1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı iki haftadan uzun bir süredir istikrarlı bir konsolidasyon sürecinden geçiyor. Yakın vadede yönünü nereye çevireceğine dair herhangi bir belirti göstermese de uzun vadeli görünüm kritik bir hal almaya başladı.

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası gelir mi?

Bitcoin fiyatı iki haftadan uzun bir süredir istikrarlı bir konsolidasyon içinde ve herhangi bir yön eğilimi belirtisi de göstermiyor. Bununla birlikte, 7 Ekim’deki Tarım Dışı İstihdam (NFP) duyurusu, Bitcoin’i mevcut aralığının dışına çıkarabilecek ve yön eğilimi oluşturabilecek volatil bir dönemi tetikleyebilir.

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?

İlginizi çekebilir:

“4 ay içinde dolar çökecek! Gümüş ve Bitcoin alın!”

Bitcoin balinaları alım çılgınlığı için düğmeye bastı! 2018 yılından beri ilk kez….

Bitcoin kâhininden korkutan düşüş senaryosu!

Uzun vadeli Bitcoin fiyat tahmini

Bitcoin fiyatı, 2022 için en yüksek işlem hacmi seviyesi ve aynı zamanda hacim kontrol noktasına (POC) olan 19.157 doların üzerinde kalıyor. BTC POC’nin üzerinde kaldığı sürece alıcılar güvende olabilir. Ancak aşağı yönlü büyük bir kırılma, 15,551 dolarlık bir sonraki yüksek hacim noktasından dik bir düzeltmeye yol açabilir.

Bu destek tabanının ötesinde, BTC için uzun vadeli bir dibin oluşabileceği 13.575 dolar ve 11.989 dolar seviyelerinde iki önemli seviye var. Bitcoin için bu üç günlük grafikte pek bir şey değişmedi. Ancak yatırımcıların 19.157$’daki POC noktasını ve 15.551$’lık ilk destek seviyesini yakın takibe almaları gerekiyor.

İlgili: Bitcoin fiyatında $20k’daki çift zirveden sonra ne olur? Güncel BTC teknik analizi

 

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?
3 günlük BTCUSDT grafiği

 

Bir sonraki önemli grafik, 30 Mayıs’tan bu yana yerel zirve/tepe oluşumunu doğru bir şekilde tahmin eden Göreceli Güç Endeksi (RSI) ile birleştirilmiş sekiz saatlik BTCUSDT grafiğidir.

Nitekim 18.000 ile 19.000$ seviyeleri arasındaki kısa bir konsolidasyondan sonra, Bitcoin fiyatı 20.400$’a yükseldi ve RSI da 43’ün üzerine çıkarak, 46’ya dayandı ve bu seviyeyi bir desteğe çevirdi. Burada başlayan ralli, 20.500$’da yerel bir zirve oluşturdu ve bu, RSI’nın 65’den 72’ye çıkarak, yedinci zirveyi oluşturmasıyla aynı zamana denk geldi.

Bitcoin fiyatına daha yakından bakıldığında, bir ayı bayrağı görülüyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bu teknik oluşumda bir bayrak direği bulunuyor. Ve bu bayrak direği ise, BTC 12 ile 19 Eylül arasında %18 oranında düştüğünde oluştu. Yükselen paralel kanal şeklindeki konsolidasyon bayrak oluşumuyla sonuçlandı.

Bu teknik oluşum, bayrak direğinin yüksekliğini 19.417$’lık kırılma noktasına ekleyerek ortaya çıkan %18’lik bir düşüşle 15.800$’a düşeceğini tahmin ediyor.

 

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?
 8 saatlik BTCUSDT grafiği

 

Bu arada 1.000’den fazla BTC’ye sahip balinaların gerçekleşen fiyatı (realized price*) 15.800 dolar civarında. 

İlginç bir şekilde, bu rakam teknik tahminlerle mükemmel bir şekilde örtüşüyor ve 15.800 dolara dik bir düzeltme olasılığını daha da güçlendiriyor.

(*Coin Metrics tarafından geliştirilen bir metriğe göre hesaplanan realized price (gerçekleşen fiyat), kripto paranın mevcut fiyatından farklıdır. Realized price, aktif olarak işlem gören tokenler baz alınarak hesaplanır ve cüzdanlarda tutulan ve hiç işlem görmemiş ya da kayıp kripto paralar bu hesaplamaya dahil edilmez. Her bir token, en son işlem gördüğü zaman baz alınarak hesaplamaya dahil edilir ve böylece ağın toplam değeri hesaplanır.)

 

Bitcoin fiyatının ilk görünümü bearish gibi görünse de yatırımcılar BTC ve altcoinleri çok daha düşük fiyatlardan biriktirmek için bir fırsat olarak bu olası çöküşü bekleyebilir.

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?

Ancak bu seviyede bir U dönüşü ile sonuçlanan satın alma baskısındaki bir artış, Bitcoin fiyatı 27.365 dolardan 28.740 dolara uzanan CME boşluğunu (CME GAP) doldurmak için bir yükseliş başlatmadan önceki en iyi satın alma fırsatı olabilir.

(Bu boşluklar, Chicago Ticaret Borsası (CME)’nda Bitcoin fiyatı, bir önceki günkü kapanışının üstünde veya altında açıldığında oluşur. CME’de bu tarz boşlukların oluşmasının başlıca nedenlerinden biri, CME gibi büyük vadeli işlem borsalarında işlem hacmi çok yüksektir. Ve aynı zamanda Bitcoin, diğer spot borsalarda 7/24 işlem görürken; CME piyasaların hafta sonu ve günün belirli bir bölümünde kapalıdır. 

Dolayısıyla likidite akışı hızlı olduğu için, bu tür boşluklar genellikle hafta sonu meydana gelen büyük fiyat hareketleri sonucu gerçekleşir.)

Düşüş eğiliminde olan veya yeterli ivmeye ulaşamayan bir piyasa hemen hemen her zaman, yukarı doğru hareket etmeden önce bu boşlukları test ettiği eder. 

 

Bitcoin fiyatında son bir satış dalgası mı?
12 saatlik BTCUSD CME grafiği

 

Öte yandan, artan jeopolitik gerilimler ve kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle, piyasalarda satış baskısı artmaya devam ederse, Bitcoin fiyatı 15.800 dolara düşebilir ve toparlanamayabilir. Dahası bu düşüş, BTC’yi 15.551 dolarlık destek seviyesini bir direnç bariyerine çevirmeye zorlarsa, yukarıda bahsedilen yükseliş tezi geçersiz olacak.

Böyle bir durumda, yatırımcılar 13.575$ ve 11.989$ seviyelerinde olası bir çöküşe karşın hazırlıklı olmalı.

 

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada Bitcoin CoinMarketCap verilerine göre 19.449 dolardan işlem görüyor.)

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: