1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dev yatırım firması hangi altcoini topluyor?

Dev yatırım firması hangi altcoini topluyor?

Dev yatırım firması hangi altcoini topluyor?
0
koinmedya_telegram

Dev yatırım firması Bitcoin ve Ethereum’dan sonra ençok bu altcoini topluyor. Son ayda kazılan kriptonun neredeyse tamamını satın aldı.


Dev yatırım firması hangi altcoini topluyor?

Dev yatırım firmalarının radarına giren altcoinler, bir anlamda kurumsal firmalarının da radarına girmiş oluyor. Kripto para piyasalarında işlem gören yatırım firmaları arasında Grayscale ve MicroStrategy gibi şirketlere önce çıkıyor. Kripto para analistleri, geleceğe yönelik projeksiyonlarında Grayscale ve MicroStrategy’nin portföylerindeki değişimi inceliyorlar.

Grayscale ve MicroStrategy’nin portföyünde aslan payını Bitcoin alıyor. Bitcoin’den sonra ise Ethereum geliyor. Grayscale yer yer diğer altcoinlere de yatırımda bulunuyor. Bu sayede dijital varlıklarını çeşitlendiriyor.

Grayscale son günlerde ciddi biçimde Litecoin (LTC) alımında bulunuyor. Öyle ki şubat ayında kazılan tüm Litecoin’lerin %80’ini Grayscale topladı. Grayscale şu anda portföyünde 1.44 milyon adet LTC tutuyor. 1.44 milyon adet LTC yazının kaleme alındığı saatte yaklaşık 250 milyon dolar yapıyor. Bitcoin ve Ethereum’dan sonra Grayscale portföyünde en çok tutulan kripto para Litecoin.

“daisyturkiye”

Kurumsal firmalar tezgah üstü piyasalarda Grayscale üzerinden yüklü miktarda kripto para alıyor. Litecoin de kurumsal firmaların yatırımda bulunduğu kripto paralar arasında yer alıyor.

Lütfen Bkz: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Şubat ayında 201,600 adet Litecoin kazıldı. Grayscale Litecoin Trust fonları (LTCN) aynı dönem içerisinde 174,900 adet artış gözlendi.

Litecoin yazının kaleme alındığı saatte 181 dolar civarında işlem görüyor. Litecoin 12 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile CoinMarkerCap sıralamasında 12’nci sırada yer alıyor. Litecoin tüm zamanların rekorunu 19 Aralık 2017’de 375 doları görerek kırdı. 2017 dönemi sonrasından LTC/USD paritesi en yüksek değerini 20 Şubat 2021’de 246 dolar ile gördü.

Aşağıdaki grafikte Litecoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

“daisyturkiye”
litecoin gündem Dev yatırım firması hangi altcoini topluyor?

Kaynak

Litecoin-Flare işbirliği

Flare Network‘ten yapılan açıklama ile Litecoin ile işbirliğine gidileceği duyuruldu.

Flare Network resmi Twitter hesabından atılan Tweet ile Litecoin platformuna akıllı sözleşme kabiliyeti kazandırma konusunda işbirliğine gidileceği açıklandı.

Litecoin’e Flare Network akıllı sözleşmeleri geliyor

Flare Network Litecoin ortaklığı ile yapılması düşünülen değişiklikler, 2021 yılının ikinci çeyreğinde hayata geçirilecek. Yeni eklenecek özelliklerle, Litecoin, Ethereum benzeri akıllı sözleşme kabiliyeti kazanacak. Litecoin böylelikle, birlikte çalışabilirlik ve birleştirilebilirlik özellikleri elde etmiş olacak.

Flare Network’tan yapılan açıklamada çok fazla detay verilmese de Litecoin geliştiricilerinin, Ethereum üzerinde bulunan, merkezsiz uygulamalar (dApps) geliştirebilecekleri öngörülebilir.

Bu süreçte bir de promosyon sözü geldi. Flare Network tarafından Litecoin sahiplerine token airdrop’u yapılacak. Flare Network airdrop’ta kullanılmak üzere 5 milyar FLR token tahsis edecek.

Proje uygulanabilir mi?

