okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.98%
Bitcoin
68.612,58 USDT
eth
ETH
2.56%
Ethereum
3.845,28 USDT
bch
BCH
-2.29%
Bitcoin Cash
482,35 USDT
xrp
XRP
-2.49%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.35%
Litecoin
83,83 USDT
bnb
BNB
-0.51%
Binance Coin
599,30 USDT
sol
SOL
-3.92%
Solana
161,75 USDT
avax
AVAX
-4.34%
Avalanche
36,62 USDT
ada
ADA
-1.1%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.13%
Poladot
7,51 USDT
doge
DOGE
-4.43%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.39%
Shiba Inu
0,00 USDT

Artık Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmanın bir yolu var

Bu endekse göre Bitcoin piyasası yine aynı yerde!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Chicago Emtia Borsası (CME) çatısı altında işlem gören Bitcoin vadeli işlemler piyasasında yatırımcılar, çeşitli sözleşmeleri satın alarak Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmaları minimize ediyorlar.

Artık Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmanın bir yolu var

Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalar karşısında uzun pozisyon alan Bitcoin yatırımcıları, kendilerini güvende hissetmedikleri zamanlar oluyor. Bitcoin fiyatlarında bezen beklenmedik şekilde binlerce dolar değerinde düşüşler yaşanabiliyor. Tabi ki anlatılanların tersi de oluyor.

Herhangi bir ekonomik varlığının (buna Bitcoin de dahil) fiyatlarında dalgalanmalara karşı yatırımcılar hedging yöntemlerine başvuruyor. En iyi hedging yöntemi ise vadeli işlemler piyasası. Bu piyasalarda option, future ya da forward sözleşmesi satın alan yatırımcılar, fiyatlardaki olası dalgalanmaları sabitlemiş oluyor.

Gelecekte bir tarihte geri almak (ya da satmak) koşulu ile yapılan sözleşmelerde fiyatlar şimdiden sabitleniyor. Bu sayede fiyatları gelecekteki spot piyasalar değil de şimdiki vadeli piyasalar belirlemiş oluyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin için en bilindik ve regüle olmuş vadeli işlemler piyasası, Chicago Emtia Borsası (CME) çatısı altında işlem görüyor. Ancak CME genelde kurumsal firmalara hitap ediyor ve yüksek meblağlar ile CME vadeli işlemler piyasalarına giriş yapılabiliyor.

CME mikro işlemler için de vadeli işlemler piyasası açmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki Mayıs ayında açılması planlanan mikro vadeli işlemler piyasası başvurusu, şimdilik denetçiler tarafından inceleniyor.  Denetçilerin onay vermesi bekleniyor. Onayın ardından küçük yatırımcılar da CME’de vadeli işlemlere başlayabilecek.

Vadeli işlemlerin derinleşmesi Bitcoin piyasaları için oldukça olumlu bir gelişme olarak okunuyor. Zira piyasanın derinleşmesi fiyatların daha da istikrar kazanmasına neden olacaktır.

Zaten ilerleyen süreçte Bitcoin fiyatlarının istikrar kazanması bekleniyor. Bu sayede Bitcoin’in “bir değişim aracı” olarak kullanım fonksiyonu daha da gelişmiş olacaktır.

Kaynak

CME Bitcoin grafiğinde oluşan GAP ne anlama geliyor?

Bitcoin’in daha önceki 20.000$’ı kırma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Bu kritik seviyeden reddediliş, geçen hafta kriptonun 17.550$’da dip yapmasına neden oldu.

Beş günlük düşüş eğiliminin ardından BTCUSD, cuma gününden sonra ivme kazandı ve 18.000$’dan 19.400$’a kadar yükseldi.

cme bitcoin Artık Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmanın bir yolu var

Hafta sonu BTC fiyatı önemli bir direncin üzerine çıktı ve yeniden 19.000 doların üzerinde kalmayı başardı. 20.000$ kırılırsa, 22.000$’a kadar çok fazla direnç bulunmuyor. Peki bu sefer 20.000 dolara ulaşabilecek mi?

CME grafiğinde 1000 dolarlık gap oluştu!

Bitcoin (BTC), 20.000$’lık ATH seviyesine %5 uzaklıkta yeni bir işlem haftasına başlarken; endişe verici bir durum ortaya çıktı. Hafta sonu, Bitcoin vadeli işlem piyasalarında aşağı yönlü baskı sağlayan bir başka “gap” daha ortaya çıkardı.

cme bitcoin Artık Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmanın bir yolu var

CME Bitcoin vadeli işlem piyasalarında Cuma günkü kapanış ile Pazartesi gününün açılış fiyatları arasındaki bu 1000 dolarlık boşluk, 18.100$’a doğru bir düşüşe işaret ediyor.

Bu “boşluklar” genellikle ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra doldurulur, ancak şu anda grafikte görülen tek boşluk bu değil. Daha önce de Kasım sonunda 1.300’lık boşluk oluşmuştu. 17.550$’a doğru gerçekleşen son düşüşle birlikte, Bitcoin fiyatı bu boşluğa yaklaştı, fakat 16.925-17.000 dolar civarında oluşan bu gap, kapanmadı. 

Bu arada DailyPriceAction kurucusu Justin Bennett, yatırımcıları düşüş tehlikesine karşı uyarıyor:

 “Dikkatli olun! Tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmeden önce, BTC’nin, 16.925$’daki CME vadeli işlemler açığını kapatması gerekebilir.” 

Bir başka kripto para analisti daha (Van de Poppe), aynı şekilde bu boşluklara dikkat çekiyor:

“Son kapanış fiyatı 18.115$ olduğu için yeni bir CME açığı oluşacak. Dolayısla bu vadeli işlemler boşluğu, muhtemelen giriş veya çıkış için önemli bir nokta haline gelecek. Nitekim bu tür boşluklar, genellikle kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelir ve nihayetinde kapanır.”

“Son büyük fiyat hareketinden sonra iki CME boşluğu oluştu. İlki, 17.015 $’da ve hala tamamen dolmadı. 18.115$’lık ikinci boşluk ise, hafta sonu gerçekleşen yükseliş hareketi sonucu ortaya çıktı.”

Gap nedir?

Piyasalarda belirli bir süre işlem yapılmadığında, grafikler üzerinde kopukluklar oluşur. Grafiklerin açılış kapanışları arasında oluşan fiyat boşluklarına “Gap” adı verilir.

CME boşluğu dolmak zorunda mı?

Düşüş eğiliminde olan veya yeterli ivmeye ulaşamayan bir piyasanın, yukarı doğru hareket etmeden önce bu boşlukları test ettiği biliniyor. Bu nedenle büyük hacimle birlikte aşağıya doğru gerçekleşecek keskin bir hareket, yükseliş momentumunun tehlikede olduğu anlamına gelir.


0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.