. Bu kurumsal şirket adeta FOMO yaptı ve her ay 1 milyar dolarlık BTC aldı diyebiliriz.

Sadece birkaç gün önce Microstrategy CEO’su Michael Saylor da 650 milyon dolar Bitcoin aldığını doğrulamıştı. Bunun dışında daha birçok küçük yatırımcı da artık BTC’nin cazibesine kapıldı. Bitcoin ile ilgili yılın en dikkat çeken adımları ise Paypal ve Square’den gelmişti.

Tabii bütün bunların hiçbirisi Bitcoin balon değil ve sıfıra çökemez için bir garanti değil. BTC bundan sonra 100,000 dolar ya da 400,000 dolara çıkabilir diyenler var. Ancak yine de birçok tanınmış yatırımcı, bankacı ve ekonomist de kripto paraları değersiz, çöp ve hatta scam olarak adlandırıyor. Hem de bunca yıl hayatta kalmayı başarmasına rağmen. Özellikle de geniş çaplı benimsenmesini da unutmayalım.

Kaynak

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin’in (BTC) fiyatı, hafta sonu başlattığı ralli ile birlikte kritik eşiği aştı. Peki Bitcoin neden yükseliyor? Yükselişin arkasındaki en önemli etkenler neler?


Bitcoin neden yükseliyor? Yeni bir rekor mu geliyor?

Bu haftanın başlarında yaşanan geri çekilmeden sonra, fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Bitcoin hala, son zirvesinin gerisinde olsa da düşüşün ardından oldukça güzel bir ivme kazandı.

Hafta sonunda, 18.000$’lık psikolojik desteğin üzerinde güçlü bir şekilde kalmayı başaran Bitcoin 19.000$’ın üzerine yeniden çıktı. Peki Bitcoin neden yükseliyor?

“Negatif getirili küresel borç artarken; Bitcoin fiyatı yükseliyor.”

Bitcoin’in (BTC) fiyatı, hafta sonu başlattığı rallinin ardından yine 19.000 doları aştı. İlginç bir şekilde, aynı zaman diliminde negatif getirili borç hacmi de 18,4 trilyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Son aylarda, kurumlar ve nitelikli yatırımcılar, enflasyona karşı korunma aracı olarak Bitcoin’e giderek daha fazla yatırım yapmaya başladılar. Bu eğilimi göz önünde bulunduran piyasa analistleri, rekor düzeye varan küresel borcu BTC’nin yükselişi için bir katalizör olarak görüyor.

Esasen kısa vadede Bitcoin’in fiyatı üzerinde doğrudan etkisi olan üç büyük temel faktör var:

  • ABD teşvikleri
  • ABD Dolar Endeksi (DXY)
  • Negatif getirili küresel borç

ABD yakın vadede yeni teşvik paketini onaylarsa; riskli varlıkların toparlanmasına ve bu da dolayısıyla Bitcoin’e yarar sağlayabilir.

Ancak ABD Dolar Endeksi (DXY), aşı çalışmaları ile ilgili olumlu gelişmeler ve siyasi cephede işlerin değişmesi ile birlikte yükselişe geçti.

DXY yükseldiğinde, altın ve Bitcoin gibi alternatif yatırım varlıkları dolar karşısında geri çekilme riski taşıyor. Dolayısıyla doların değeri yükselirse, Bitcoin’in ve altının dolar karşısındaki değeri doğal olarak azalacaktır.

Fakat şaşırtıcı bir şekilde geçtiğimiz birkaç gün içinde, dolar yükselirken, Bitcoin de yükseldi. Bu yükseliş eğilimi, negatif getirili borçlardaki büyüme gibi pozitif makro faktörlerin, potansiyel risklerden daha ağır bastığını gösteriyor.

Welt’in piyasa analistlerinden Holger Zschaepitz, Bitcoin’e olan kurumsal ilginin, negatif faizli borcun büyümesinin bir sonucu olarak arttığını iddia ediyor:

“Negatif getirili borcun küresel hacmi, 18.4 trilyon$’lık yeni bir rekor kırarken; Bitcoin’e yönelik kurumsal ilgi arttı. Bu da yeniden BTC’nin 19.000$’ı aşmasını sağladı. Bu arada yakın zamanda Hayat sigortası devi MassMutual, genel fonu için Bitcoin’e 100 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. “

 Bitcoin’e kurumsal talepteki artış, çeşitli pazarlarda açıkça görülüyor. Örneğin, Chicago Mercantile Exchange (CME), Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyonlarıyla, Binance’i geride bırakarak küresel pazardaki en büyük ikinci piyasa haline geldi.