Flare üçüncü-taraf bir proje ancak Litecoin Vakfı, Flare’in çabalarını takdir eti ve Flare tarafından yapılacak akıllı sözleşmelerden oldukça ümitli olduklarını dile getirdi.

Ancak Litecoin’in daha önceki bir denemesi istenilen şekilde sonuçlanmamıştı. 2018 yılında Litecoin lideri Charlie Lee, Abra platformu üzerinde akıllı sözleşme desteği edinmeye çalışmış fakat istenilen netice elde edilememişti.

Flare akıllı sözleşmeleri çok daha geniş kapsamlı olacak gibi görünüyor. Bununla birlikte orta çıkacak sonucun nasıl kabul göreceği, ne denli talep alacağı henüz tam net değil.

Bununla birlikte projenin olumlu gelişmesi, Litecoin LTC fiyatına etki edebilme potansiyeli olduğunu söylememiz gerekir.

Kaynak

Litecoin mahremiyet aşkı faciaya dönüşebilir?

Litecoin bu yıl gizlilik özelliklerini aktive edecek. Peki bu gizlilik özellikleri borsaların LTC’yi inceleme altına almasına yol açar mı?

Bildiğiniz gibi Bittrex kısa süre önce Monero, Zcash, Dash ve Grin gibi gizlilik odaklı kripto paraları delist etme kararı almıştı. Bu listeden çıkarmalar akıllara, yakın zamanda Mimblewimble güncellemesi ile beraber gizlilik özelliklerini aktif hale getirecek Litecoin’in geleceği hakkında soru işaretleri getirdi.

litecoin gündem Dev yatırım firması hangi altcoini topluyor?

Grin’in fikir babası ve kurduğu algoritmayla beraber Grin’in karanlık yüzünü ortaya çıkaran isim olarak gösterilen David Burkett, Litecoin kurucusu Charlie Lee’nin yoğun ısrarı sonucu, geçtiğimiz aylarda Litecoin Mimblewimble ekibine dahil olmuştu. Ancak mahremiyet odaklı kriptolara gelen baskı, Litecoin topluluğunda tedirginliğe yol açtı.

Yaşanan tedirginliğin ardından Litecoin Vakfı direktörü David Schwartz açıklama yapma gereği duydu:

”Litecoin mahremiyet özellikleri Grin’den oldukça farklı. David Burkett, Grin’i oluştururken direk Mimblewimble üzerine inşa etmesine rağmen, Litecoin üzerindeki Mimblewimble, bir uzatma bloğu üzerinde “tercih özelliği” ile birlikte çalışacak. Yani Litecoin blockchaini orijinal özelliğini koruyacak”

Litecoin Mimblewimble ekibinin başı David Burkett’de konuyla ilgili açıklama yaparak, Litecoin’e ekledikleri bir gizlilik katmanı yüzünden LTC’nin delist edilmesinin oldukça saçma olduğunu dile getirdi:

litecoin gündem Dev yatırım firması hangi altcoini topluyor?

”Litecoin orijini bakımından asla Grin gibi bir gizlilik koini olmayacak. Bizim Litecoin üzerinde yaptığımız sadece daha iyi bir değişim sağlamak için LTC’ye gizlilik odaklı bir katman eklemek. Litecoin’i bu gerekçeyle delist etmek aptalca olur.”

Her ne kadar Litecoin cephesinden konu ile ilgili önemli açıklamalar geldiyse de, topluluktaki huzursuzluk hala geçmiş değil. Litecoin geliştiricileri doğru söylüyorsa, Litecoin’in isteğe bağlı gizlilik özelliği yüzünden delist olma olasılığını oldukça düşük görünüyor. Ancak Litecoin henüz Mimblewimble güncellemesini piyasaya sürmediğinden, borsaların bunu bir risk olarak görüp görmeyeceği hala belirsizliğini koruyor.

Litecoin Mimblewimble nedir?

Mimblewimble güncellemesi ile Litecoin, blockchain üzerinde gerçekleştirilen transfer miktarını ve adresleri gölgeleyecek. Bu sayede Litecoin yatırımcılarının işlemlerini 3. taraflar göremeyecek.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.