fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin Diamond (BCD) nedir? BCD Rehberi!

Bitcoin Diamond (BCD) nedir? BCD Rehberi!

Bitcoin Diamond (BCD) nedir? BCD Rehberi!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bu yazımızda Bitcoin Diamond (BCD) nedir? Amaçları ve özellikleri nelerdir? Piyasada nasıl bir değere sahiptir gibi sorulara cevap arayacağız.


Bitcoin Diamond (BCD) nedir?

 

Bitcoin Diamond (BCD), Bitcoin’in 495866. blogundan çatallanarak gün yüzüne çıkmış bir kripto paradır. 24 Kasım 2017‘de Bitcoin’in ana ağından ayrılan BCD, yeni ismiyle piyasada kendine yer edinmeyi başarmıştır. BCD’nin toplam piyasa arzı 210.000.000 adet olarak sınırlandırılmış olup an itibariyle dolaşımdaki arz 186.492.898 adettir.

Piyasaya oldukça hızlı giren BCD ilk bir kaç günde 60 dolara kadar çıkarak adından sıkça söz ettirmiş, ancak zaman içinde ciddi kayıplar yaşayarak, 1 doların altına kadar düşmüştür. An itibariyle CoinMarketCap verilene göre 1 BCD 0.504 $’dan işlem görmektedir.

Bitcoin Diamond’ın amacı nedir?

Bitcoin Diamond’un asıl amacı, 8 MB blok boyutu sayesinde daha hızlı işlemler sunarak, şimdilerde Lightning Network sayesinde bir nebze çözülen Bitcoin ağındaki tıkanıklığı en aza indirmektir.

Yapılan testlerde Bitcoin Diamond ağının günlük 4,8 milyon işlem gerçekleştirebileceği kanıtlanarak ve BCD ağınının sahip olduğu hız tescillenmiştir. Bu nedende BCD, küçük ama yüksek sayıda işlem yapanların uğrak noktası haline gelmiştir.

Bitcoin Diamond’ın özellikleri nelerdir?

Klasik Bitcoin blokları 4 MB’ı geçmezken, Bitcoin Diamond 8 MB’lık bloklardan oluşur. Bu da blokların 5 kat daha hızlı üretilmesi anlamına gelmektedir. Hızlı üretilen bloklarda işlemler daha hızlı gerçekleşir ve komisyon ücretlerinin minimize edilir.

Diğer kripto paralardaki güvenlik önlemlerine ek olarak Bitcoin Diamond’da, cüzdan bakiyeleri de şifrelenmiştir. Bu da saldırganların işini zorlaştırmış ve hesabınıza erişim hakkı olsa bile BCD’lerinize dokunmalarının önüne set çekmiştir.

Bitcoin Diamond’u diğer Bitcoin türevlerinden ayıran bir diğer özellik ise, Diğer BTC türevlerinin 21 milyon ve buna yakın sayılarda üretilmesine rağmen, BCD’nin 210 milyon adet üretilmiş olmasıdır. Bu sayı, enflasyon düşüncelerinin beynimize hücum etmesine neden olsa da, BCD’yi günlük kullanım için Bitcoin’den çok daha cazip bir kripto para haline getirmiştir.

Kripto para borsasında BCD

Sizler bu yazıyı okurken, 1 BCD 0,504306 USD’den el değiştirirken, market kapitalizasyonu bakımında ise 53. sırada kendine yer bulmaktadır. BCD’nin tolam piyasa değeri 94 milyon dolar olmakla beraber günlük işlem hacmi 2 milyon doların biraz üstündedir.

İlgili haber: Bitcoin hard forkları ve arkasındaki isimler

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: