1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin neden yükseliyor?
0

Singapur merkezli popüler bir kripto para şirketi, Bitcoin’in yükselişinin arkasındaki gizemi ortaya çıkardı!

Bitcoin neden yükseliyor? 2020’de yeni zirve yapar mı?

18.000$’lık psikolojik desteğin üzerinde güçlü bir şekilde kalmayı başaran Bitcoin, nihayet 19.000$’ın üzerine çıktı. 35 ayın en yüksek seviyesini test eden kripto lideri, şu anda 19.783$’lık ATH rekorunundan sadece %4 geride.

Bitcoin neden yükseliyor?

Peki Bitcoin neden yükseliyor? Mevcut Bitcoin fiyat yükselişinin arkasında ne var? Herkes bu sorunun cevabını merak ediyor. Konuyla ilgili çok şey söylendi. Ancak, bu soruya tam anlamıyla cevap olacak tek bir teori bulmak zor.

Ekim ortasından bu yana Bitcoin fiyatı, 11.000$’dan 19.300$’a doğru etkileyici bir yükseliş yaptı. Şimdi ise; BTC fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine sadece birkaç yüz dolar uzaklıkta.

koinmedya_brave
Bitcoin neden yükseliyor?

2017’deki mega ralliden bu yana, daha fazla Bitcoin kazıldı ve dolaşıma girdi. Dolayısıyla piyasa değeri de son zamanlarda 345 milyar doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı. 

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin yükseliyor. Çünkü talep artıyor! Piyasaya yeni ve büyük paralar giriyor!

Genel olarak uzmanlara göre, rallinin nedeni gayet açık: Daha büyük ve daha fazla alıcı piyasaya girdi.

Bitcoin talebi artıyor! Piyasaya yeni para giriyor!

Neredeyse her gün, büyük bir finans kuruluşu Bitcoin’e övgüler diziyor. Örneğin; BlackRock CIO’su, CNBC’de “Bitcoin’in, büyük ölçüde altının yerini alabileceğini” iddia etti.

Cit analistlerinden biri, Bitcoin’in 2021 sonuna kadar 318.000$’a ulaşabileceğini söyledi. JPMorgan’dan gelen bir raporda ise, kurumların önceki çeyreğe kıyasla, üç kat daha fazla Bitcoin satın aldıkları öne sürülüyor.

bitcoin neden yükseliyor Bitcoin neden yükseliyor?

Veriler, mevcut rallinin 2017’deki yükselişten 4 farklı yönü olduğunu gösteriyor:

  • Birincisi; 2017’ye kıyasla daha fazla “balina” hesabı var. Bu hesaplar, her zamankinden daha fazla (1000+) Bitcoin tutuyor. Ve üç yıl öncesine göre, sayıları daha yüksek.
  • 2017’de Bitcoin ve en yakın rakibi Ethereum, birlikte zirve yaparken; şimdi Bitcoin zirveye yaklaştı. Fakat Ethereum ATH seviyesinin hala çok gerisinde. 
  • Düzenlenmiş piyasalar, bu sefer rallinin bir parçası ve CME’nin günlük vadeli işlem hacmi geçtiğimiz birkaç ay içinde 1 milyar$’ı aştı. 
  • 2020’nin başından bu yana Doğu Asya’daki yatırımcılar tarafından Kuzey Amerika’daki yatırımcılara yaklaşık 200.000 Bitcoin satıldı.

Bunların hepsi son derece önemli yükseliş sinyalleri. Fakat neden şimdi?

bitcoin neden yükseliyor Bitcoin neden yükseliyor?

Sonuçta, COVID-19’a karşı geliştirilen üç aşıya ilişkin ön veriler, %90 veya daha yüksek bir etkinlik oranına ulaşıldığını gösteriyor. Hayatının her alanında karşımıza çıkan fiziksel tehdit yakında ortadan kalkabilir.

Siyasi cephede bile, işler değişti. Amerika Birleşik Devletleri’nde federal hükümeti kimin yöneteceği konusundaki belirsizlik de ortadan kalktı.

Bitcoin’in sınırlı arza sahip olması

Aslında “Bitcoin neden yükseliyor” sorusu, yine dönüp dolaşıp talep noktasında cevap buluyor. Hepimizin bildiği gibi, Bitcoin’in arz miktarı sınırlı. 

Peki ekonomik endişelerle piyasaya yeni giren ve analistler tarafından kışkırtılan tüm bu yeni alıcıların susuzluğunu gidermek için yeterli sayıda Bitcoin var mı?

