1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Litecoin Gündem: Mimblewimble güncellemesi fiyata etki edecek mi?

Litecoin Gündem: Mimblewimble güncellemesi fiyata etki edecek mi?

Litecoin Gündem: Mimblewimble güncellemesi fiyata etki edecek mi?
0

Litecoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri ile bu sayfada olacağız. Litecoin MimbleWimble  güncellemesi ile eski gündlerine dönmeye çalışıyor. 


Litecoin Gündem: Mimblewimble güncellemesi fiyata etki edecek mi?

Litecoin yatırımcıları 2019 yılının ilk yarısındaki Litecoin’i özlüyorlar. Bu dönemde LTC coin ödül yarılamanın da etkisi ile oldukça iyi bir performans sergilemişti. 30 dolar ile 2019 yılına merhaba diyen LTC, Haziran 2019’da 140 doları aştı. Ancak 2019’un ikinci yarısında itibaren Litecoin efsanesi yavaş yavaş etkisini yitirdi. Top 5’in sürekli müdavimlerinden olan Litecoin, top 10’daki konumunu bile kaybetmek üzere.

litecoin gündem Litecoin Gündem: Mimblewimble güncellemesi fiyata etki edecek mi?Litecoin yazının kaleme alındığı saatte 46.57 dolardan işlem görüyor. Litecoin’in toplam piyasa büyüklüğü 3 milyar dolar ve CoinMarketCap sıralamasında 10’uncu sırada yer alıyor.

Chainlink, Polkadot, Crypto.com Coin ve Tether 2020’de gösterdiği performans ile kripto para sıralamasında ilk 10’a girdi. Litecoin, Bitcoin SV ve EOS gibi kripto paralar ise ya top 10’daki konumunu kaybetti ya da kaybetmek üzere.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Litecoin Rehberi: LTC nedir, nasıl üretilir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği nasıl?

Eski nesil kripto paralar arasında yer alan Litecoin gibi kripto paralar, yeni projelerle yatırımcılarının tekrardan dikkatini çekmesi lazım. Bu konuda Ethereum, yeni projeler ile sürekli yatırımcıların gündeminde. Ether DeFi projeleri ve Ethereum 2.0 güncellemesi ile yeniliği sürekli takip ediyor. Karşılığını da ETH/USD paritesinde görüyoruz.

Litecoin, Mimblewimble ile mahremiyet özelliğini arttırarak müşterilerin mahremiyet hassasiyetlerini dikkate alıyor. Litecoin kötü giden süreci, Mimblewimble güncellemesi ile aşmaya çalışıyor.

Litecoin’de diğer bazı açılımlar ve göstergeler Litecoin dönüşüne işaret ediyor. Bu açılımları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeni bir Visa kart.
  • Grayscale Litecoin trust fonlarını listeye aldı.
  • Hash oranları artış gösteriyor.
  • Ağustos ayında işlem hacmi ikiye katladı.
  • Litecoin adres sayısı artış gösteriyor.

Litecoin mutfağında yaşanan yukarıdaki gelişmeler henüz fiyatlara yansımadı ancak yansımayacağı anlamına gelmiyor.

Kaynak

Litecoin MimbleWimble güncelleme gizlilik adına önemli bir adım

MimbleWimble, Harry Potter’ın dilleri bağlayan bir lanetinden çok daha fazlasını ifade ediyor artık.

“MimbleWimble” terimi bir süredir kripto alanında geziniyor. Charlie Lee liderliğindeki Litecoin ağı, MimbleWimble (MW) protokolünün ağa uygulanması üzerinde çalışıyor.

Bununla birlikte, topluluk LTC’nin bir gizlilik koinine dönüştürülmesinden korktuğu için ağ büyük bir tepki aldı. Bununla birlikte, Lee’nin gizliliği ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için uzatma bloklarını kullanırken MW’ın uygulanmasına yönelik eğilimi, yayılan FUD’dan daha güçlü görünüyor.

İlginizi çekebilir: Haftanın Önemli Litecoin Haberleri: LTC’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Proje 29 Aralık 2019’da başladı ve Burkett topluluğu her ay MimbleWimble’ın ilerlemesiyle ilgili ayrıntılarla güncelliyor. Mayıs ayının ilerlemesini güncelleyen Burkett, “AcceptBlock ve ConnectBlock entegrasyon mantığını uygulamayı bitirdim. Yani taklit edilebilir bir blok alındığında tamamen doğrulanacak, zincire eklenecek ve UTXO seti güncellenecek”ifadelerini kullanıyor.

Açıklanan tarih

Ayrıca, Haziran ayından itibaren her ay gündemi açıklamaya devam eden Burkett’e göre, Haziran ayında, tüm aşamaların birlikte çalıştığını doğrulamak için, mempool mantığı tamamlanacak ve MW uzatma blokları olan geçerli zincirlerin madenciliği devam edecek.

İlk blok indirmeye odaklanan Temmuz’un gündemini inceleyerek açıklamalarını sürdüren Burkett,“İlk blok indirmenin MimbleWimble’da işlenme şekli, Litecoin’in yaptığı işlemden biraz farklı. LTC’de, genesis bloğundaki her bir blok sırayla indirilir ve doğrulanır. Mimblewimble ile geçmişin tamamına ihtiyacımız yok, bunun yerine her işlemin yalnızca bir kısmı ve harcanmamış çıktıların tümüne ihtiyacımız var. Bu iki farklı senkronizasyon yaklaşımının birlikte sorunsuz çalışmasını sağlamak için bir yol bulmam gerekecek” ifadesini kullanıyor.

Daha sonra Ağustos ayında, blok mantığın bağlantısı kesilecek ve Eylül ayında ilk MW test ağı piyasaya sürülecek.

Daha önce, ağ, Grin geliştiricisi David Burkett’e, ağa uzatma blokları ile birlikte MW uygulanması üzerinde çalışmak için fon sağlamak üzere bir kitlesel fonlama sistemi başlattı. Sistemde, Aralık ayından bu yana yaklaşık 972.83 LTC birikti.

David Burkett’ın alacağı buradan ödeniyor.

Kaynak

Litecoin Mimblewimble nedir?

Mimblewimble güncellemesi ile Litecoin, blockchain üzerinde gerçekleştirilen transfer miktarını ve adresleri gölgeleyecek. Bu sayede Litecoin yatırımcılarının işlemlerini 3’üncü taraflar göremeyecek.