CME Bitcoin vadeli işlem piyasası özellikle itibarlı ve kurumsal yatırımcılar için tasarlanmış bir piyasa. Dolayısıyla bu gelişme, Bitcoin piyasasındaki kurumların, ticaret faaliyetlerini büyüttüğünü gösteriyor.

Bitcoin yükselmeye devam edecek mi?

Bitcoin’in, daha büyük bir ralli için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000$’ı geçmesi gerekiyor.

Kasım ayından Aralık ayına kadar, 20.000$ civarında büyük satış baskıları vardı. Ve bu da Bitcoin’in, tüm zamanların en yüksek seviyesinden sürekli olarak geri çevrilmesine neden oldu.

Yakın vadede, Bitcoin’in, güçlü bir hacimle 20.000 doları aşması ve satış baskılarını kırması gerekiyor. Bu gerçekleşirse; daha önce 20.000 dolarlık direnç seviyesini hedefleyen balinalar, daha yüksekleri hedefleyeceği çin, daha büyük bir ralli olasılığı da artacaktır.

Kısa vadeli ralli, Bitcoin’in kurumsal düzeyde kabulünü gösteriyor. Artık kripto para birimleri, daha fazla kurumun dikkatini çekiyor ve daha fazla kurumsal yatırımcı tarafından, güvenilir bir değer deposu ve değişim aracı olarak görülüyor. Bu yüzden de hafta sonu başlayan artışın, daha büyük bir fiyat rallisine dönüşme olasılığı çok yüksek.

Analistler, bu yılki boğa koşusunun en önemli sebeplerinden birinin büyük ölçekli yatırımlar olduğunu düşünüyor. Nitekim, teknoloji şirketi MicroStrategy gibi büyük kurumsal şirketler, son aylarda milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yaptı.

Örneğin; Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ödeme hizmeti şirketi Square de ekim ayında 50 milyon dolarlık yatırımda bulundu. O zamandan beri ise, Bitcoin’in fiyatı neredeyse iki katına yükseldi.Bu gibi katalizörlerin başlattığı artış, genel olarak hala devam ediyor.

Bitcoin 2020’ye yaklaşık 7.000$’dan başladı ve Mart ayında 4.000$’a düştü. O zamandan beri istikrarlı bir şekilde yükseldi. Ekim ortasından bu yana Bitcoin fiyatı, 11.000$’dan 19.800$’a doğru etkileyici bir yükseliş yaptı. Şimdi ise; BTC fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru çıkışını sürdürüyor.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Peki Bitcoin’i 19.000 doların üzerine taşıyan uzun vadeli temel nedenler neydi? Bitcoin neden yükseldi? Herkes bu soruların cevabını merak ediyor. Konuyla ilgili çok şey söylendi. Ancak, bu soruya tam anlamıyla cevap olacak tek bir teori bulmak zor.

Şimdi Bitcoin’in uzun vadeli yükselişine dair son haftalarda öne çıkan yorumlardan bahsedelim..

Morgan Stanley’den paranın patronlarını korkutacak iddia!

Çekilin yoldan Bitcoin geliyor!

Morgan Stanley yatırım yönetim şirketinin şef global stratejisti Ruchir Sharma mevcut finansal sistemin Bitcoin ve diğer kripto paralardan ciddi meydan okuma ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Sharma bu yıl yaşanan kripto para piyasasındaki patlamanın dünya çapında hükümetlerin sınırsız para basma politikalarını yeniden gözden geçirmelerine neden olması gerektiğini savundu. Sharma’ya göre hükümetler Bitcoin’i kendi politikaları için bir tehdit olarak görmeliler.

Doların yaşadığı kötü durumun insanların paralarını korumak için dijital altın Bitcoin’e sığınmalarına neden olduğunu belirten Sharma, yeni neslin kripto parayı tercih ettiğinin altını çiziyor ve yeni nesil Z kuşağının farklı alternatifler arayışında olduğunu özellikle vurguluyor.