İsteyen herkes Bitcoin alabilir mi?

Evet, herkes Bitcoin alabilir. Ancak Bitcoin sayısı sınırlı olduğu için, uzun vadede piyasada dolaşımda olan Bitcoinler, herkese yetmeyebilir.

2020’nin başlarında arz konusu çok sık gündeme gelen bir konuydu. Bitcoin, 3 halving sürecinden geçiyordu. Madencilere bir bloğu başarılı bir şekilde kazmak için verilen ödül miktarı, yarıya düşürüldü.

O dönem herkesin dilinde olan teoriye dönecek olursak; bu, fiyatlarda otomatik olarak bir artışa yol açacaktı. Çünkü her gün piyasaya yeni alıcılar katılırken; her gün mevcut arza eklenen BTC sayısı 900 azalacaktı.

Bu olay, mayıs ayı başında gerçekleşti. Sonraki birkaç ay içinde Bitcoin fiyatı, 9.000$ aralığında kaldı. Halving, Bitcoin’in koduna programlanmış bir olay. Görünüşe göre; Bitcoin’in yaratılışından beri bilinen bir şey olduğu için, gerçekleştiğinde de piyasada pek fazla şaşkınlık uyandırmadı.

“Bitcoin neden yükseliyor” sorusuna dönecek olursak; bir diğer cevap ise, Çin hükümetinin kripto paralar ile ilgili uyguladığı baskılar olabilir. Bitcoin’in hash gücünde aslan payı Çin’e ait. Ve hükümet yetkilileri, ülkede faaliyet gösteren madencileri zor durumda bırakan önlemler alıyor.

Bitcoin neden yükseldi?

Singapur merkezli kripto şirketi QCP Capital, madencilerin açığa satış yapmakta zorlandıkları zamanlar ve büyük yükseliş trendleri arasında çarpıcı bir bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Bitcoin neden yükseldi?

Son zamanlarda Çinli madenciler, hükümetin yerel borsalara uyguladığı baskı nedeniyle, kriptolarını satmakta zorlanıyor.

QCP Capital’e göre, geçmişte de benzer durumlar, arzın düşmesine ve mevcut yükseliş trendinin kızışmasına neden oldu.

Dolayısıyla bu da “Bitcoin neden yükseldi” sorusunu açıklıyor: Bitcoin’in fiyat artışı, talebin artması kadar arzdaki azalmadan da kaynaklanıyor olabilir.

Aslında büyük Bitcoin rallisine, parasal ve mali genişleme politikalarına karşı korunma isteği, gelişmiş ekonomileri vurmaya hazırlanan enflasyon ve kar arayışı gibi faktörlerin neden olduğu söyleniyor. QCP’nin ralli yorumu ise, bu gibi makro faktörlere atıfta bulunan popüler açıklamalardan daha basit ve daha sönük. 

Fakat madenciler tarafından yapılan satışlar ve BTC fiyatları arasındaki ilişki de yadsınamayacak bir gerçek. Şöyle ki; madenciler çoğunlukla nakit para kullanarak çalışırlar. Ve kazdıkları Bitcoin’lerini neredeyse her gün piyasaya sürerek giderlerini finanse ederler.

Özellikle de yerel para birimi ile ödenecek olan elektrik maliyetlerini karşılamak için (Çin’de faaliyet gösterenler Yuan’a çevirir). Bu durum ise, madencilerin sürekli satıcı konumunda olmalarına ve piyasa fiyatını etkilemelerine yol açar.

Bununla birlikte, son zamanlarda Bitcoin’in hashrate (madencilik gücünün) %70’inden fazlasını kontrol eden Çinli madenciler, kriptolarını nakite çevirme konusunda birtakım zorluklarla karşılaşıyorlar.

Çünkü birçoğu, Çin hükümetinin ülke çapında kripto para satışları yoluyla telekomünikasyon sahtekarlığı ve kara para aklama girişimlerinin önüne geçmeye yönelik oluşturduğu baskı nedeniyle, banka hesaplarını ve kartlarını donmuş buluyor.

Wu Blockchain adlı Çinli popüler bir kripto blog yazarı, şu sıralar madencilerin %74’ünün, elektrik harcamalarını karşılamak için varlıklarını satışa çıkarma konusunda zorlandığından bahsediyor.