Fon yöneticisi Sharma dijital paraların son yıllarda aldığı mesafenin inanılmaz olduğunu ekleyerek bunun doğruluğunu onaylandığını belirtiyor. Sharma’ya göre Bitcoin dolar hakimiyeti karşısında çok ciddi bir rakip.

“ Son yıllarda Bitcoin dolar karşısında bir değişim aracı olarak çok önemli ilerlemeler kaydetti. İnsanlar artık yatırım için dolar değil Bitcoin alıyor, Bitcoin artık küçük işletmeler tarafından da kabul ediliyor. Dünya çapında algı değişiyor. Özellikle yerel para birimlerinin dengeli olmadığı ülkelerde Bitcoin benimsenmesi gittikçe artıyor.”

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Morgan Stanley dünya çapında bir dev fon yatırım firması ve yöneticisi para otoritelerinin karşı karşıya kaldığı ve kripto paralar tarafından ortaya konulan bu çok ciddi tehdide dikkat çekiyor.

  Özellikle Amerika ve diğer büyük hükümetlerin para politikalarındaki kusurları düzeltmek yerine daha çok para basma yoluna gittiklerini ve bunun kripto paraların yerini daha da sağlamlaştırdığını söylüyor.

En son yaşana kripto para patlamasının hükümetler için önemli bir uyarı niteliğinde olduğunu tekrarlayan Sharma özellikle ABD’de bu tehdidin daha da ciddi olduğunun altını çiziyor.

 “Yetkililer  sadece Dolar yada Avro’nun insanların sonsuza kadar güveneceği bir  değer deposu ya da bir değişim aracı olduğunu sanmasınlar. “ diye vurguluyor.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin yükseliyor. Çünkü talep artıyor! Piyasaya yeni ve büyük paralar giriyor!

Genel olarak uzmanlara göre, rallinin nedeni gayet açık: Daha büyük ve daha fazla alıcı piyasaya girdi.

Bitcoin talebi artıyor! Piyasaya yeni para giriyor!

Neredeyse her gün, büyük bir finans kuruluşu Bitcoin’e övgüler diziyor. Örneğin; BlackRock CIO’su, CNBC’de “Bitcoin’in, büyük ölçüde altının yerini alabileceğini” iddia etti.

Cit analistlerinden biri, Bitcoin’in 2021 sonuna kadar 318.000$’a ulaşabileceğini söyledi. JPMorgan’dan gelen bir raporda ise, kurumların önceki çeyreğe kıyasla, üç kat daha fazla Bitcoin satın aldıkları öne sürülüyor.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Veriler, mevcut rallinin 2017’deki yükselişten 4 farklı yönü olduğunu gösteriyor:

  • Birincisi; 2017’ye kıyasla daha fazla “balina” hesabı var. Bu hesaplar, her zamankinden daha fazla (1000+) Bitcoin tutuyor. Ve üç yıl öncesine göre, sayıları daha yüksek.
  • 2017’de Bitcoin ve en yakın rakibi Ethereum, birlikte zirve yaparken; şimdi Bitcoin zirveye yaklaştı. Fakat Ethereum ATH seviyesinin hala çok gerisinde. 
  • Düzenlenmiş piyasalar, bu sefer rallinin bir parçası ve CME’nin günlük vadeli işlem hacmi geçtiğimiz birkaç ay içinde 1 milyar$’ı aştı. 
  • 2020’nin başından bu yana Doğu Asya’daki yatırımcılar tarafından Kuzey Amerika’daki yatırımcılara yaklaşık 200.000 Bitcoin satıldı.

Bunların hepsi son derece önemli yükseliş sinyalleri. Fakat neden şimdi?

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Sonuçta, COVID-19’a karşı geliştirilen üç aşıya ilişkin ön veriler, %90 veya daha yüksek bir etkinlik oranına ulaşıldığını gösteriyor. Hayatının her alanında karşımıza çıkan fiziksel tehdit yakında ortadan kalkabilir.

Siyasi cephede bile, işler değişti. Amerika Birleşik Devletleri’nde federal hükümeti kimin yöneteceği konusundaki belirsizlik de ortadan kalktı.

Bitcoin’in sınırlı arza sahip olması

Aslında “Bitcoin neden yükseliyor” sorusu, yine dönüp dolaşıp talep noktasında cevap buluyor. Hepimizin bildiği gibi, Bitcoin’in arz miktarı sınırlı. 

Peki ekonomik endişelerle piyasaya yeni giren ve analistler tarafından kışkırtılan tüm bu yeni alıcıların susuzluğunu gidermek için yeterli sayıda Bitcoin var mı?

İsteyen herkes Bitcoin alabilir mi?

Evet, herkes Bitcoin alabilir. Ancak Bitcoin sayısı sınırlı olduğu için, uzun vadede piyasada dolaşımda olan Bitcoinler, herkese yetmeyebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

2020’nin başlarında arz konusu çok sık gündeme gelen bir konuydu. Bitcoin, 3 halving sürecinden geçiyordu. Madencilere bir bloğu başarılı bir şekilde kazmak için verilen ödül miktarı, yarıya düşürüldü.

O dönem herkesin dilinde olan teoriye dönecek olursak; bu, fiyatlarda otomatik olarak bir artışa yol açacaktı. Çünkü her gün piyasaya yeni alıcılar katılırken; her gün mevcut arza eklenen BTC sayısı 900 azalacaktı.

Bu olay, mayıs ayı başında gerçekleşti. Sonraki birkaç ay içinde Bitcoin fiyatı, 9.000$ aralığında kaldı. Halving, Bitcoin’in koduna programlanmış bir olay. Görünüşe göre; Bitcoin’in yaratılışından beri bilinen bir şey olduğu için, gerçekleştiğinde de piyasada pek fazla şaşkınlık uyandırmadı.

“Bitcoin neden yükseliyor” sorusuna dönecek olursak; bir diğer cevap ise, Çin hükümetinin kripto paralar ile ilgili uyguladığı baskılar olabilir. Bitcoin’in hash gücünde aslan payı Çin’e ait. Ve hükümet yetkilileri, ülkede faaliyet gösteren madencileri zor durumda bırakan önlemler alıyor.

Bitcoin neden yükseldi?

Singapur merkezli kripto şirketi QCP Capital, madencilerin açığa satış yapmakta zorlandıkları zamanlar ve büyük yükseliş trendleri arasında çarpıcı bir bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Bitcoin neden yükseldi?

Son zamanlarda Çinli madenciler, hükümetin yerel borsalara uyguladığı baskı nedeniyle, kriptolarını satmakta zorlanıyor.

QCP Capital’e göre, geçmişte de benzer durumlar, arzın düşmesine ve mevcut yükseliş trendinin kızışmasına neden oldu.

Dolayısıyla bu da “Bitcoin neden yükseldi” sorusunu açıklıyor: Bitcoin’in fiyat artışı, talebin artması kadar arzdaki azalmadan da kaynaklanıyor olabilir.

Aslında büyük Bitcoin rallisine, parasal ve mali genişleme politikalarına karşı korunma isteği, gelişmiş ekonomileri vurmaya hazırlanan enflasyon ve kar arayışı gibi faktörlerin neden olduğu söyleniyor. QCP’nin ralli yorumu ise, bu gibi makro faktörlere atıfta bulunan popüler açıklamalardan daha basit ve daha sönük. 

Fakat madenciler tarafından yapılan satışlar ve BTC fiyatları arasındaki ilişki de yadsınamayacak bir gerçek. Şöyle ki; madenciler çoğunlukla nakit para kullanarak çalışırlar. Ve kazdıkları Bitcoin’lerini neredeyse her gün piyasaya sürerek giderlerini finanse ederler.

Özellikle de yerel para birimi ile ödenecek olan elektrik maliyetlerini karşılamak için (Çin’de faaliyet gösterenler Yuan’a çevirir). Bu durum ise, madencilerin sürekli satıcı konumunda olmalarına ve piyasa fiyatını etkilemelerine yol açar.

Bununla birlikte, son zamanlarda Bitcoin’in hashrate (madencilik gücünün) %70’inden fazlasını kontrol eden Çinli madenciler, kriptolarını nakite çevirme konusunda birtakım zorluklarla karşılaşıyorlar.

Çünkü birçoğu, Çin hükümetinin ülke çapında kripto para satışları yoluyla telekomünikasyon sahtekarlığı ve kara para aklama girişimlerinin önüne geçmeye yönelik oluşturduğu baskı nedeniyle, banka hesaplarını ve kartlarını donmuş buluyor.