F2Pool Madencilik havuzunun eski küresel işletme müdürü ve madencilik ve medya şirketi HASHR8’in mevcut operasyon sorumlusu Thomas Helle de Çinli madenciler için, BTC ve tether’i nakite dönüştürmenin şu anda zor olduğunu söyledi. Ve madencilerin özellikle de bu haftanın başında yaşadığı sıkıntıları doğruladı. 

Esasen Çin yetkilileri, haziran ayında madencilere ait banka hesaplarını dondurmaya başladığından beri sektörde işler kötüye gidiyor ve son birkaç ayda ise durum daha da kötüleşti.

bitcoin neden yükseliyor Bitcoin neden yükseliyor?

QCP Capital’e göre açığa satış yapan madenciler, Bitcoin’i 12.000 dolardan yaklaşık 10.000 dolara düşürdü. Ancak OKEx’in hesapları, ekim ayında dondurulduktan sonra arz kurudu.

Bu da kurumsal katılımın artması veya spot piyasada büyük satın alımların gerçekleşmesi ile birleştiğinde, devasa bir yükseliş hareketine yol açan bir arz sıkışıklığı yarattı.

Bitcoin yükseliyor mu?

Bitcoin şu anda 19.200 dolardan işlem görüyor. Bu rakam, yılın başından bugüne kadar %150’nin üzerinde bir yatırım getirisini temsil ediyor.

Bitcoin yükselmeye devam eder mi?

Mevcut görünüm, Bitcoin fiyatının 2020 sona ermeden yeni bir ATH yapacağı yönünde. Aralık 2017’de kaydedilen 20.000$’lık ATH seviyesine ulaşmasına yaklaşık 600$ kaldı.

Bitcoin neden yükseldi?

Bitcoin’in fiyat artışı, talebin artması kadar arzdaki kurumadan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu tarz keskin fiyat artışları, genellikle fonlama oranında görülen büyük bir sıçrama ile birlikte ortaya çıkar. Peki fonlama oranı tam olarak ne anlama geliyor? 

Borsada fonlama oranı nedir?

Fonlama oranı, borsalar tarafından piyasayı dengelemek ve vadeli fiyatı spot fiyata yaklaştırmak için sürekli vadeli işlemler (perpetuals) sunan bir mekanizmadır.

BitMEX ve Binance Futures gibi vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi sağlamak için “fonlama” adı verilen bu mekanizmayı kullanıyor. Piyasa katılımcılarının ezici bir çoğunluğu long sözleşmeler yaparken, short pozisyon sahipleri bir ücretle teşvik ediliyor. (Ya da bunun tam tersi de olabilir.)

BitMEX, kullanıcılarının aktif bir şekilde alım satım yapmalarını teşvik etmek için faiz kazanmalarını sağlar. Piyasa duyarlılığı yükseldiğinde ve ABD dolarının arzı yetersiz kaldığında, traderlar borsada BTC’de short işlem açarak (ya da tersi) fon kazanabilirler.

Bitcoin Sürekli (Perpetual) vadeli işlem fonlama oranı (tüm borsalar)

bitcoin neden yükseliyor Bitcoin neden yükseliyor?

Çok yüksek fonlama oranı, genellikle çok uzun bir boğa koşusunun işareti olarak kabul edilir. Ve çoğu zaman bir geri çekilme için zemin hazırlar. Örneğin, Ağustos ayının ilk yarısında fonlama oranı %0.008’den %0.078’e yükseldi ve Bitcoin 12.450$’ın üzerinde çok en yüksek seviyelerine yükseldi. Fakat ardından kripto para birimi, eylül ayının ikinci haftasında 9.800 dolara düştü.

bitcoin neden yükseliyor Bitcoin neden yükseliyor?

QCP Capital’e göre bu kez, fiyatı yönlendiren spot piyasa dengesizliği, son yükseliş hareketi boyunca kaldıraçlı fonlama piyasasının istikrarlı kalmasını sağladı.

Bu sefer, fonlama oranı %0,010’un altında sabit kaldı. Bu da long pozisyonda beklemenin maliyetinin hala Ağustos ortasından düşük olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, büyük bir düzeltme şimdilik pek olası görünmüyor.

Tüm bunlar, Bitcoin’in yakın vadede muhtemelen rekor seviyelerin üzerinde daha fazla yükselişe devam edebileceğine işaret ediyor.

Bitcoin artar mı?

Bitcoin yakın vadede ATH seviyesine doğru daha fazla artabilir.

Kaynak