Wu Blockchain adlı Çinli popüler bir kripto blog yazarı, şu sıralar madencilerin %74’ünün, elektrik harcamalarını karşılamak için varlıklarını satışa çıkarma konusunda zorlandığından bahsediyor.

F2Pool Madencilik havuzunun eski küresel işletme müdürü ve madencilik ve medya şirketi HASHR8’in mevcut operasyon sorumlusu Thomas Helle de Çinli madenciler için, BTC ve tether’i nakite dönüştürmenin şu anda zor olduğunu söyledi. Ve madencilerin özellikle de bu haftanın başında yaşadığı sıkıntıları doğruladı. 

Esasen Çin yetkilileri, haziran ayında madencilere ait banka hesaplarını dondurmaya başladığından beri sektörde işler kötüye gidiyor ve son birkaç ayda ise durum daha da kötüleşti.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

QCP Capital’e göre açığa satış yapan madenciler, Bitcoin’i 12.000 dolardan yaklaşık 10.000 dolara düşürdü. Ancak OKEx’in hesapları, ekim ayında dondurulduktan sonra arz kurudu.

Bu da kurumsal katılımın artması veya spot piyasada büyük satın alımların gerçekleşmesi ile birleştiğinde, devasa bir yükseliş hareketine yol açan bir arz sıkışıklığı yarattı.

Bitcoin yükseliyor mu?

Bitcoin şu anda 19.144 dolardan işlem görüyor. Bu rakam, yılın başından bugüne kadar %155 civarında bir yatırım getirisini temsil ediyor.

Bitcoin yükselmeye devam eder mi?

Mevcut görünüm, Bitcoin fiyatının 2020 sona ermeden yeni bir ATH daha yapacağı yönünde. Aralık 2017’de kaydedilen 20.000$’lık ATH seviyesini aşabilir.

Bitcoin neden yükseldi?

Bitcoin’in fiyat artışı, talebin artması kadar arzdaki kurumadan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu tarz keskin fiyat artışları, genellikle fonlama oranında görülen büyük bir sıçrama ile birlikte ortaya çıkar. Peki fonlama oranı tam olarak ne anlama geliyor? 

Borsada fonlama oranı nedir?

Fonlama oranı, borsalar tarafından piyasayı dengelemek ve vadeli fiyatı spot fiyata yaklaştırmak için sürekli vadeli işlemler (perpetuals) sunan bir mekanizmadır.

BitMEX ve Binance Futures gibi vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi sağlamak için “fonlama” adı verilen bu mekanizmayı kullanıyor. Piyasa katılımcılarının ezici bir çoğunluğu long sözleşmeler yaparken, short pozisyon sahipleri bir ücretle teşvik ediliyor. (Ya da bunun tam tersi de olabilir.)

BitMEX, kullanıcılarının aktif bir şekilde alım satım yapmalarını teşvik etmek için faiz kazanmalarını sağlar. Piyasa duyarlılığı yükseldiğinde ve ABD dolarının arzı yetersiz kaldığında, traderlar borsada BTC’de short işlem açarak (ya da tersi) fon kazanabilirler.

Bitcoin Sürekli (Perpetual) vadeli işlem fonlama oranı (tüm borsalar)

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

Çok yüksek fonlama oranı, genellikle çok uzun bir boğa koşusunun işareti olarak kabul edilir. Ve çoğu zaman bir geri çekilme için zemin hazırlar. Örneğin, Ağustos ayının ilk yarısında fonlama oranı %0.008’den %0.078’e yükseldi ve Bitcoin 12.450$’ın üzerinde çok en yüksek seviyelerine yükseldi. Fakat ardından kripto para birimi, eylül ayının ikinci haftasında 9.800 dolara düştü.

bitcoin neden yükseliyor Yıl bitmeden 30.000 dolar gelir mi?

QCP Capital’e göre bu kez, fiyatı yönlendiren spot piyasa dengesizliği, son yükseliş hareketi boyunca kaldıraçlı fonlama piyasasının istikrarlı kalmasını sağladı.

Bu sefer, fonlama oranı %0,010’un altında sabit kaldı. Bu da long pozisyonda beklemenin maliyetinin hala Ağustos ortasından düşük olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, büyük bir düzeltme şimdilik pek olası görünmüyor.

Bitcoin artar mı?

Bitcoin yakın vadede ATH seviyesine doğru daha fazla artabilir.

Kaynak